Otvorene konzervatorske laboratorije CIK-a
Konzervatorske laboratorije u Centralnom institutu za konzervaciju (CIK) u Beogradu, za čije je opremanje italijanska vlada izdvojila 874.462 evra, svečano su otvorili 13. oktobra ministar kulture, informisanja i informacionog društva Srbije Predrag Marković i ambasador Italije u Srbiji Armando Varikio.
Opremanje laboratorija predstavlja deo strateškog projekta Ministarstva spoljnih poslova Italije i Ministarstva kulture Srbije “Podrška uspostavljanju Centralnog instituta za konzervaciju u Beogradu”, u vrednosti od gotovo milion evra koji je finansiran zahvaljujući donaciji italijanske vlade.
Ministar Marković i ambasador Varikio uručili su potom u Narodnom muzeju sertifikate profesionalcima iz CIK-a, Srbije i regiona Jugoistočne Evrope, koji su završili specijalističke kursve za konzervaciju, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Reč je o osam specijalističkih kurseva konzervacije (preventivne konzervacije, konzervacije modernog i savremenog slikarstva, metala, tekstila, integrativne konzervacije na arheološkom terenu, konzervacije arheološkog zidnog slikarstva i konzervacije kamena, kao i konzervatorske dokumentacije).
Na kursevima je učestvovalo 96 profesionalaca, izabranih među 240 kandidata: konzervatora, restauratora, kustosa, tehničkih i naučnih eksperata, među kojima je veliki broj mladih. U tim edukativnim programima učestvovalo je 13 insitucija iz Beograda i12 iz ostatka Srbije, te pet iz Makedonije i jedna iz Bosne i Hercegovine).
Obuku su obavljali najeminentniji eksperti Visokog instituta za konzervaciju i restauraciju u Rimu - ISCR i drugih institucija u Italiji koje se bave konzervacijom nasleđa.
Teme konzervatorskih radionica odabrane su u skladu sa potrebama zaštite u Srbiji i odnose se na oblasti u konzervaciji koje nisu dovoljno razvijene.
Cilj uspostavljanja CIK-a je da doprinese povećanju svesti o kulturnom identitetu zajednica koje žive u regionu Balkana kroz očuvanje njihove kulturne baštine.
(SEEcult.org)