Počeci muzičkog minimalizma u Jugoslaviji
Izložba “Počeci muzičkog minimalizma u Jugoslaviji” biće otvorena od 25. maja do 3. juna u Ustanovi kulture Parobrod u Beogradu, a predstaviće umetnike koji su pod okriljem beogradskog Studentskog kulturnog centra (SKC) bili ključni nosioci začetka i razvoja muzičkog minimalizma na jugoslovenskom prostoru.
Sedamdesete i osamdesete godine XX veka, kako je istaknuto u najavnom tekstu, iznedrile su neke od najradikalnijih muzičkih inovacija u bivšoj Jugoslaviji. Na talasu posleratnog kulturnog i umetničkog otvaranja prema Zapadu, unutar integralnog jugoslovenskog kulturnog prostora, SKC – “siguran prostorˮ koji je mladim generacijama omogućavao umetnička istraživanja izražajnih postupaka, medija i materijala – otvorio je svoja vrata 1971. godine i ubrzo postao “magnetˮ za eksperimentalne umetnike širom Istočnog i Zapadnog bloka.
Rodno mesto nove umetničke prakse u Jugoslaviji, predvođene neformalnom grupom šestoro umetnika (Marina Abramović, Dragoljub Raša Todosijević, Zoran Popović, Neša Paripović, Era Milivojević i Gergelj Urkom) i drugim umetnicima, kao i mladim buntovnim kompozitorima i izvođačima u krugu Opusa 4 i Ansambla za drugu novu muziku – SKC je tokom 70-ih i 80-ih godina XX veka bio pozornica za širok spektar radikalnih tendencija. Mladi kompozitori-izvođači: Milimir Drašković, Miodrag Lazarov Pashu, Miroslav Savić i Vladimir Tošić, zajedno sa Milošem Raičkovićem i Ansamblom za drugu novu muziku (ADNM) oblikovali su novo doba avangarde, dajući značajan impuls širenju novih tendencija u umetnosti i muzici bivše Jugoslavije – performans arta, konceptualne umetnosti, minimalizma, kejdžovskog eksperimentalizma, fluksusa i intermedijalnih formi.
Kroz individualna poetička traganja i kolektivnu aktivnost, fluktuaciju ideja i stavova, ovi umetnici su povezali Istok sa Zapadom uprkos tadašnjoj geopolitičkoj podeli sveta. Na fonu arhivske građe i fotografija zvaničnog fotografa SKC-a Nebojše Čankovića i drugih, izložba autorki Laure Emeri i Ivane Miladinović Price donosi sveobuhvatnu prezentaciju o umetnicima koji su pod okriljem SKC-a bili ključni nosioci začetka i razvoja muzičkog minimalizma u Jugoslaviji.
Izložba “Počeci muzičkog minimalizma u Jugoslaviji” organizovana je u okviru devete međunarodne konferencije o muzici i minimalizmu “Minimalistička prožimanja”, koja će biti održana od 29. maja do 1. juna.
Ansambl za drugu novu muziku, inače, imaće dva koncerta u okviru konferencije “Minimalistička prožimanja” - 29. maja u Bioskopu Balkan i 31. maja u Parobrodu.
Konferenciju “Minimalistička prožimanja”, koja će ugostiti oko stotinu delegata iz celog sveta, organizuju Srpska akademija nauka i umetnosti, Muzikološki institut SANU, Društvo za minimalističku muziku, Centar beogradskih festivala (Cebef) i Muzička škola “Mokranjac”.
(SEEcult.org)