Jubilej Konjovića počinje u Parizu
Proslava stogodišnjice stvaralaštva Milana Konjovića počeće 2012. godine velikom izložbom u Kulturnom centru Srbije u Parizu, najavio je 31. oktobra ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković u Somboru. “Konjović je svetski, srpski i somborski slikar. Baš tim redom”, rekao je Marković koji je obišao Galeriju “Milan Konjović”, u kojoj je u toku adaptacija i sanacija depoa. Prema negovim rečima, na pravovremeni zahtev upravnika te galerije Petera Mrakovića je i obezbeđeno da proslava Konjovićevog jubileja počne u Parizu.
Proslava stogodišnjice stvaralaštva Milana Konjovića počeće 2012. godine velikom izložbom u Kulturnom centru Srbije u Parizu, najavio je 31. oktobra ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković u Somboru.
“Konjović je svetski, srpski i somborski slikar. Baš tim redom”, rekao je Marković koji je obišao Galeriju “Milan Konjović”, u kojoj je u toku adaptacija i sanacija depoa.
Prema negovim rečima, na pravovremeni zahtev upravnika te galerije Petera Mrakovića je i obezbeđeno da proslava Konjovićevog jubileja počne u Parizu.
Stvaralaštvo Konjovića od 1913. godine do kraja života tog čuvenog umetnika predstavljeno je proteklog leta na retrospektivi u Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) u Beogradu, koja je obuhvatila 85 radova iz zbirke somborske galerije koja čuva više od hiljadu dela iz njegovog obimnog opusa.
Retrospektiva “Milan Konjović - Stvaralaštvo jednog veka” obuhvatila je slike iz svih sedam faza umetnikovog stvaralaštva (rana faza, plava, crvena, siva, koloristička, asocijativna i vizantijska), uglavnom ulja na platnu, uz manji broj odabranih pastela,
Konjovićev opus, kako se procenjuje, obuhvata čak oko 6.000 radova u raznim disciplinama (radio je i scenografiju, pozorišni kostim, vitraže, mozaike...).
Konjović je imao gotovo 400 samostalnih (počev od 1914. godine) i više od hiljadu grupnih izložbi, a krunu je činila retrospektivna u Gran paleu (Grand Palais) u Parizu 1985. godine, koju je priredila Katarina Ambrozić, kao i izložba u Moskvi 1987.
SANU je i pre 17 godina priredila retrospektivu Konjovića, koji je bio njen član od 1991. godine.
Osim SANU, Konjović je bio i član Hrvatske (HAZU) i Vojvođanske akademije nauka i umetnosti (VANU).
Ministarstvo kulture izdvojilo je za adaptaciju i sanaciju depoa Galerije “Milan Konjović” 400.000 dinara - od ukupno 2.652.204 - koliko je odobreno za 12 projekata po konkursima čiji su rezultati objavljeni u 2011.
Za projekte u oblasti zaštite kulturnog nasleđa izdvojeno je 1.550.000 dinara, od čega je 400.000 izdvojeno za depo Galerije “Milan Konjović”, dok je za projekte u oblasti stvaralaštva izdvojeno 415.000 dinara.
Ministar Marković obišao je u Somboru i Narodno pozorište, a u Gradskoj biblioteci “Karlo Bijelicki” sastao s direktorima gradskihustanova kulture.
Marković je naglasio da je neophodno da se projekti u Somboru na vreme planiraju, da se njima adekvatno konkuriše i da se odgovorno realizuju, jer će samo na taj način građani podići kvalitet života, a ono što čuvaju i stvaraju biće osnov za dalji razvoj kulturne i turističke privrede.
(SEEcult.org)