Radmili Stanković nagrada Niko Garone za 2023.
Nagrada "Niko Garone", koju pozorište PATOS iz Smedereva dodeljuje od 2014. godine za posebno angažovanje novinara, novinskih redakcija i medijskih kuća u oblasti kulture, pripalo je za 2023. godinu novinarki Radmili Stanković, kojoj će to priznanje biti uručeno 23. juna u Centru za kulturu u Smederevu.
Nagrada će biti uručena u okviru festivala kreativne drame za decu i mlade "Drama 'n' Play", koji priređuje pozorište PATOS, a nakon uručenja biće premijerno izvedena omladinska predstava tog pozorišta "Una,-ae", koja će ujedno i zatvoriti festivalski program.
Prema obrazloženju komisije za dodelu nagrade, Radmila Stanković više od 50 godina piše o kulturi za domaće najuglednije medije. Kroz nebrojene intervjue promovisala je ličnosti koje su nosioci istinskih kulturnih vrednosti, a kroz svoje istraživačke i kritičke tekstove i komentare, beskompromisno je analizirala stanje u toj oblasti.
"Ni malo lagan sagovornik, nikada oportunista, Radmila nedvosmisleno postavlja prave teme, ne povlađujući sagovorniku. Kada neko u budućnosti bude imao potrebu da se upozna sa kulturnim miljeom sa ovoga prostora tokom prethodno pola veka, u Radmilinim tekstovima će naći neiskrivljenu sliku. Novinarka sa istinskim integritetom, ne priklanja se ni jednom vladajućem mišljenju ni opštem mestu, mirno nastavljajući svojim putem", istaknuto je u obrazloženju.
Radmila Stanković započela je karijeru 70-ih godina, kao studentkinja, i to kao saradnica na Drugom programu Radio Beograda i u omladinskom listu Beograda Susret. U Večernjim novostima bila je novinarka kulturne rubrike, na Televiziji Beograd je sa Zoranom Hrisitićem uređivala i vodila seriju emisija Muzički atelje. Od 1990. godine u Borbi je urednica Kulturne rubrike, u Nedeljnom telegrafu objavljuje intervjue sa najznačajnijim ličnostima iz oblasti kulture, umetnosti i nauke. Od 1999. u Ninu je urednica i novinarka Kulturne rubrike, do promena unutar kuće marta 2024. Dobitnica je „Zlatnog beočuga“, priznanja Kulturno-prosvetne zajednice Beograda za trajni doprinos kulturi.
Autorka je više knjiga: Milenin usud, biografija Milene Pavlović Berili, četiri biografske publikacije o glumcima Zoranu Radmiloviću, Danilu Bati Stojkoviću, Josifu Tatiću i Bori Todoroviću. Sa prof. dr Nedom Todorović autorka je knjiga Izuzetne žene Srbije 20. i 21 veka, Izuzetni parovi Srbije 20. i 21. veka, Žene od stila Srbije 20. i 21. veka.
Urednica je i jedna od autora monografije slikarke Biljane Willimon, kao i monografije o glumcu Draganu Nikoliću Gospodin mangup. Danas piše u nedeljniku Radar.
Nagrada “Niko Garone” za posebno angažovanje novinara, novinskih redakcija i medijskih kuća u oblasti kulture ustanovljena je na međunarodnom multimedijalnom festivalu Patosoffiranje 2014. godine.
Komisiju za izbor dobitnika za 2022. godinu činili su dosadašnji dobitnici te nagrade - redakcija Kulturnog dnevnika RTS-a, Portal za kulturu Jugoistočne Evrope SEEcult.org, novinari smederevskih medija Snežana Glišić i Dragan Pavlović, Kulturni dodatak lista Politika, teatrološkinja i pozorišna kritičarka dnevnog lista Politika Ana Tasić, novinarka nedeljnika Vreme Sonja Ćirić, novinarka i urednica Drugog programa Radio Beograda Miška Knežević, novinarka portala SEEcult.org Zorica Dimitrijević, pozorišne novine Ludus i Aleksandra Glovacki, urednica u Redakciji kulture Radio Beograda 2.
Niko Garone, čijim je imenom nazvana nagrada, bio je novinar i pozorišni kritičar italijanskog lista Republika, koji je posvećeno pratio i afirmisao savremenu italijansku i evropsku pozorišnu i plesnu scenu, a od 2005. godine, kroz aktivnosti omladinskog pozorišta PATOS i njihovog festivala Patosoffiranje, i nezavisnu kulturu u Srbiji i regionu. Autor je publikacije Nova lica Srbije i dokumentarnog filma o inkluzivnom pozorišnom projektu Nomad scena. Njegov sin je danas svetski priznati reditelj Mateo Garone. Niko Garone preminuo je u Rimu 2009. godine.
(SEEcult.org)