-
- 10:00 Arsenije Teodorović i srpska crkva u Budimu, NS
-
Galerija Matice srpske, Novi Sad
170 godina Galerije Matice srpske
ARSENIJE TEODOROVIĆ I SRPSKA CRKVA U BUDIMU - izložba (18.10.2017.-1.7.2018.)
- 10:00 Surlaši, divovi iz naše geološke prošlosti, BG
-
Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalemegdan 5, Beograd
SURLAŠI, DIVOVI IZ NAŠE GEOLOŠKE PROŠLOSTI - izložba (24.11.2017.-30.4.2018.)
autori izložbe: Sanja Alaburić, viši kustos paleontolog, dr Zoran Marković, muzejski savetnik, Miloš Milivojević, viši geološki preparator
izrada ilustracija: Dejan Vukadinović
izrada modela mamuta Vika: akademska vajarka Julijana Protić
- 12:00 Smrt Karađorđa Petrovića, BG
-
Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd
SMRT KARAĐORĐA PETROVIĆA - izložba (30.11.2017.-31.8.2018.), povodom dvestote godišnjice od ubistva vožda Karađorđa
autori izložbe: Vladimir Merenik, Boško Ljubojević, Nebojša Damnjanović, Borislav Korica
dizajn postavke: Izabela Martinov Tomović
Svake subote u 13 časova stručno vođenje kroz postavku za individualne posetioce
- 10:00 Marij Pregelj, LJ
-
MG+ | Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana / +MSUM | Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana
MARIJ PREGELJ (1913-1967): RETROSPEKTIVA - razstava (14.12.2017.-20.5.2018.)
kustosinja razstave: Martina Vovk
- 09:00 Đorđe Stanojević - čovek koji je osvetlio Srbiju, BG
-
Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd
ĐORĐE STANOJEVIĆ - ČOVEK KOJI JE OSVETLIO SRBIJU - izložba (12.1.-30.9.2018.)
realizacija: Istorijski muzej Srbije pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, a uz podršku JP Elektroprivreda Srbije
- 10:00 Braco Dimitrijević, ST
-
Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split
BRACO DIMITRIJEVIĆ (Sarajevo, 1948): OD KAMENA DO VIDEA - izložba (26.1.-29.4.2018.)
kustos: Branko Franceschi
- 09:00 Bojan Golija, KK
-
Galerija Božidar Jakac, Grajska cesta 45, Kostanjevica na Krki
BOJAN GOLIJA: RETROSPEKTIVA - razstava (2.2.-22.4.2018.)
- 10:00 Švicarija: skupnost, umetnost in narava, LJ
-
Ustvarjalni center Švicarija/MGLC, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana
ŠVICARIJA: SKUPNOST, UMETNOST IN NARAVA - razstava (8.2.2018.-6.1.2019.)
NIKA AUTOR
STOJAN BATIČ
DRAGICA ČADEŽ
JURE DETELA
META GRGUREVIČ
FRANCE GRUDEN
SERGEJ KAPUS
JANEZ LENASSI
KAREL PLEMENITAŠ
KAREL PUTRIH
DRAGO TRŠAR
DUŠAN TRŠAR
LUJO VODOPIVEC
BILAL YILMAZ
avtorica projekta, razstave: Yasmín Martín Vodopivec
- 10:00 Keramika, BG
-
Muzej nauke i tehnike - Beograd/Galerija 51, Dobračina 51, Beograd
KERAMIKA - izložba, posvećena istorijskom razvoju, tehnologiji proizvodnje i upotrebi keramike na našim prostorima (22.2.-30.4.2018.)
autor: Zoran Lević, kustos Muzeja
- 10:00 Akvizicije u 2017, BG
-
Muzej Zepter, Knez Mihailova 42, Beograd
AKVIZICIJE U 2017- izložba (22.2.-22.4.2018.)
- 08:00 Uticaji - Vuk i savremenici, NE
-
Muzej Krajine Negotin, Vere Radosavljević 1, Negotin
UTICAJI - VUK I SAVREMENICI - izložba (1.3.-30.4.2018.)
autor: Miroslav Terzić
- 09:00 Mlinovi na području srednjeg Banata od praistorije do 1941. godine, ZR
-
Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin
MLINOVI NA PODRUČJU SREDNJEG BANATA OD PRAISTORIJE DO 1941. GODINE - izložba (9.3.-22.4.2018.)
autor izložbe: Dušan Marinković, viši kustos Narodnog muzeja Zrenjanin
Izložbu će otvoriti muzejski savetnik Saša Srećković, iz Etnografskog muzeja u Beogradu, u prisustvu recenzentkinje izložbe i teksta istoimene knjige prof. dr Milanka Todić
- 10:00 Kosovski i šarkoski vez - kulturne paralele, BG
-
Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd
KOSOVSKI I ŠARKOSKI VEZ - KULTURNE PARALELE - izložba (12.3.-30.4.2018.)
autorke: Irena Fileki i Marta Fuks
- 09:00 Srbija 19 godina od 1999 - I dok su bombe padale, BG
-
Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd
SRBIJA 19 GODINA OD 1999 - I DOK SU BOMBE PADALE - izložba (23.3.- 11.6.2018.), povodom obeležavanja devetnaest godina od NATO agresije na SR Jugoslaviju
autori izložbe: Tijana Jovanović Češka i dr Dušica Bojić
umetnice/ci: Bilјana Willimon i Vladimir Veličković
dizajn postavke: Izabela Martinov Tomović
- 11:00 Mario del Kurto, BG
-
Muzej grada Beograda, Resavska 40b, Beograd
MARIO DEL KURTO (1955, Švajcarska): PUTOVANJE PREMA... ČOVEKOVOM OZELENJAVANJU PLANETE ZEMLJE - izložba fotografija (23.3-29.4.2018.)
- 08:00 Ivana Ivković, SU
-
Savremena galerija Subotica, Park Ferenca Rajhla 5, Subotica
IVANA IVKOVIĆ (1979. Beograd): AMUSE ME - izložba (24.3.-5.5.2018.)
realizacija izložbe: Savremena galerija Subotica
kustos izložbe: Nela Tonković, istoričarka umetnosti
autor vizuelnog identiteta izložbe i dizajna kataloga: Saša Tkačenko
Izložbu prati ilustrovani katalog sa tekstom Nele Tonković, istoričarke umetnosti
- 10:00 Katarina Nedeljković, BG
-
Galerija NLB, Bulevar Mihajla Pupina 165v, Novi Beograd
Figurae Feminae: KATARINA NEDELJKOVIĆ - izložba (27.3.-3.5.2018.)
- 10:00 Dušan Otašević, ČA
-
Umetnička galerija Nadežda Petrović Čačak, Cara Dušana 6, Čačak
DUŠAN OTAŠEVIĆ: GOZBA - izložba (27.3.-22.4.2018.)
- 10:00 Željko Kipke, ST
-
Galerija umjetnina · Kralja Tomislava 15 · Split
ŽELJKO KIPKE (1953. Čakovec): DIJAGNOZA: DVOSLIKA - izložba (28.3.-29.4.2018.)
kustos: Branko Franceschi
- 10:00 Dimitrije Tirol (1793-1857-2018), BG
-
SANU, Beograd
Biblioteka SANU (vitrine ispred čitaonice Biblioteke)
DIMITRIJE TIROL (1793-1857-2018) - izložba (28.3.-27.4.2018.)
- 11:00 Ana Sladetić, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
ANA SLADETĆ: TIHO GLASNO QUIETLY LOUD - izložba (28.3.-2.5.2018.)
- 10:00 Valovi: 50 let umetniškega delovanja Milenka Matanoviča, LJ
-
+MSUM | Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana
VALOVI: 50 LET UMETNIŠKEGA DELOVANJA MILENKA MATANOVIČA (1947, Ljubljana) - razstava (29.3.-24.6.2018.)
kustos razstave: Igor Španjol
- 11:00 40. Salon arhitekture, BG
-
Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd
40. SALON ARHITEKTURE - izložba (29.3.-5.5.2018.) - svečano otvaranje i dodela nagrada
kustos Salona i urednik kataloga: mr Ljiljana Miletić Abramović, kustoskinja Odseka za arhitekturu i direktor MPU
organizacija: Muzej primenjene umetnosti
- 10:00 Vlasta Zorko, MB
-
Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6, Maribor
VLASTA ZORKO - retrospektiva (30.3.-3.6.2018.)
kustosinja razstave: Breda Kolar Sluga
- 12:00 Onkraj sebe / Beyond Myself, LJ
-
Photon - Center za sodobno fotografijo, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana
ONKRAJ SEBE. AVTOPORTRET V ČASU DRUŽBENIH MEDIJEV / BEYOND MYSELF. SELF-PORTRAIT IN THE AGE OF SOCIAL MEDIA (30.3.-18.5.2018.)
avtorji/ce: UROŠ DJURIĆ, G.R.A.M., DUŠAN KOCHOL, PAULA MUHR, PRIMOŽ NOVAK in NIKA OBLAK, EVELYN STERMITZ, TOMAŽ TOMAŽIN
kuratorja razstave: Dejan Sluga in Metka Zupanič
- 12:00 NACRT: Orijentisanje u savremenoj novomedijskoj umetnosti, BG
-
Salon Muzeja savremene umetnosti, Pariska 14, Beograd
NACRT: Orijentisanje u savremenoj novomedijskoj umetnosti - izložba (30.3.-18.6.2018.)
umetnici: Jin-Đu Čen (Tajvan), Džejms T. Hong (SAD/Tajvan), Bedfejt VR [Šon Gledvel (Australija/Velika Britanija) i Leo Fejber (Australija)], Dejan Grba (Srbija), Džonatan Haris (SAD), Greg Hohmat (SAD), Ron Hat (SAD), Nikola Megre (Francuska), Brendan Hauel (SAD), Keli Mark (Kanada), Julijan Palač (Austrija), Aleksander Šelov (Nemačka), Sintfarm [Vladimir Todorović (Singapur) i Andreas Šlegel (Singapur)]
autori izložbe: Dejan Grba (Srbija), Ana Novakov (SAD), Ivon Senuf (Španija), članovi međunarodnog konzorcijuma kustosa i umetnika Provisional Art Spaces [PAS]
- 08:00 Marko Tubić, ZR
-
Savremena galerija Zrenjanin, Trg slobode 7, Zrenjanin
MARKO TUBIĆ (1981, Zrenjanin) - samostalna izložba (2.4.-4.5.2018.)
- 10:00 Zeleni krug, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
ZELENI KRUG - izložba radova studenata Odseka za dizajn Visoke škole strukovnih studija Beogradska politehnika (2-28.4.2018.)
- 12:00 Katarina Popović, BG
-
Galerija Remont, Beograd
KATARINA POPOVIĆ (1974, Beograd): TO SE KAŽE PRVO! - izložba (2-27.4.2018.)
producentkinja: Ksenija Đurović
dizajner zvuka: Nikola Pavlović
- 08:00 Dizajn za bolji grad, BG
-
KomBank Art hol, Trg Politika 1, u Beograd
DIZAJN ZA BOLJI GRAD - izložba studenata treće i četvrte godine osnovnih studija i studenti master studija Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu (3-24.4.2018.)
mentor: docentkinja Biljana Branković
- 12:00 Luis Kamaćo, BG
-
Institut Servantes, Čika-Ljubina 19, Beograd
LUIS KAMAĆO (Španija): GRAN VIA. ODJECI GRADA - izložba fotografija (3.4.-20.6.2018.)
- 09:00 Tekstilne minijature, ZG
-
Mađarski institut u Zagrebu, Augusta Cesarca 10, Zagreb
TEKSTILNE MINIJATURE - zajednička izložba hrvatskih i mađarskih umjetnika tekstila (4.4.-8.5.2018.)
izlažu:
Iz Hrvatske: Tatjana Grgurina Vučetić, Ajla Hebib Špoljarec, Vesna Jakić, Nataša Knežević, Vesna Kolobarić, Ljerka Njerš, Vesna Pleše, Lili Poljak, Sanja Šebalj, Gordana Špicer Šimić, Jasna Štih Kapetanić, Wanda Tudja-StrahonjaIz Mađarske: Edit Balog, Hajnal Baráth, Noémi Benedek, Eszter Bényi, Bea Bocz, Margit Czakó, Katalin Fóris, Ritta Háger, Zsófia Harmati, Hajnal Ipacs, Erzsébet Katona Szabó, Ágnes Kecskés, Katalin Kiss, Eszter Kneisz, Krisztina Kókay, Rozália Kozma, Klára Kuchta (Švicarska), Ida Lencsés, Indira Máder, Borjana Maevszka-Koncz, Irén Málik, Dalma Nagy (Rumunjska), Lívia Pápai, Eleonóra Pasqualetti, Judit Pázmány, Éva Sípos, Ildikó Somodi, Kornélia Surján, Verona Szabó, Marika Száraz (Belgija), Judit Székely, Nóra Tápai, Bernadett Varga, Katalin Zelenák, Dóra Zsámbokréty
organizacija: ULUPUH u partnerstvu s Udruženjem mađarskih umjetnika tapiserije i Mađarskim institutom u Zagrebu
- 09:00 Todor Vučković, PG
-
Moderna galerija, Marka Miljanova 4, Podgorica
TODOR VUČKOVIĆ (Podgorica) - retrospektivna izložba (4-23.4.2018.)
Izložbu će otvoriti prof. dr Dušan Ičević
- 09:00 Decembarska grupa, NS
-
Galerija likovne umetnosti poklon zbirka Rajka Mamuzića, Vase Stajića 1, Novi Sad
DECEMBARSKA GRUPA (1955-1960) iz zbirke Savremene galerije Zrenjanin - izložba (4-28.4.2018.)
Decembarska grupa: MILOŠ BAJIĆ, LAZAR VOZAREVIĆ, LAZAR VUJAKLIJA, ALEKSANDAR LUKOVIĆ, ZORAN PETROVIĆ, MIODRAG B.PROTIĆ, MLADEN SRBINOVIĆ, ALEKSANDAR TOMAŠEVIĆ, STOJAN ĆELIĆ, DRAGUTIN CIGARČIĆ
autor izložbe: Slavica Popov, viša kustoskinja Savremene galerije Zrenjanin
kustos izložbe: Nada Stanić, muzejska savetnica Galerije likovne umetnosti poklon zbirke Rajka Mamuzića
- 10:00 Jaje voskom šarano, BG
-
Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd
MILICA OBRADOVIĆ: JAJE VOSKOM ŠARANO - izložba (4.4.-4.5.2018.) i katalog
- 11:00 Boris Beja, LJ
-
Kulturni center Tobačna 001, Tobačna ulica 1, Ljubljana
BORIS BEJA: DIE GRÜNE - razstava (4.4.-11.5.2018.)
kustos: Alenka Trebušak
- 10:00 Zoran Naskovski, BG
-
Gete institut u Beogradu/Galerija Menjačnica, Knez Mihailova 50, Beograd
ZORAN NASKOVSKI: MANDALA I KRST / dokumenti 2015-2018 - izbor dokumenata, artefakata i radova iz svog ongoing projekta (5-30.4.2018.)
- 10:00 Mediala - izbor dela iz kolekcije Moderne galerije Valjevo, LA
-
Centar za kulturu Lazarevac
MEDIALA - IZBOR DELA IZ KOLEKCIJE MODERNE GALERIJE VALJEVO - gostujuća izložba (5-30.4.2018.)
umetnici: Ljuba Popović, Vladimir Veličković, Olja Ivanjicki, Uroš Tošković, Dragan Lubarda, Igor Vasiljev, Vladimir Dunjić, Ksenija Divjak, Dušan Gavela, Ljubodrag Janković Jale...
- 10:00 Robert Pauletta, ST
-
Galerija umjetnina · Kralja Tomislava 15 · Split
ROBERT PAULETTA: APNEA - izložba (5-29.4.2018.)
kustos: Branko Franceschi
- 10:00 Bojan Milosavljević, NS
-
Zavod za kulturu Vojvodine, Vojvode Putnika 2, Novi Sad
Kreativni prostor u pokretu
BOJAN MILOSAVLJEVIĆ (1978, Zrenjanin): REPLIKE SOPSTVENOJ DUŠI - izložba (5-22.4.2018.)
- 10:00 Stop Urbicidu, SA
-
Collegium artisticum, Terazije bb, Sarajevo
STOP URBICIDU - izložba Asocijacije arhitekata AABIH, Udruženja likovnih umjetnika ULUBIH, Udruženja likovnih umjetnika primjenjenih umjetnosti i dizajnera ULUPUBIH Bosne i Hercegovine (5-26.4.2018.)
- 10:00 Svet knjige, BG
-
Biblioteka grada Beograda
SVET KNJIGE - izložba (5-26.4.2018.)
autorka: kustoskinja Muzeja Vojvodine Lidija Mustedanagić
- 10:00 Prolećna izložba, BG
-
Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd
PROLEĆNA IZLOŽBA, jedna od najznačajnijih ULUS-ovih manifestacija (5-23.4.2018.)
- 12:00 Artterror - Fragmenti dualnosti, BG
-
Kulturni centar Beograda
Galerija Podroom, Trg Republike 5
ARTTERROR (Milica Lapčević, Vladimir Šojat): FRAGMENTI DUALNOSTI - izložba (5.4.-3.5.2018)
kustos: Vladimir Bjeličić
- 12:00 Nataša Teofilović, BG
-
Kulturni centar Beograda
Likovna galerija Kulturnog centra Beograda, Knez Mihailova 6
NATAŠA TEOFILOVIĆ: DRUGA . I PRVA - izložba (5.4.-3.5.2018.)
- 12:00 Sodobna slovaška umetnost, LJ
-
Center in Galerija P74, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana
SODOBNA SLOVAŠKA UMETNOST - razstava (5-26.4.2018.)
STANO FILKO (1937-2015)
JÚLIUS KOLLER (1939-2007)
ILONA NÉMETH (1963)
LUCIA TALLOVA (1985)
organizacija: Zavod P.A.R.A.S.I.T.E. v sodelovanju z Galerijo Soda iz Bratislave in Tomasom Umrianom
- 12:00 Umeće posmatranja, BG
-
Francuski institut, Knez Mihailova 31, Beograd
Galerija Artget (17. godina), Trg republike 5/I (Umetnički direktor Galerije Artget u 2018: Ivan Manojlović) Beograd
UMEĆE POSMATRANJA - izložba (5.4.-3.5.2018.)
MILENA ARSENIĆ
BOŠKO ĐORĐEVIĆ
TEODORA IVKOV
MARIJANA JANKOVIĆ
MILUTIN MARKOVIĆ
MAJA MEDIĆ
MATEJ MILENKOVIĆ
MILOVAN MILENKOVIĆ
ANĐELA PETROVSKI
EMILIJA POPOVIĆ
IVANA TEŠIĆ
JELENA ŽIGIĆ
izbor: Klaudio Sluban
- 13:30 Daniela Fulgosi, BG
-
Galerija Drina, Andrićev venac 4, Beograd
DANIELA FULGOSI (1967, Beograd): MERA OPSTANKA - izložba (5.4.-5.5.2018.)
- 11:00 Formula čula, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
FORMULA ČULA - izložba djela iz Zbirke marginalne umjetnosti i zbirki MSU-a (6.4.-15.9.2018.)
kustosica izložbe: Daniela Bilopavlović Bedenik
- 09:00 Cvetko Lainović, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
CVETKO LAINOVIĆ (1931, Podgorica - 2006, Beograd): OSVAJANJE BELINE - izložba slika (10-22.4.2018.)
- 09:00 Klarxy, ZG
-
Oris Kuća arhitekture, Kralja Držislava 3, Zagreb
KLARXY (Zagreb): Kamo ljudi odlaze nakon smrti? (Where Do People Go After They Die?) - izložba ilustracija, grafičkog romana u obliku mape zagrobnog života (10-28.4.2018.)
- 10:00 Tomislav Stošić, SO
-
Kulturni centar Laza Kostić, Sombor
TOMISLAV STOŠIĆ - izložba slika (10-26.4.2018.)
- 10:00 Zoran Vujović Vuja, BG
-
Galerija Prozor, Koče Popovića 9, Beograd
ZORAN VUJOVIĆ VUJA (Ljubljana, 1962): DECA SREBRNE EMULZIJE - izložba fotografija (10-23.4.2018.) iz istoimene monografije, na kojima se nalaze kultni bendovi “Novog talasa”, kao što su Partibrejkersi, EKV, Električni orgazam, Haustor, Azra, Figure ili Kandinski, i protagonisti i kultne figure tog vremena Pera Ložač, Đole Trip, Dragan Lubarda, Sonja Savić, Džoni Racković, Biljana Trifunović Bezideja, Satan Panonski, Fleka, Tanja Haj, Aleksandra Ilić Aki, Slobodan Nedeljković Žonki…
odabir muzike: Jasna Mark - Akademija Desire
organizacija: Galerija Prozor, Galerija Štab, Službeni glasnik
- 12:00 Ana Milenković, BG
-
Galerija Novembar, Kursulina 22, Beograd
ANA MILENKOVIĆ: BOGOVI SU PALI NA TEME - izložba (10.4.-3.6.2018.)
- 08:00 Branimir Karanović, SU
-
Savremena galerija Subotica, Park Ferenca Rajhla 5, Subotica
BRANIMIR KARANOVIĆ (Beograd, 1950): DVE STRANE GRAFIKE - izložba (11.4.-7.5.2018.) i razgovor sa umetnikom
kustos izložbe: Jasmina Jovančić Vidaković, muzejska edukatorka SGSU
autor vizuelnog identiteta izložbe i dizajna kataloga: Boris Cupać, Refresh
autorka teksta ilustrovanog kataloga: Jasmina Jovančić Vidaković
- 10:00 Proleće 2018, BG
-
Klub Akademija 28, Nemanjina 28, Beograd
PROLEĆE 2018 - grupna izložba slika (11.4.-7.5.2018.)
- 12:00 Priče, privremene, ZG
-
Galerija Nova, Teslina 7, Zagreb
PRIČE, PRIVREMENE - grupna izložba (11.4.-2.6.2018.)
Ana Dana Beroš i Matija Kralj - novi rad
Goran Dević: Buffet Željezara - dokumentarni film
Tonči Vladislavić, Lea Vene, Ivana Čuljak: Pričam ti priču ... iglom i koncem - projekt
organizacija: Galerije Nova i kustoski kolektiva WHW
- 09:00 FreeDom, SA
-
Historijski muzej BiH, Zmaja od Bosne 5, Sarajevo
Modul Memorije 2018.
FreeDom - izložba fotografija bh. i internacionalnih fotografa i fotografkinja (12-22.4.2018.)
RON HAVIV
MORTEN HVAAL
ALESSIO PADUANO
NATALIA JIDOVANU
DARKO BANDIĆ
AMEL EMRIĆ
VELIJA HASANBEGOVIĆ
ZIYAH GAFIĆ
DAVID VERBERCKT
- 09:00 Vladimir Tatarević, BG
-
Prodajna galerija Beograd, Kosancicev venac 19, Beograd
VLADIMIR TATAREVIĆ: PORTRETI UMETNIKA - izložba fotografija (12-30.4.2018.)
- 10:00 Prag i srpski slikari (1989-1939), BG
-
Galerija RTS, Takovska 10, Beograd
PRAG I SRPSKI SLIKARI (1989-1939) - izložba (12.4.-13.5.2018.)
- 10:00 Monika Moteska i Robert Jankuloski, NS
-
Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad
MONIKA MOTESKA (1971, Prilep) i ROBERT JANKULOSKI (1969, Prilep): SIMULACIJE - izložba (12.4.-6.5.2018.)
kustoskinja: Sanja Kojić Mladenov
- 10:00 Gustav Klimt - Preteča moderne, TR
-
Muzej pri Narodnog Univerziteta, Kneginje Milice 16, Trstenik
GUSTAV KLIMT - PRETEČA MODERNE - izložba (12.4.-10.5.2018.)
- 10:00 Ulaz - Izlaz, NI
-
Oficirski dom Niš, Orlovića Pavla 28a, Niš
ULAZ - IZLAZ - izložba aktuelne grafičke scene Bugarske (12.4.-1.5.2018.)
kustos: dr. Desislava Hristova
umetnici/ce: Zoran Miše, Ivan Ninov, Kamen Starčev, Sonja Kovačeva, Daniel Lekov, Cveta Petrova, Branko Nikolov, Rosen Tošev, Marija Duhteva, Sašo Stoicov, Kapka Kuneva, Elina Mihailova, Stefan Gadrovski…
- 10:00 Wilanów Genius Loci | Agnieszka Cieslinska, BG
-
Galerija FLU, Galerija Izlozi, Knez Mihailova 53, Beograd
WILANÓW GENIUS LOCI - DVA UGLA POSMATRANJA - izložba studenata Departmana grafike Akademije lepih umetnosti, Varšava, Poljska (12-25.4.2018.)
Centar za grafiku i vizuelna istrazivanja Akademija, Pariska 16, Beograd
AGNIESZKA CIESLINSKA (1964, Poljska): HOMOBOTANICUS - izložba (12-25.4.2018.)
- 10:00 Učešće Jevreja u razvoju dobrovoljnog vatrogastva u Zemunu, ZR
-
Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin
UČEŠĆE JEVREJA U RAZVOJU DOBROVOLJNOG VATROGASTVA U ZEMUNU - izložba (12.4.-11.5.2018.), na dan kada se u Izraelu obeležava Dan Holokausta, ili kako ga oni nazivaju Jom Hašoa
kustos: Biljana Dimkić Krčmar, istoričarka umetnosti u Narodnom muzeju Zrenjanin
- 11:00 Katarina Velika - carica svih Rusa, ZG
-
Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb
KATARINA VELIKA - CARICA SVIH RUSA - izložba iz Državnog muzeja Ermitaž iz St. Peterburga (12.4.-29.7.2018.)
kustosice izložbe: Natalia Bakhtareva, Iva Sudec Andreis, Danijela Marković
- 11:00 Tomislav Gotovac, LJ
-
Mestna galerija Ljubljana, Mestni trg 5, Ljubljana
TOMISLAV GOTOVAC: NE SPRAŠUJTE, KAM GREMO / DON’T ASK WHERE WE’RE GOING - retrospektivna razstava (12.4.-10.6.2018.)
kustosinji: Ksenija Orelj & Nataša Šuković
- 12:00 Biserka Petrović, KG
-
Narodni muzej Kragujevac, Vuka Karadžića 1, Kragujevac
BISERKA PETROVIĆ: JEDINSTVO SUPROTNOSTI - izložba crteža (12.4.-3.5.2018.)
- 12:00 Jovan Pantić, BG
-
Galerija Lucida, Čika Ljubina 11/I, Beograd
JOVAN PANTIĆ (1950, Valjevo): CRTEŽI, RETROSPEKTIVA 70-te i 80-te - izložba (12.4.-2.5.2018.)
- 12:00 Studenti Akademije umetnosti u Beogradu, BG
-
Dorćol Platz, Dobračina 59, Beograd
Belgrade Photo Month
STUDENTI AKADEMIJE UMETNOSTI U BEOGRADU SA KATEDRE FOTOGRAFIJA I KAMERA - grupna izložba (12-26.4.2018.)
- 12:00 Hans Georg Hgesch, BG
-
Galerija Blanc, Dunavska 84/IV, Beograd
Belgrade Photo Month
HANS GEORG HGESCH: VEDUTE MUNDI - izložba fotografija (12-25.4.2018.)
- 13:00 Marija Nikolić, BG
-
Umetnički prostor U10, Kosovke devojke 3, Beograd
MARIJA NIKOLIĆ (1993, Beograd): TRI GLAVNE ANALOGIJE - izložba (12-28.4.2018.)
www.behance.net/LucyTheDiclonius
www.linkedin.com/in/marija-n-b58037153
- 16:00 Skupina KairUs, RI
-
Filodrammatica, Korzo 28/1, Rijeka
Skupina KairUs (Linda Kronman i Andreas Zingerle, Finska/Austrija): FORENZIČKE FANTAZIJE - izložba (12-27.4.2018.)
- 10:00 Mladinini proglasi in portreti, MB
-
UGM Studio, Trg Leona Štuklja 2, Maribor
MLADININI PROGLASI IN PORTRETI - razstava (13.4.-9.5.2018.)
20 let proglasa - angažirani oglasi v tedniku Mladina
Uroš Abram: Dialoški portreti - portreti slovenskih sodobnih umetnikov za tednik Mladina
- 10:00 David Lynch, LJ
-
Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana
DAVID LYNCH: OGENJ NA ODRU - razstava (13.4.-29.7.2018.)
kustos razstave: Božidar Zrinski
- 10:00 Crno i belo - priča o čokoladi, BG
-
Opština Vračar, Njegoševa 77, Beograd
CRNO I BELO - PRIČA O ČOKOLADI - gostujuća izložba Prirodnjačkog muzeja (13.4.-4.5.2018.)
autori izložbe: dr Desa Đorđević Milutinović i mr Olga Vasić, muzejske savetnice Prirodnjačkog muzeja
- 10:00 Berislava Picek, ZG
-
Galerija ULUPUH, Zagreb
BERISLAVA PICEK (Zagreb): POSMRTNO RUHO - foto-esej (13-27.4.2018.)
- 11:00 Mateo Đirola, BG
-
Italijanski institut za kulturu, Kneza Miloša 56, Beograd
MATEO ĐIROLA: SAMO USPOMENA - izložba fotografija (13-27.4.2018.)
- 11:00 diSTRUKTURA, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
diSTRUKTURA (Milan Bosnić i Milica Milićević) - izložba akvarela i ulja na platnu (13.4.-5.5.2018.)
- 12:00 Arhitektonska grupa MEČ, BG
-
Muzej savremene umetnosti Beograd/Legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, Rodoljuba Čolakovića 2, Beograd
Arhitektonska grupa MEČ: MUSTAFA MUSIĆ, DEJAN EĆIMOVIĆ (1948-2002), MARJAN ČEHOVIN, STEVAN ŽUTIĆ, SLOBODAN MALDINI - retrospektivna izložba (13.4.-26.5.2018.)
kustos izložbe: Biljana Tomić
urednici knjige o grupi MEČ: Biljana Tomić i Zoran Erić
dizajner knjige: Andrej Dolinka
lektor knjige: Dušan Đorđević Mileusnić
tekstovi u knjizi: Biljana Tomić, Miško Šuvaković, Ljiljana Blagojević, Jurij Kobe, Nikola Polak
izložbu otvara: Ljiljana Blagojević
- 12:00 Đorđe Ivačković, BG
-
Galerija Rima, Pariska 8, Beograd
ĐORĐE IVAČKOVIĆ (1930-2012) 1961/1962 - izložba (13.4.-25.5.2018.)
- 12:00 Jovana Marjanović, GR
-
Centar za kulturu Grocka/Rančićeva kuća, Majevička 9, Grocka
JOVANA MARJANOVIĆ (1993, Beograd): BUVLJA PIJACA - samostalna izložba crteža (13-28.4.2018.)
- 10:00 Vlasta Zorko, MB
-
UGM, Strossmayerjeva 6, Maribor
VLASTA ZORKO (1934, Maribor) - razstava del iz Zbirke UGM po izboru kiparke + brunch (14.4.-17.6.2018.)
- 12:00 Zimoun, ZG
-
Pogon Jedinstvo, Trnjanski nasip bb, Zagreb
ZIMOUN (Švicarska): ZID OD ZVUKA - site-specific zvučna instalacija (14-27.4.2018.)
organizacija: Udruženje za razvoj kulture URK + Klub Močvara i Kontejner | biro suvremene umjetničke prakse
partner: Pogon - Zagrebački centar za nezavisnu kulturu i mlade
20/10 kn
- 17:00 Vladimir Knežević, LB
-
Lamparna, Labin
Ciklus: V.I.T.R.I.O.L.
VLADIMIR KNEŽEVIĆ: TIRANSKA PRISUTNOST PREDMETA - izložba (14-28.4.2018.)
- 10:00 Putovanje kroz kulturno nasleđe, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
PUTOVANJE KROZ KULTURNO NASLEĐE - izložba fotografija (16-28.4.2018.), u okviru obeležavanja Evropske godine kulturnog nasleđa
organizacija: Delegacija EU u Srbiji i EU info centar i Zadužbina Ilije M. Kolarca
- 10:00 Fermijevo nasleđe, BG
-
Narodna biblioteka Srbije, Skerlićeva 1, Beograd
FERMIJEVO NASLEĐE - izložba (17-30.4.2018.), posvećene začecima nuklearne fizike u Italiji, povodom Dana italijanske nauke
- 10:00 Goran Jureša, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
Mali likovni salon KCNS, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad
GORAN JUREŠA: ODEĆA ZA LJUDE ILI KOLAŽNA DEGENERACIJA SVETA - izložba (16-28.4.2018.)
- 10:00 Amela Hadžimejlić, SA
-
Akademija likovnih umjetnosti Sarajevo, Obala Maka Dizdara 3, Sarajevo
AMELA HADŽIMEJLIĆ: PRIČA SA LOKALNIM FILOZOFOM - izložba (16-24.4.2018.)
- 10:00 Milica Denković, NS
-
Galerija SULUV, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad
MILICA DENKOVIĆ: IŠČAŠENI GRAD - izložba (16-27.4.2018.)
- 11:00 Tolerancija, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
TOLERANCIJA - međunarodna izložba plakata (16.4.-16.5.2018.)
Milton Glaser (SAD), Felipe Taborda (Brazil), Sue Coe (SAD/Velika Britanija), Saki Mafundikwa (Zimbabve), Jianping He (Kina), New Collectivism (Slovenija, država NSK), David Tartakover (Izrael), Fons Hickmann (Njemačka), Chaz Maviyane-Davies (Zimbabve), Istvan Orosz (Mađarska), Michel Bouvet (Francuska), Yuko Shimizu (Japan), Paula Scher (SAD), Sarp Sozdinler (Turska), Hamzah Abdelal (Jordan), Anette Lenz (Francuska), Tarek Atrissi (Libanon), Alejandro Magallanes (Meksiko), Manuel Estrada (Španjolska), Reza Abedini (Iran/Nizozemska), Peter Bankov (Rusija/Češka), Srđa Dragović (Crna Gora), Slavimir Stojanović (Srbija), Xiao Yong (Kina), Anur Hadžiomerspahić (Sarajevo, BiH), Niklaus Troxler (Švicarska), Katarzyna Zapart (Poljska), Hoon-Dong Chung (Koreja), Aleksandar Maćašev (Yugoslavia), Seymour Chwast (SAD), Rodrigo Sánchez (Šanjolska), Steff Geissbuhler (SAD/Švicarska), Un Mundo Feliz (Šanjolska), Drew Hodges (SAD), Dan Reisinger (Izrael), Marian Bantjes, Pekka Loiri (Finska), Ovidiu Hrin (Rumunjska), Uwe Loesch (Njemačka), Alex Jordan (Francuska), Garth Walker (Južna Afrika), Pepijn Zurburg/Gorilla (Nizozemska), Jessica Hische (SAD), Tom Geismar (SAD), Boris Bućan (Hrvatska), Kit Hinrichs (SAD), Fares Cachoux (Sirija), Alain Le Quernec (Francuska), Eric Belousov (Rusija), Nancy Stahl (SAD), Chago Garcia (Dominikanska Republika), Grafprom Studio (Ukrajina), Armando Milani (Italija), Yue Chen (Kina/SAD), Elizabeth Resnick (SAD), Edel Rodriguez (Kuba/SAD), Bob Gill (SAD), Viktor Koen (Grčka), Brandt Botes (Južna Afrika), Tomato Košir (Slovenija), Parisa Tashakori (Iran/SAD), George Tscherny (SAD), Mehmet Ali Türkmen (Turska), Shino Suefusa (Japan), Gyula Molnár (Mađarska), Srdja Dragović (Crna Gora), Ed Fella (SAD), Jose Munoz (Argentina), Yuri Gulitov (Rusija), Marshall Arisman (SAD), Dejan Kršić (Hrvatska, EU)
- 12:00 Sonja Jankov, UŽ
-
Galerija Reflektor, Užice
Sonja Jankov - Projektovana arhitektura (16-27.4.2018)
Izložba obuhvata četiri autorska video rada koja su nastala u okviru četiri projekta koja se tiču arhitekture: Pokretni motel (2015), Pinktogrami Novog Sada (2017), GIF i arhitektura: vizuelna praksa kao kritika (od 2014) i Studija slučaja: SPENS (2014).
- 12:00 Hadži Dušan M. Glušac, BG
-
Centar za likovno obrazovanje Šumatovačka/Galerija Stepenište, Šumatovačka 122, Beograd
HADŽI DUŠAN M. GLUŠAC: U SREDIŠTU SREDE - samostalna izložba kolaža (16-22.4.2018.)
- 12:00 Jugoslovensko slikarstvo druge polovine XX veka, SM
-
Galerija Lazar Vozarević Sremska Mitrovica, Gradski Park 4, Sremska Mitrovica
JUGOSLOVENSKO SLIKARSTVO DRUGE POLOVINE XX VEKA, iz fonda Umetničke galerije Nadežda Petrović Čačak - izložba (16.4.-18.5.2018.)
autorka izložbe: Julka Marinković, muzejska savetnica Umetničke galerije Nadežda Petrović Čačak
Petar Lubarda, Ivan Tabaković, Milan Konjović, Stojan Ćelić, Peđa Milosavljević, Mića Popović, Vera Božičković Popović, Vladimir Veličković, Radomir Damljanović Damnjan, Predrag Nešković, Oton Gliha, Andrej Jemec, Miljenko Stančić, Edo Murtić, Zlatko Prica, Zmago Lenardič, Milovan Vidak, Vojislav Stanić, Olga Vujadinović, Đorđe Ilić, Kosa Bokšan, Ferdinand Kulmer, Velizar Krstić, Gordana Jocić, Marija Dragojlović, Branko Filipović Filo, Klavdij Tuta, Slobodan Trajković, Milan Blanuša, Miroslav Đorđević, Vladimir Dunjić, Raša Todosijević, Uroš Đurić…
- 12:00 Šta se krije u knјiževnim časopisima, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
ŠTA SE KRIJE U KNЈIŽEVNIM ČASOPISIMA - izložba knјiga (16-30.4.2018.)
autor izložbe: Rastko Marković
- 13:00 Ivan Kocić, BG
-
Galerija SULUJ, Beograd
IVAN KOCIĆ (1982, Trstenik): RECIKLAŽA IGRE - izložba asamblaža (16-28.4.2018.)
- 14:00 9 Veličanstvenih, BG
-
Grad, Beograd
9 VELIČANSTVENIH - rođendanska izložba (16-22.4.2018.) povodom 9 godina KC Grada
MARIJA MAKSIMOVIĆ
NATAŠA KOKIĆ
DALIBORKA ĐURIĆ
MARIJA ŠEVIĆ
SANJA ĆOPIĆ
IZABELA MAŠIĆ
ALEKSANDRA STRATIMIROVIĆ
ZAGORKA STOJANOVIĆ
ANA VUJOVIĆ
- 17:00 ULU Svetionik - Umetnici Pančevu, PA
-
Galeriju Milorada Bate Mihailovića Kulturnog centra Pančeva, Žarka Zrenjanina 1, Pančevo
ULU SVETIONIK - UMETNICI PANČEVU - izložba (16-27.4.2018.)
- 10:00 Živeo Kavandoli, NI
-
Univerzitetska biblioteka Nikola Tesla, Kej Mike Paligorića 2a, Niš
ŽIVEO KAVANDOLI - izložba (17.4.-1.5.2018.)
- 10:00 Bojana Ristevski, BG
-
Mala galerija ULUPUDS, Uzun Mirkova 12, Beograd
BOJANA RISTEVSKI: TALISMAN - izložba nakita (17-25.4.2018.)
- 10:00 Rešetke nisu prepreke, ZG
-
HDD galerija, Boškovićeva 18, Zagreb
Treći primjer sa studija dizajna: REŠETKE NISU PREPREKE - izložba (17.4.-3.5.2018.)
organizatori projekta: RODA - Roditelji u akciji i Studij dizajna Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
autorica koncepcije izložbe: Andrea Hercog
dizajn postava: Ivana Hrabar, Ivana Bačanek, Andrea Hercog
grafički dizajn: Ivana Hrabar, Ivana Bačanek
fotografije: Domagoj Kunić, Ivana Zanze
inicijator ciklusa: Marko Golub
organizacija izložbe: Hrvatsko dizajnersko društvo / HDD galerija u suradnji sa Studijem dizajna, Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
- 10:00 New talents, BG
-
EU Info centar, Kralja Milana 7, Beograd
Beogradski Mesec Fotografije
NEW TALENTS, Young Culture, our Future Heritage - izložba (17.4.-5.5.2018.) pobedničkih radova međunarodnog takimičenja Novi Talenti iz prethodne tri godine
- 10:00 Antanasije Punoševac, KŠ
-
Umetnička galerija, Majke Jugovića 12, Kruševac
ANTANASIJE PUNOŠEVAC (1992, Kruševac): (SAMO)POSMATRANJE - izložba (17.4.-10.5.2018.)
- 10:00 Tradicije Slovena, BG
-
Ruski dom, Kraljice Natalije 33, Beograd
Beogradski mesec fotografije
ILMAR (Rusija/Srbija): TRADICIJE SLOVENA - izložba fotografija o tradicionalnim srpskim zanatima (17-30.4.2018.)
- 10:00 Ko je Malvina Hofman, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
Srbija, rat i plakat 1914-1918, u okviru obeležavanja stogodišnjice Velikog rata
KO JE MALVINA HOFMAN - izložba (17-23.4.2018.)
autor izložbe: Vladimir Čeh
organizacija: Institut za istoriju oglašavanja, uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu
- 10:00 Željko Jančić Zec, RI
-
Galerija Principij, Pod voltun 4, Rijeka
ŽELJKO JANČIĆ ZEC (1969, Rijeka): MEMORIES - izložba fotografija (17-28.4.2018.)
- 10:00 Grafičke vizije 5, BG
-
Studentski kulturni centar, Beograd
GRAFIČKE VIZIJE 5 - izložba meksičkih umetnika (17-27.4.2018.)
Monika Gutieres Martines (Mónica Gutiérrez Martínez)
Eneida Ernandes Dominges (Eneida Hernández Domínguez)
Itsel Kasimiro Krus (Itzel Casimiro Cruz)
Dijana Morales Galisia (Diana Morales Galicia)
Marta Munjos Aristisabal (Martha Muñoz Aristizabal)
- 10:00 Muzej Kozara iz Prijedora, BG
-
Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd
MUZEJ KOZARA IZ PRIJEDORA - izložba iz kolekcije (17-28.4.2018.)
- 10:00 Jelena Šalinić Tezić | Zoran Kostić, NI
-
Paviljon u Tvđavi, Niš
JELENA ŠALINIĆ TEZIĆ (Kraljevo,1976) - izložba crteža (17.4.-6.5.2018.)
ZORAN KOSTIĆ (Niš, 1963) - izložba grafika (17.4.-6.5.2018.)
- 11:00 Paulina Jazvić, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
PAULINA JAZVIĆ (1973, Zagreb): SWEET DREAMS - izložba (17.4.-13.5.2018.)
- 12:00 Nemanja Milenković, NS
-
MMC Led Art/Šok zaDruga, Novi Sad
NEMANJA MILENKOVIĆ (1996): VRZINO KOLO / NEPOZNATI - izložba (17.4.-5.5.2018.)
https://sokzadruga.com/2018/04/11/nemanja-milenkovic-vrzino-kolo-nepoznati
- 14:00 Miodrag Baždar, BG
-
Bartselona koncept galerija, Čumićevo sokače 96, Beograd
Beogradski Mesec Fotografije
MIODRAG BAŽDAR: MY PARIS IN POLAROIDS - izložba fotografija (17-28.4.2018.)
- 08:00 Ikonostas svetlosti, VŠ
-
Kulturni Centar Vršac, Sterijina 62, Vršac
IKONOSTAS SVETLOSTI. IKONOPISNI VITRAŽ ADAMA STALONI-DOBŽANJSKOG - izložba (18-30.4.2018.)
organizacija: Ambasada Republike Poljske u Beogradu
- 09:00 Name: Mine is smaller than yours, MB
-
Kibla, Maribor
NAME: MINE IS SMALLER THAN YOURS - razstava (18.4.-19.5.2018.)
avtor projekta: Name:
izdelava nanografitov: dr. Gregor Kapun
programiranje video instalacije: Igor Trupina
elektroinženiring video instalacije: Vedran Budinski
video montaža: Plateauresidue
kuriranje razstave: Anja Zver
koprodukcija zin publikacije Kos 8: KOS
tehnična podpora: Društvo za sodobno kulturo Fotopub
produkcija: KID KIBLA 2018 - 09:00 All That We Have in Common, SK
-
Contemporary Art Museum of Macedonia, Самоилова бб, Skopje
ALL THAT WE HAVE IN COMMON / СÈ ШТО НИ Е ЗАЕДНИЧКО (18.4.-5.6.2018.)
куратори на проектот: Мира Гаќина и Јованка Попова
учесници: Ана Адамовиќ (Србија), Маја Бајевиќ (Босна и Херцеговина), Жанета Вангели (Македонија), Велимир Жерновски (Македонија), Христина Иваноска (Македонија), Славица Јанешлиева (Македонија), Ѓорѓе Јовановиќ (Македонија), Шејла Камериќ (Босна и Херцеговинa), Албан Муја (Косово), Ахмет Огут (Турција), Мариа Пападимитриу (Грција), Рената Пољак (Хрватска), Анри Сала (Албанија/Франција), Флака Халити (Косово), Ибро Хасановиќ (Босна и Херцеговина), Иштван Ист Хузјан (Словенија), Јане Чаловски (Македонија), Билјана Џурџевиќ (Србија)
- 10:00 Vladislav Mišić, BG
-
Galerija ULUS, Beograd
VLADISLAV MIŠIĆ (1965) - izložba slika (18.4.-2.5.2018.)
- 10:00 Zoran Hebar, ZG
-
Hrvatski muzej arhitekture HAZU, Ivana Gorana Kovačića 37, Zagreb
ZORAN HEBAR: REVITALIZACIJA PROSTORA UZ RIJEKU SAVU U ZAGREBU S OSVRTOM NA UREĐENJE TOKA U CJELINI - izložba (18.4.-9.5.2018.) i predstavljanje knjige
govore: akademik Branko Kincl, recenzent, Sandra Jakopec, d.i.a, Udruga hrvatskih urbanista, Zlatko Blažević, Udruga Slap, Zoran Hebar, d.i.a, autor
Prezrena rijeka - dokumentarni film
režija: Radovan Ivančević i Bogdan Žižić
produkcija: Zagreb filma iz 2003. godine
- 10:00 Branislav Makeš, BG
-
Galerija ULUS, Beograd
BRANISLAV MAKEŠ (1938, Šabac): POKLONJENJE - izložba slika (18.4.-1.5.2018.)
- 10:00 Draško Bošnjak, LK
-
Centar za kulturu i obrazovanje Laktaši, Karađorđeva 58, Laktaši
DRAŠKO BOŠNJAK (1989, Banja Luka) - izložba grafičkog dizajna (18.4.-18.5.2018.)
- 11:00 Patricia Esquivias, PR
-
Boxing Club, Mark Isaku 2, Priština
Patricia Esquivias, "Folklor. Budućnost je bila kada?" (18.4-19.5.2018)
Kustoskinja: Vala Osmani
- 14:00 Igor Čoko, BG
-
Eurocentar Jela Art, Makedonska 30, Beograd
Belgrade Photo Month
IGOR ČOKO: KARABURMA MOJ GETO / KARABURMA, MY GHETTO - izložba fotografija (18-25.4.2018.)
- 10:00 Dušica Pejić, KM
-
Galerija Fakulteta umetnosti u Prištini/Zvečan, Drvarska 6, Kosovska Mitrovica
DUŠICA PEJIĆ: KRETANJA - izložba (19.4.-3.5.2018.)
- 10:00 Sjaj renesanse, NS
-
Muzej grada Novog Sada, Petrovaradin, Novi Sad
SJAJ RENESANSE - izložba (19.4.-15.6.2018.)
organizacija: Muzej grada Novog Sada, Italijanski institut za kulturu u Beogradu i King Studio Fausta Fornazarija
- 10:00 Gali Tibon, BG
-
Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd
GALI TIBON (Izrael): LALIBELA - PUTOVANJE U JERUSALIM AFRIKE - izložba fotografija na otvorenom (19.4.-20.5.2018.)
- 10:00 Dušan B. Marković, BG
-
Galerija '73, Beograd
DUŠAN B. MARKOVIĆ (1948, Beograd): KOLIKO GORE TOLIKO DOLE - izložba skulptura i objekata (19.4.-1.5.2018.)
- 10:00 Erih Salomon i Barbara Klem, PG
-
Centar savremene umjetnosti Crne Gore, Dvorac Petrovića, Kruševac bb, Podgorica
ERIH SALOMON (1886-1944) i BARBARA KLEM (1939): VREMENSKI SKOK - izložba fotografija (19.4.-16.5.2018.)
- 10:00 Suki Medenčević, SA
-
Umjetnička galerija BiH, Zelenih beretki 8, Sarajevo
Modul Memorije 2018.
SUKI MEDENČEVIĆ (ASC): PROZORI U SVIJET, PROZORI U DUŠU / WINDOWS TO THE WORLD, WINDOWS TO THE SOUL - izložba fotografija (19.4.-5.5.2018.)
- 10:00 Pasteli Marka Čelebonovića, NS
-
Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Trg galerija 2, Novi Sad
PASTELI MARKA ČELEBONOVIĆA - izložba (19.4.-3.6.2018.)
autori izložbe: Aleksandra Tomić, Milica Orlović Čobanov
- 10:00 Punktumi: Zbirka inostrane umjetnosti MSURS, BL
-
Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg srpskih junaka 2, Banja Luka
PUNKTUMI: ZBIRKA INOSTRANE UMJETNOSTI MSURS - izložba (20.4.-30.8.2018.)
Oto Pine (Otto Piene), Ginter Iker (Günther Uecker) i Hajnc Mak (Heinz Mack) iz grupe ZERO, Fridensrajh Hundertvaser (Friedensreich Hundertwasser), Hans Hartung (Hans Hartung), Pjer Alešinski (Pierre Alechinsky), Stenli Vilijem Hajter (Stanley William Hayter), Žan Mesažije (Jean Messagier), Zao Vu-Ki (Zao Wou-Ki), Šoići Hasegava (Shōichi Hasegawa), Jase Tabući (Yasse Tabuchi), Antonino Virduco (Antonino Virduzzo)…
- 10:00 Antička Grčka u Muzeju Jugoslavije, BG
-
Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd
Grčki dani u Beogradu (20-29.4.2018.)
ANTIČKA GRČKA U MUZEJU JUGOSLAVIJE - izložba
- 10:00 Dobrivoj Rajić, ZR
-
Kulturni centar Zrenjanina
DOBRIVOJ RAJIĆ: UNUTRAŠNJA SLIKA - izložba (20.4.-10.5.2018.)
- 11:00 11. HT nagrada za hrvatsku suvremenu umjetnost, ZG
-
11. HT NAGRADA ZA HRVATSKU SUVREMENU UMJETNOST (20.4.-13.5.2018.)
Babić, Vanja, Rad u kutiji
Bavoljak, Darko, Izlozi
Bratoš, Mara, Ljubav i Život Žene/In Utero
Deman, Tanja (aka. Tanja Freifrau Von Ketehodt), Potopljeni vrtovi
Dragičević, Edvin, Iluzija sigurnosti
Durić, Dajana, Boravište praznine
Fišer, Robert, Crvotočina 2
Golub, Momčilo, Četverokuti
Ivković, Tea, Arhiv praznine
Katušić, Krešimir, Spona
Kipke, Željko, Antiprogetto turistico per l'acquatorio di Rovigno (Turistički antiprojekt za rovinjski akvatorij)
Knežević, Vladislav, Završni krug
Kožul, Kristian, Forensic Folklore///Pathogenesis
Križanović, Viktorija, Three Voices
Malčić, Ivica, Ten Years Later, 366 dnevničkih crteža od 1.1.2016.-31.12.2016.
Martinis, Dalibor, Data Recovery - Postavljanje izložbe Daniela Burena u Gsu 1974./fragment
Matijević, Tihomir, Platon gleda Simpsone
Mihaljević, Niko, Need Your Love So Bad
Mijač, Toni, Vezu ni/je moguće uspostaviti
Mitrov, Hrvoje, Duhovi
Pavelić, Zoran i Zlatec, Katarina, Osunčana mjesta
Perkov, Vedran, Smetnje
Priselac, Dino i Zaplatić, Silvia Roberta, 4 godišnja doba
Rasol, Jasenko, Blijeda slika
Sobota, Damir, Naan
Šolman, Dario, Obilazak galerije s publikom
Škofić, Goran, Na plaži
Todorović, Predrag, Utisnuto 4
Tudek, Ivan, Arhitektura
Vehabović, Zlatan, Galena Sarkofagen / Tamno bijela Zemlja
Vidmar, Vinko, „17. studeni 2017.“
Vodopija, Mirjana, Tranzicija
Živković Kuljiš, Loren, Studije automatskog modeliranjaPozvani umjetnici koji, prema odabiru stručnog povjerenstva, izravno sudjeluju na izložbi su: Mihael Giba, Dunja Janković i Zlatan Vrkljan
- 11:00 Milica Živadinović, BG
-
Nacionalna Galerija, Dositejeva 1, Beograd
MILICA ŽIVADINOVIĆ (1975, Beograd): ČAROBNO DRVO - izložba (20-28.4.2018.)
- 12:00 Miloš Tomić, BG
-
New Moment galerija, hilandarska 14, Beograd
MILOŠ TOMIĆ (1976): PRECIOUS TRASH Vol.1 (DRAGOCENI OTPAD) - izložba (20.4.-20.5.2018.), u saradnji sa Ivanom Zupancom i Dejanom Živadinovićem
kustos: Nataša Radojević
- 12:00 Natalija Šeruga Golob, MB
-
Lutkovno gledališče Maribor, Vojašniški trg 2a, Maribor
NATALIJA ŠERUGA GOLOB: SALVE REGINA - razstava (20.4.-2.6.2018.)
kustosinja razstave: Nataša Juvan
- 12:00 Imaginarno putovanјe - prostori za naseljavanјe, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
3. Beogradski mesec fotografije (29.3.-30.4.2018.)
IMAGINARNO PUTOVANЈE - PROSTORI ZA NASELJAVANЈE - izložba (20.4.-8.5.2018.)
EVA BARTON (Mađarska)
JORGE FABIÁN CASTILLO (Meksiko)
JORDI VIC (Katalonija)
- 15:00 Umetnička zbirka SANU - likovni umetnici akademici, LE
-
Leskovački kulturni centar, Bulevar Oslobodjenja 101, Leskovac
UMETNIČKA ZBIRKA SANU - LIKOVNI UMETNICI AKADEMICI - putujuća izložba (20.4.-17.5.2018.)
- 15:00 Prisotnosti, MB
-
Kibla, Maribor
Kibla Portal, Valvasorjeva 40, Maribor
PRISOTNOSTI - skupinska razstava akademske slikarke Metke Krašovec in umetnic in umetnikov - njenih študentov na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) v Ljubljani (20.4.-7.7.2018.)
Razstavljajo Metka Krašovec in umetniki (po abecednem redu): Karmen Bajec, Viktor Bernik, Saša Bezjak, Gigo de Brea, Andrej Brumen Čop, Mitja Ficko, Dušan Fišer, Marija Flegar, Milan Golob, Marko Jakše, Anja Jerčič Jakob, Barbara Jurkovšek, Jurij Kalan, Maja Kastelic, Aleksij Kobal, Robert Lozar, Izar Lunaček, Mojca Oblak, Rok Predin, Arjan Pregl, Irena Romih, Zvonka Simčič, Matic Sonnenwald, Natalija Šeruga, Katarina Toman Kracina, Petra Varl, Sebastijan Vojvoda, Marij Vrenko, Mojca Zlokarnik, Živa Žitnik
kuratorja razstave: Nina Jeza (KID Kibla) in Arne Brejc (Galerija Equrna)
- 09:00 3. Međunarodni simpozijum aromaterapije i ajurvede, BG
-
Hotel Moskva, Terazije 20, Beograd
3. MEĐUNARODNI SIMPOZIJUM AROMATERAPIJE I AJURVEDE: ŽIVOT U SVETU MIRISA (21/22.4.2018.)
- 10:00 Svedočanstvo. Komemoracija. Blagostanje., SA/BG
-
SVEDOČANSTVO. KOMEMORACIJA. BLAGOSTANJE. - konferencija (20-24.4.2018.) Sarajevo | (26/27.4.2018.) Beograd
Obilazak Sarajeva i poseta Istorijskom muzeju Bosne i Hercegovine
- 10:00 21. Slovenski dnevi knjige v Mariboru 2018
-
21. SLOVENSKI DNEVI KNJIGE V MARIBORU 2018 (20-26.4.2018.)
- 10:00 Istraživačaka stanica Petnica - 35 godina, BG
-
SANU, Beograd
ISTRAŽIVAČAKA STANICA PETNICA - 35 GODINA - izložba (21-29.4.2018.)
- 10:00 Berza ploča, BG
-
Dom omladine Beograda
APRILSKA BERZA PLOČA
120 din
- 10:00 14. Međunarodni bijenale umetnosti minijature, GM
-
Kulturni centar, Vojvode Milana Obrenovića 4, Gornji Milanovac
14. MEĐUNARODNI BIJENALE UMETNOSTI MINIJATURE - slikarstvo, grafika, skulptura, crtež, primenjena umetnost, fotografija, intermedija (21.4.-20.6.2018.)
organizacija: Kulturni centar Gornji Milanovac (Ustanova za kulturu, umetnost i vanškolsko obrazovanje)
- 11:00 Aleksandra Ristić i Ingrid Janković, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
ALEKSANDRA RISTIĆ - sopran
INGRID JANKOVIĆ - klavir
program: P. Konjović, Knez od Zete - (Anđa) „Ej, pusto more“,Ženidba Miloševa (Vila Ravijojla) „Mojih se seja osvetna pesma ori“, Ženidba Miloševa (Vila Ravijojla) „Biser nizo pod nizana“, Koštana (Kostana) - „More nasred sela“ i „Tri put mi čukna“; V. Belini: Adelson e Salvini (Nelly) „Dopo l’oscuro nembo“; Đ. Pučini Le Villi (Anna) „Se come voi piccina io fossi“; U. Đordano, Andrea Chernier (Maddalena) „La mamma morta“; Đ. Verdi: La Forza del Destino - (Leonora) „Pace, pace, mio dio!“; Ž. Ofenbah: La Périchole (La Périchole) La lettre de la Perichole, La Périchole (La Périchole) „Tu n’es pas beau, tu n’es pas riche“, La Vie Parisienne (Gabrielle) „Je suis veuve d’ un colonel“, Les Contes d’Hoffmann (Antonia) „ Elle a fui, la torterelle“, La grande - duchesse de Gérolstein (La Duchesse) „Ah!Que j’aime les militaires“
- 11:00 Kenija, Tanzanija i Uganda: 1937-1939, BG
-
Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd
KENIJA, TANZANIJA I UGANDA: 1937-1939. FOTOGRAFIJE KOLOMANA TRČKE - izložba
kustoskinja: Marija Miloš
Javno vođenje kroz tematsku izložbu
- 11:00 Gospodin Dids ide u grad | Na dokovima Njujorka, BG
-
Jugoslovenska kinoteka, Beograd
11:00 GOSPODIN DIDS IDE U GRAD (SAD, 1936)
Mr. Deeds Goes to Town
ul. Gari Kuper (Gary Cooper), Džin Artur (Jean Arthur)
r. Frenk Kapra (Frank Capra)
13:30 NA DOKOVIMA NJUJORKA (SAD, 1954)
On the Waterfront
ul. Marlon Brando (Marlon Brando), Karl Malden (Karl Malden)
r. Elija Kazan (Elia Kazan)
- 11:00 3. Beogradski mesec fotografije
-
3. BEOGRADSKI MESEC FOTOGRAFIJE (29.3.-30.4.2018.)
- 12:00 Začarani vremeplov, BG
-
Kulturni Centar Čukarica, Turgenjeva 5, Beograd
12.00/14.00 ZAČARANI VREMEPLOV (45 min) - druga repriza dečije predstave (4-12 godina)
produkcija: Andrija Milošević i Klan
režija: Jana Maričić
uloge: Vladan Milić, Milena Živanović i Nikola Malbaša
300 din
- 12:00 Plesni dijalozi, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
PLESNI DIJALOZI - snimci baleta renomiranih baletskih kuća na velikom platnu u susret Svetskom Danu Igre (20-22.4.2018.)
12.00 KONJIĆ GRBONJIĆ - balet u 2 čina po motivima ruske bajke
Mariinsky Theatre St-Petersburg
16.30 MATILDA (Rusija, 2017, 108 min) - igrani film
režija: Aleksej Učitel
https://www.youtube.com/watch?v=iflRh3c7brM
19.30 ANA KARENJINA - balet u 2 čina, po motivima čuvenog romana Lava Tolstoja
Mariinsky Theatre St-Petersburg
- 12:00 POP UP Berza Vinila elektronskog zvuka, NS
-
Rajska bašta PUBeraja, Laze Telečkog 12, Novi Sad
POP UP BERZA VINILA ELEKTRONSKOG ZVUKA
- 12:00 Ivana Knežević, BG
-
IVANA KNEŽEVIĆ (1983, Čačak)
18.00 Art galerija Gastro bara 20/44, Skadarska 40b, Beograd
II deo izložbe (21-29.4.2018.)
19.00 Art-kafe galerija Beti Ford, Zetska 2, Beograd
I deo izložbe (21.4.-4.5.2018.)
organizacija: Umetnička organizacija Linija i Umetnikov otisak
- 15:00 Skopje film festival
-
SKOPJE FILM FESTIVAL (19-26.4.2018.)
Кино Милениум
17:00 ПТИЦИ / THE BIRDS (United States, 1963, 119 min)
режија: Alfred Hitchcock
улоги: Rod Taylor, Tippi Hedren, Jessica Tandy
19:00 ТЕЛМА / THELMA (Norway, 2017, 116 min)
режија: Joachim Trier
улоги: Eili Harboe, Kaya Wilkins, Henrik Rafaelsen, Ellen Dorrit Petersen
21:00 ВИНОВЕН / THE GUILTY (Denmark, 2018, 85 min)
режија: Gustav Möller
улоги: Jakob Cedergren, Jessica Dinnage, Omar Shargawi
Кино Фросина
15:00 ДЕВОЈКИ ЗА ДЕВОЈКИ / GIRLS ON GIRLS - кратки фил
17:00 РАЦИЈА / RAID (France/Morocco/Belgium, 2017, 119 min)
режија: Nabil Ayouch
улоги: Maryam Touzani, Arieh Worthalter, Amine Ennaji
19:00 СКРИШНО / ON THE SLY (France, 2018, 94 min)
режија: Christophe Régin
улоги: Franck Gastambide, Alice Issaz, Hippolyte Girardot, Moussa Mansaly
22:00 МИЗАНДРИСТКИ / THE MISANDRISTS (Germany, 2017, 91 min)
режија: Bruce LaBruce
улоги: Susanne Sachße, Viva Ruiz, Kembra Pfahler
- 16:00 6. Fluid dizajn forum, KO/CT
-
6. FLUID dizajn forum (22-26.4.2018.) Kotor/Cetinje
- 16:00 Festival fantastike: Povratak u bioskop 5, BG
-
FESTIVAL FANTASTIKE: POVRATAK U BIOSKOP 5 (20-26.4.2018.)
15:00 LEGENDA O ČUVARIMA (SAD/AU, 2010)
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole
animirani film
r. Zek Snajder (Zack Snyder)
17:00 PET LEGENDI (SAD, 2012)
Rise of the Guardians
animirani film
r. Piter Remzi (Peter Ramsey)
19:00 Tribina: Čudesni svet Hajao Mijazakija
20:00 PRINCEZA MONONOKE (JP, 1997)
Mononoke-hime
animirani film
r. Hajao Mijazaki (Hayao Miyazaki)
- 16:00 5. Kurja polt, LJ
-
5. KURJA POLT Festival žanrskega filma: KO NARAVA PODIVJA (18-22.4.2018.) Ljubljana
Kinodvor
Sodobni
16.00 BAAHUBALI: THE BEGINNING / BAHUBALI: ZAČETEK (Indija, 2015, DCP, 2.35, barvni, 137′,SP/AP)
režija, scenarij: S.S. Rajamouli
fotografija: K.K. Senthil Kumar
montaža: Kotagiri Venkateswara Rao
glasba: M.M. Keeravani
igrajo: Prabhas, Rana Daggubati, Anushka Shetty, Tamannaah, Ramya Krishnan, Sathyaraj, Nassar
produkcija: Shobu Yarlagadda, Prasad Devineni (Arka Media Works)https://www.youtube.com/watch?v=3NQRhE772b0
19.00 BAAHUBALI 2: THE CONCLUSION / BAHUBALI 2: ZAKLJUČEK (Indija, 2017, DCP, 2.35, barvni, 167′, SP/AP)
režija: S.S. Rajamouli
scenarij: K.V. Vijayendra Prasad, S. S. Rajamouli
fotografija: K.K. Senthil Kumar
montaža: Kotagiri Venkateswara Rao
glasba: M.M. Keeravani
igrajo: Prabhas, Rana Daggubati, Anushka Shetty, Sathyaraj, Ramya Krishnan, Nassar, Tamannaah
produkcija: Shobu Yarlagadda, Prasad Devineni (Arka Media Works) - 18:00 28. Marulićevi dani, ST
-
28. Festival hrvatske drame i autorskog kazališta MARULIĆEVI DANI (21-28.4.2018.) Split
18:00 Boris Lalić: MIRNA BOSNA
Kamerni teatar 55
20:00 Kristian Novak - Tomislav Zajec: ČRNA MATI ZEMLA
ZKM
- 18:00 Cortex, LJ
-
Gromka - AKC Metelkova, Ljubljana
CORTEX (Nor): Thomas Johansson - trobenta, Kristoffer Berre Alberts - saksofoni, Ola Høyer - kontrabas, Gard Nilssen - bobni, tolkala
https://www.thomasjohansson.no
http://www.kristofferalberts.no
https://www.cafeoto.co.uk/artists/ola-hoyer
http://cleanfeed-records.com/product/avant-garde-party-music
- 18:00 Bikini Mun, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
18.00/20.00 BIKINI MUN (SAD, 2018, 102 min)
r: Milčo Mančevski
ul: Kondola Rašad, Sara Goldberg
200 dinara
- 18:00 Ciklus izraelskog filma, BG
-
Grad, Beograd
MAGIC MAN
- 18:30 13. Knjizevni festival Na pola puta, UŽ
-
Narodno pozorište Užice, Kralja Petra I 12, Užice
13. Knjizevni festival na pola puta (22-26.4.2018.)
22.4.
18:30 Otvaranje Festivala
19:00 Mala kutija - predstavljanje
Viva Ludež - dokumentarni film
23.4.
08:20-09:50 Nenad Veličković: Poezija i shopping
10:20-11:50 Dino Bauk: Kakva korist od čitanja?
12:05-13:40 Mira Otašević: Kropotkin. Zašto danas?
17:25-19:00 Siniša Labrović: O umetničkom performansu
19:30 Čitanje: Dejan Atanacković, Barbara Matejčić, Dino Bauk
24.4.
09:30-11:05 Dejan Atanacković: Savremena vizuelna umetnost
11:15-12:50 Barbara Matejčić: Narativno novinarstvo
13:45-15:20 Mustafa Zvizdić: Putopis Ljudi govore Rastka Petrovića
13:00-13:45 OŠ Nada Matić - Bojan Krivokapić
19:30 Čitanje: Mira Otašević, Aida Šečić Nezirević, Bojan Krivokapić
25.4.
09:30-11:05 Aida Šečić Nezirević: Pisati o ženama
11:15-12:50 Vlada Pištalo: O Ivu Andriću
13:45-15:20 Bojan Krivokapić: Šta (nam) znači proces? - radionica pisanja
15:40-17:15 Dejan Ilić: Razgovor o filmu
19:30 Čitanje: Vlada Pištalo, Nenad Veličković, Mustafa Zvizdić
- 19:00 Brat i sestra, BG
-
Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd
Zlata Tipold: BRAT I SESTRA - duodrama posvećena Nadeždi Petrović, poznatoj srpskoj slikarki, u tri rata bolničarki-dobrovoljcu, i njenom bratu Rastku Petroviću, poznatom pesniku, putopiscu i diplomati
igraju: Dragana Obradović, Andrej Pipović
organizacija: Istorijski muzej Srbije, u saradnji sa Kulturno-obrazovnim centrom „Radionica pod otvorenim nebom”
- 19:00 Nezaboravne uloge Ivice Vidovića, ZG
-
Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb
Portreti: NEZABORAVNE ULOGE IVICE VIDOVIĆA (19-22.4.2018.)
19:00 KUŽIŠ STARI MOJ (Jugoslavija, 1973, boja, 94 min)
režija: Vanča Kljaković
fotografija: Branko Blažina
21:00 ČOVJEK KOJI JE VOLIO SPROVODE (Jugoslavija, 1989, boja, 100 min)
režija: Zoran Tadić
fotografija: Goran Trbuljak
- 19:00 Nedelja finskog filma, BG
-
Kulturni centar Beograda
NEDELJA FINSKOG FILMA: TOPLI / WARM (19-23.4.2018.)
19.00 DOBRI POŠTAR / THE GOOD POSTMAN
r. Tonisalv Hristov
21.00 ZVEZDANI DEČACI / STAR BOYS
r. Visa Koiso-Kanttila - 19:00 Dečja filharmonija, SO
-
Svečana sala Gradske kuće Sombor
DEČJA FILHARMONIJA - koncert
besplatno
- 19:30 Osama - Kasaba u Njujorku, BG
-
Zvezdara teatar, Milana Rakića 38, Beograd
OSAMA - KASABA U NJUJORKU - druga repriza predstave, prema romanu Vladimira Kecmanovića
dramatizacija: Kosta Peševski i Darko Bajić
režija: Darko Bajić
igraju: Andrija Kuzmanović, Jovan Jovanović, Iva Ilinčić, Branko Janković, Isidora Simijonović i Amar Ćorović
kostimografija: Dragica Laušević
scenografija: Vesna Popović
- 20:00 Noć kristalne pesnice, BG
-
Le Studio, Poenkareova 26, Beograd
U okviru novog programa Gostovanja, kao podrška nezavisnim pozorišnim inicijativama, gostuje drama "Noć kristalne pesnice" u režiji Vladimira Putnika, nastala prema motivima drame "Noć Helvera" poljskog pisca Ingmara Vilkvista.
- 20:00 35. Nušićevi dani, SD
-
Centar za kulturu Smederevo
35. NUŠIĆEVI DANI (16-28.4.2018.)
Pretfestivalski program
Ljiljana Lašić: ISTOČNI ANĐEO
režija: Dragoslav Ilić
scenograf: Vladimir Lašić
igraju: Ljiljana Stjepanović, Ljiljana Lašić, Stevan Piale
- 20:00 Refleksije BEMUS-a: Rapsodija u plavom, BG
-
Refleksije BEMUS-a: RAPSODIJA U PLAVOM
VOJVOĐANSKI SIMFONIJSKI ORKESTAR
dirigent: Timoti Redmond
KVARTET SAKSOFONA SIGNUM
MATIJA DEDIĆ - klavir
program: Leonard Bernštajn: U gradu, Bob Mincer: Ritam Amerike, Džordž Geršvin: Rapsodija u plavom, za klavir i orkestar, Džordž Geršvin: Porgi i Bes, simfonijske slike
https://www.youtube.com/watch?v=iF-To43GkAo
organizacija: CEBEF u saradnji sa festivalom NOMUS i uz podršku Gete instituta
600/900 din
- 20:00 3. Pozorišno proleće, ŠA
-
Šabačko pozorište, Karađorđeva 22, Šabac
3. Teatarski festival POZORIŠNO PROLEĆE (16-23.4.2018.)
CARSTVO MRAKA
Narodno pozorište u Beogradu
- 20:00 K'o nekad u 8, BG
-
Grad, Beograd
K’O NEKAD U 8 - igranka
200 din
- 20:00 Darko Rundek & Ekipa, PA
-
Kulturni centar Pančeva, Vojvode Živojina Mišića 4, Pančevo
DARKO RUNDEK & EKIPA - prolećna mini turneja
https://www.facebook.com/darko.rundek.official
https://www.youtube.com/watch?v=Y1-0w2VFptU
- 20:00 Nadežda Petrović, BG
-
Pozorište Slavija, Svetog Save 16-18, Beograd
NADEŽDA PETROVIĆ - premijera predstave
tekst. Biljana Đurović
režija: Božidar Đurović
igra: Biljana Đurović
- 20:00 Nespojivi, ZG
-
Kazalište Mala scena, Medveščak 2, Zagreb
NESPOJIVI - hit komedija o samcima
redateljica: Iva Srnec
dramaturginja: Nina Horvat
igraju: Marijana Matoković, Mladen Kovačić i Ivan Grčić
kostimografija: Ana Trišler
produkcija: Gradsko kazalište Požega
https://www.youtube.com/watch?v=yx0cWbNRLNA
https://www.dropbox.com/sh/mu7zwvlkry5y1pa/AAB4G-hghc0pEiAVwtWxvnGra?dl=0
- 20:00 Intima, BG
-
Bitef teatar, Skver Mire Trailović 1, Beograd
Gostuje Porodica bistrih potoka
autorski projekat: INTIMA
režija: Božidar Mandić
podela: Dragana Jovanović, Zoran Marković, Uroš Vukša, Maja Vukša, Katarina Jovanović i Božidar Mandić
- 20:00 43. NOMUS 2018, NS
-
43. NOMUS 2018 (19-26.4.2018.) Novi Sad
Sinagoga, Jevrejska 9
Podrška talentima: BUILDING BRIDGES - sir András Schiff presents Young Pianists
20:00 JÁNOS PALOJTAY (Mađarska) - klavir
program: Haydn, Brahms, Debussy, Bartok
21:30 ZOLTÁN FEJÉRVÁRI (Mađarska) - klavir
program: Bach, Bartok, Kurtag, Janacek, Schumann
800 din
- 20:00 Ciklus savremenog italijanskog filma, NI
-
Kulturno proleće all’italiana
Ciklus savremenog italijanskog filma (22-24.4.2018.)
22.4.
DEČKO OD ZLATA (2014)
režija: Pupi Avati
23.4.
1200 KILOMETARA LEPOTE (2015)
režija: Italo Moskati
24.4.
(ĆERKIN) PRVI PUT (2015)
režija: Rikardo Rosi
organizacija: Italijanski institut za kulturu u Beogradu, u saradnji sa udruženjem Mladi ambasadori i Domom vojske Niš
- 20:00 15. Mostarska liska 2018
-
Narodno pozorište Mostar, Brkića 2, Mostar
15. Međunarodni festival komedije MOSTARSKA LISKA 2018 (20-27.4.2018.)
Dušan Kovačević: SABIRNI CENTAR
Narodno pozorište Republike Srpske i Pozorišta Prijedor
režija: Marko Misirača
igraju: Đorđe Marković, Nataša Ivančević, Ljubiša Savanović, Slađana Zrnić, Boris Šavija, Miljka Brđanin, Zlatan Vidović, Bojan Kolopić, Snježana Štikić, Siniša Vučićević, Aleksandar Stojković, Goran Jokić, Boško Đurđević, Dean Batoz
- 20:00 Turneja Slobodne zone 2018
-
TURNEJA SLOBODNE ZONE 2018
DAN OSLOBOĐENJA (Latvia/Norveška/Slovenija, 2016, 100 min) - dokumentarni film
režija: Morten Traavik, Uģis Olte
uloge: Milan Fras, Janez Gabrič, Luka Jamnik, Rok Lopatič, Ivan Novak, Mina Špilerprodukcija: VFS FILMS, Traavik.Info
distribucija: Five Stars Film Distributionfestivali i nagrade: IDFA filmski festival Amsterdam, 2016, Ljubljana internacionalni festival dokumentarnog filma, 2017, DocAviv internacionalni filmski festival, 2017, Geteborg Film Festival, 2017, Skoplje Film Festival, 2017
www.liberationday.filmČAVELA (USA, 2017, 93 min) - dokumentarni film
režija: Catherine Gund, Daresha Kyi
uloge: Pedro Almodóvar, Elena Benarroch, Miguel Boséproducija: Aubin Pictures
distribucija: Latido Filmsfestivali i nagrade: Berlinale, 2017, Nagrada publike, Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival, 2017, Počasna nagrada, Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival, 2017, Nagrada publike, L.A. Outfest , 2017, Glavna nagrada žirija, L.A. Outfest , 2017, Sidnej međunarodni filmski festival, 2017, Sheffield Doc/Fest, 2017
www.chavelavargasfilm.comhttps://www.youtube.com/watch?v=XKyj5Tzrumo
ĆAMBRA (Italija/Brazil/Nemačka/Francuska/SAD/Švedska, 2017, 120 min) - igrani film
režija: Jonas Carpignano
uloge: Pio Amato, Koudous Seihon, Iolanda Amato, Damiano Amatoproducija: Stayblack Productions, RT Features, Sikelia Productions, Rai Cinema
distribucija: Five Stars Film Distributionfestivali i nagrade: Label Europa Cinemas, Filmski festival u Kanu, 2017, CPH PIX , 2017, International Confederation of Art Cinemas Award, Jameson CineFest - Miskolc međunarodni filmski festival, 2017, Filmski festival u Minhenu, 2017
www.peccapics.com/product/a-ciambraCRVENI PAS: PRAVI PLAVI (Australia, 2016, 88 min) - igrani film
režija: Kriv Stenders
uloge: Jason Isaacs, Levi Miller, Bryan Brown, Hanna Mangan Lawrence, Thomas Cocquerel
produkcija: Woss Group Film Productions
distribucija: Five Stars Film Distributionfestivali i nagrade: Nagrada udruženja filmskih kritičara Australije, 2017, Berlinale, 2017, Pula filmski festival, 2017, Sundance, 2017, Međunarodni filmski festival u Torontu, 2017
www.facebook.com/reddogau500 GODINA (Guatemala, 2017, 108 min) - dokumentarni film
režija: Pamela Yates
montaža: Peter Kinoy
uloge: Irma Alicia Velásquez Nimatuj, Matilde Terraza Gallego, Daniel Pascual Hernándezprodukcija: Skylight Production
distribucija: Skylight Productionfestivali i nagrade: Traverse City Film Festival, 2017, Human Rights Watch Film Festival, London, 2017, Seattle international Film Festival, 2017, Sundance Film Festival, 2017, International Film Festival and Forum on Human Rights, Geneva, 2018
500years.skylight.is - 20:30 Migranti žele Batajnicu, BG
-
Narodno pozorište, Beograd
MIGRANTI ŽELE BATAJNICU - diplomska predstava Marka Jovičića, studenta režije Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, u klasi profesorke Ivane Vujić
igraju: Zoran Ćosić, Dimitrije Ilić, Rade Ćosić
adaptacija teksta: Stevan Jovičić
scenografija: Mirko Kovačević
kostimografija: Jelena Stokuća
koprodukcija: Narodno pozorište u Beogradu i Pozorište Dobrica Milutinović u Sremskoj Mitrovici
- 21:00 Dok čekamo Godoa, NS
-
DOK ČEKAMO GODOA - predstava
režija: Vukašin Ranđelović
igraju: Peđa Marjanović, Aljoša Đidić, Miloš Lazić, Vukašin Ranđelović, Stefan Beronja
dizajn svetla: Nikola Marinkov
scenografija: Jelena Prokopović
produkcija: Udruženje Otelotvorenje i AUNS
450/300 din
- Okupirani bioskop prvi put u Čačku
- Aleksandar Denić predstavlja Srbiju na 60. Bijenalu u Veneciji
- Marijana Cvetković: Raste bes u svim sektorima kulture
- Praviti se lud ili otvoriti oči
- A1 Kinoteka letnji bioskop ponovo na krovu Doma Vojske
- Uži izbor za Politikinu nagradu za 2023.
- Preminula Jasna Tijardović Popović
- Najuži izbor za NIN-ovu nagradu za 2022.
- Nadežda Petrović u Narodnom muzeju
- Partibrejkers uveličali Zemun fest
- Toplim filmom otvoren 17. Beldocs
- Nagrada za moderni umetnički senzibilitet Franji Petrinoviću
- Preminuo Toni Montano
- Kulturni nexus: Zajedničko oblikovanje budućnosti
- Topli film - fenomen kvira u ex-YU kinematografiji
- Počeci muzičkog minimalizma u Jugoslaviji
- Plava dvorana Sava centra ponovo od septembra
- Kako ćemo opstati?
- Svršeno buduće vreme
- Život bez kapitalizma je moguć
- Konkurs za učešće na 2. Memorijalu Andrija Čikić
- Konkurs za učešće na novom festivalu MAPA 032 u Čačku
- Konkurs Galerije Doma omladine Beograda za izlaganje u 2025.
- Konkurs za učešće na Beogradskom festivalu mozaika IV
- Konkurs festivala Uhvati film za volontere
- Konkurs za nagradu Milan Mladenović za 2024.
- Poziv za buduće producente - FIST19 program usavršavanja
- Regionalni konkurs za učešće na II Studentskom bijenalu scenskog dizajna
VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country
IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav