DNK za Ginisa
Noć istraživača u Beogradu biće najavljena 21. septembra akcijom “DNK za Ginisa” na Trgu republike, koja podrazumeva pravljenje origami modela najdužeg lanca molekula DNK za Ginisovu knjigu rekorda. Akciju organizuju Institut za molekularnu genetiku i geneticko inzenjerstvo (IMGGI) i Festival nauke, koji je organizator i Noći istraživača 23. septembra.
Noć istraživača u Beogradu biće najavljena 21. septembra akcijom “DNK za Ginisa” na Trgu republike, koja podrazumeva pravljenje origami modela najdužeg lanca molekula DNK za Ginisovu knjigu rekorda.
Akciju organizuju Institut za molekularnu genetiku i geneticko inzenjerstvo (IMGGI) i Festival nauke, koji je organizator i Noći istraživača 23. septembra.
Akcija počinje u 11 sati, a učesnici su Sonja Pavlovic sa IMGGI, Nemanja Đorđević kao predstavnik Festivala nauke, profesor Aleks Bejtman sa Kembridža, bioinformatičar i tvorac origami modela DNK, te profesorka Gordana Matić sa Biološkog fakultet Univerziteta u Beogradu i mladi istraživači.
Po završetku sklapanja origami modela “DNK lanca za Ginisa”, od 14 časova, Bejtmen će u Rimskoj dvorani Biblioteke grada Beograda održati predavanje na temu: “Zašto biolozi treba da brinu o Vikipediji”.
Noć istraživača biće održana drugi put u Beogradu 23. septembra.
Najzanimljiviji domaći istraživači predstaviće se u centru Beograda uz neformalnu atmosferu, filmove, muziku i događaje pod vedrim nebom, odnosno izmeštanje istraživačkog poziva iz strogih, akademskih klupa u svakodnevno gradsko okruženje.
Na potezu Knez Mihailova - Plato - Vasina ulica, biće organizovan niz događaja od 18 sati do ponoći.
Program “U šetnji sa naukom” predviđen je na deset 10 lokacija u Knez Mihailovoj ulici, gde će posetioci biti sprovedeni kroz zanimljive eksperimente iz deset naučnih oblasti. Šetnja kroz sve faze pravog naučnog eksperimenta omogućiće interakciju sa istraživačima, a organizatori očekuju da će probuditi i radoznalost kod onih koji nisu znali da imaju “to nešto” u sebi.
Bašta kafe-bara Plato poslužiće kao neformalna učionica za “Sastanak na brzaka”, čiji će domaćini biti istraživači sa svežim i uzbudljivim temama.
Od 20 do 22 sata, na svakih 5 minuta, veliko zvono označavaće kraj jednog i početak narednog razgovora posetilaca i istraživača.
“Dobre vibracije” uslediće u Platou već od 22.30 sata - grupa MistakeMistake, pored prepoznatljivog zvuka, zanimljiva je i po tome što su njeni članovi istraživači.
U “Naučnom kafeu” u Platou posetiocima će biti potrebna pomoć naučnika da bi naručili omiljeno piće - karta pića biće ispisana jezikom hemijskih formula.
Zašto su komarci krvoločni prema nekim ljudima, a prema drugima ne? To je pitanje na koje će odgovoriti kratak, uzbudljiv, duhovit i poučan film iz ciklusa od 15 naslova filmskog festivala koji će biti održan od 21 do 24 sata u bioskopu Plato-kafe bara.
“Evropsko ćoše” u Francuskom institutu i u Biblioteci grada Beograda je mesto na kojem će svi moći da se oprobaju u zabavnom naučnom kvizu.
Tačni odgovori na pitanja iz interaktivnog kviza mogu posetiocima Noći istraživača omogućiti posetu Institutu za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo ili USB sa znakom Organizacije Marija Kiri.
Svi sadržaji su besplatni.
Projekat “Noć istraživača” (Researchers’ night) pokrenut je na evropskom nivou 2005.
Od tada se ova manifestacija održava svakog četvrtog petka u septembru.
Prošle godine održana je u 33 evropske države i 250 gradova, omogućavajući posetiocima da bolje upoznaju glavne aktere - istraživače, ali i ohrabrujući ih da samostalno istražuju.
Sajt beogradske Noći istraživača je www.nocistrazivaca.rs/beograd
(SEEcult.org)