Pavlović dobio spomen ploču
Spomen ploča književniku i filmskom reditelju Živojinu Pavloviću (1933-1998), dvostrukom dobitniku NIN-ove nagrade, otkrivena je 18. novembra na zgradi u Majke Jevrosime 39 u Beogradu, u kojoj je živeo od 1971. do 1998. godine. Spomen ploču svečano su otkrili ministar kulture, informisanja i informacionog društva Srbije Predrag Marković i Pavlovićeva supruga Snežana Lukić Pavlović. Marković je istakao da su oba opusa Pavlovića, i filmski, i književni, dovršeni i odvojeni u svojim raskošnim rezultatima, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Spomen ploča književniku i filmskom reditelju Živojinu Pavloviću (1933-1998), dvostrukom dobitniku NIN-ove nagrade, otkrivena je 18. novembra na zgradi u Majke Jevrosime 39 u Beogradu, u kojoj je živeo od 1971. do 1998. godine.
Spomen ploču svečano su otkrili ministar kulture, informisanja i informacionog društva Srbije Predrag Marković i Pavlovićeva supruga Snežana Lukić Pavlović.
Marković je istakao da su oba opusa Pavlovića, i filmski, i književni, dovršeni i odvojeni u svojim raskošnim rezultatima, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Književni kritičar Dragoljub Stojadinović naglasio je da postoji milion razloga zbog čega se treba sećati Pavlovića, a još više razloga za novo istraživanje i tumačenje njegovih dela.
Na svečanosti je delove iz “Dnevnika” govorio glumac Radoš Bajić koji je podsetio da je 1986. godine sa “rovitim scenariom i velikim snovima” ušao prvi put na vrata zgrade u Majke Jevrosime 39 i došao pod duhovno okrilje i toplinu doma i duše Živojina Pavlovića.
Predsednica opštine Stari grad Mirjana Božidarević izrazila je ponos
što je Pavlović, kao istaknuti pisac, režiser i scenarista, živeo i radio na opštini Stari grad.
“Opština Stari grad poklanja pažnju svim zaslužnima građanima i ovo je jedna lepa prilika da setimo gospodina Pavlovića. Ovo je sedma ploča koju postavljamo na opštini Stari grad i veliko je zadovoljstvo što možemo da učestvujemo u tome”, rekla je ona.
Pavlović je u 30. godini objavio prvu zbirku pripovedaka “Krivudava reka” (1963), a zatim su usledili romani “Lutke”, “Kain i Avelj”, “Zadah tela”, “Oni više ne postoje”, “Zid smrti”, “Lov na tigrove”, “Trag divljači”, “Lapot”, “Dolap”.
Za roman "Zid smrti" dobio je NIN-ovu nagradu 1985. godine, a 1992. je osvojio to književno priznanje i za "Lapot".
Celokupno svoje prozno delo imenovao je “Divlji vetar”.
Spomen ploča Pavloviću otkrivena je u nastavku akcije koju je Ministarstvo kulture pokrenulo prošle godine, koja je bila proglašena Godinom knjige i jezika, u saradnji sa “Večernjim novostima” i lokalnim samoupravama, u cilju obeležavanja objekata u kojima su rođeni, boravili ili delovali znameniti pisci.
Akcija se radi afirmisanja zaostavštine velikana srpske pisane reči nastavlja i ove godine.
Do sada je postavljeno 14 spomen ploča (Meša Selimović, Skender Kulenović, Dušan Matić, Aleksandar Vučo, Slobodan Selenić, Antonije Isaković, Mića Popović, Duško Radović, Desanka Maksimović, Branko Ćopić, Miloš N. Đurić, Stanislav Vinaver, Milovan Đilas, Vasko Popa), a tokom ove godine biće postavljeno još sedam (Aleksandar Tišma, Branko Miljković, Milan Kašanin, Danilo Kiš, Jovan Hristić, Vojislav Despotov, Grigorije Vozarević).
(SEEcult.org)