Saradnici: Gotovac - Vijatović
Saradnja umetnika Tomislava Gotovca (1937-2010) i fotografa Žarka Vijatovića deo je izložbe u Muzeju moderne umetnosti u Varšavi, koja se prvenstveno bavi delima koja su odmaknuta od tradicionalnog umetničkog objekta i bliska su procesu i događaju.
Izložba “Saradnici. Fotograf i umetnik oko 1970. godine” (Wspólnicy. Fotograf i artysta około roku 1970 / Accomplices. The Photographer and the Artist around 1970) problematizuje delikatni međuodnos fotografa i umetnika u kreiranju dela, predstavljajući devet priča u izboru kustoskinje Marie Matuszkiewicz.
Sve one govore da je u savremenoj umetnosti fotografija odigrala važnu ulogu kao sredstvo izražavanja i dokumentovanja, pa su fotografi postali neizbežni saradnici umetnika. Njihova uloga nije ograničena samo na snimanje - često je proces razmene između fotografa i umetnika bio vrlo složen i određivao je finalni oblik dela. Obe strane su se morale zapitati o vlastitoj praksi sledeći ideju drugog, kako dve ideje ujediniti u jedno delo, kako raditi u granicama zadatim od drugog umetnika...
Atelje Kožarić, 1989.
Osim Vijatovića i Gotovca, publika će videti od 18. novembra do 17. januara i dela sledećih autora: Hollis Frampton - Carl Andre, Peter Hujar - Paul Thek, Eustachy Kossakowski - Edward Krasiński, János Vető - Tibor Hajas, Gwenn Thomas - Joan Jonas, Gwenn Thomas - Jack Smith, Babette Mangolte - Yvonne Rainer, Shunk-Kender - Projects: Pier 18.
Vijatović izlaže 40 fotografija iz više ciklusa nastalih u višegodišnjoj saradnji s Gotovcem.
Iz ciklusa “Krajiška 29” (nazvanom prema adresi umetnikovog stana), koji broji stotinak fotografija nastalih između 1989. i 2008. godine, pokazane su dve serije fotografija iz 1990. i 2008, dok je treća serija snimljena u ateljeu Ivana Kožarića 1989. godine.
Krajiška, 2008.
Vijatović je jedan od fotografa sa kojima je Gotovac kreativno sarađivao, a već duže vreme živi u Parizu, gde ga zastupaju galerije Photo4 i Lucie Weill & Seligmann u kojima redovno izlaže.
U poslednje vreme njegove su fotografije više puta izlagane na samostalnim i kolektivnim izložbama u Zagrebu, Samoboru, Osijeku i Rijeci.
Fascinaciju delima svojih prethodnika i savremenika, kao što su članovi grupe Gorgona ili Tomislav Gotovac, vizuelizovao je nizom fotografskih ciklusa u kojima sledi ili interpretira njihove ideje. Tako nastaju suptilni snimci Vaništinog ateljea i asocijativnih gorgonskih prostora, studije Kniferovog lica ili inscenirane situacije Gotovca.
Gotovac je na Vijatovićevim fotografijama pođednako i glumac i režiser, a Vijatović u svom delu kretivne saradnje preuzima niz uloga: on je scenarista, scenograf, kostimograf, i naravno, snimatelj. Ili, rečima Tomislava Gotovca: “Sve je to movie”.
*Foto: Arhiv Tomislava Gotovca
Sajt Muzeja moderne umetnosti u Varšavi je www.artmuseum.pl
(SEEcult.org)