Dan ljudskih prava u Rexu
Filmski festival Slobodna zona obeležava Međunarodni dan ljudskih prava, 10. decembar, premijernom projekcijom dokumentarca “Moj bosonogi prijatelj” južnokorejskog reditelja Sijong Luo Lija, a potom i potresnim filmom “Deponija” Lusi Voker, ovogodišnjim dobitnikom nagrade publike.
Tom prilikom u Kulturnom centru Rex, koji je organizator Slobodne zone, biće dodeljena i nagrada za publiku - autoru nabolje recenzije o filmu prikazanom na nedavnoj sedmoj Slobodnoj zoni.
Na ovogodišnji konkurs za najbolju recenziju filma na sedmoj Slobodnoj zoni pristiglo je 38 recenzija, a među radovima brojno su dominirali oni koji su inspirisani filmovima “Deponija”, “Zidovi” i “Ovo nije film”.
Žiri u sastavu: Vesna Perić (filmska kritičarka, predsednica), Branka Pavlović (selektorka Festivala) i Milan Zaviša (prošlogodišnji pobednik konkursa za najbolju recenziju), odlučio je da nagradu za publiku (notebook računar) dodeli autoru koji se potpisao kao “Mali maratonac 79”, a ponudio je objedinjenu recenziju filmova “Deponija” i “Bombay Beach” Alme Harel.
Prema navodima žirija, autor je pokazao pravi balans informativnog i analitičkog pristupa, ukazujući na socijalnu angažovanost filmskih autora, potkrepljujući stavove i teorijskom platformom, a pronašao je i pravi ključ za tu komparativnu analizu.
Pored glavne nagrade, žiri je dodelio i dve posebne nagrade (komplet ulaznica za 8. Slobodnu zonu) Ivani Kolaković za svedenu i britku recenziju filma “Deponija” i Ivanu Šobakovu za kreativni pristup blizak formi kratke priče za recenziju filma “Pismo ocu” Srđana Keče.
Brazilsko-britanski film “Deponija” (2010) priča je o sudbini ljudi koji žive na najvećoj svetskoj deponiji smeća - Žardim Gramačo u Rio de Žaneiru, a osim na Slobodnoj zoni, pobedio je glasovima publike i na ZagrebDox festivalu.
Rediteljka prati svetski uspešnog brazilskog umetnika Vika Muniza na putu od Njujorka do rodnog Brazila i deponije Žardim Gramačo, gde fotografiše eklektičnu grupu katadoresa - samozaposlenih sakupljača materijala za recikliranje. Munizov inicijalni cilj je bio da “naslika” katadorese sa đubretom, ali ih angažuje da i sami učestvuju u stvaranju umetničkih dela od đubreta - prema motivima njegovih fotografija. Time većini njih menja život i pogled na stvarnost, otkrivajući njihov i ponos i očaj dok zamišljaju bolji život za sebe i svoje najbliže.
Publika u Rexu premijerno će videti dokumentarac “Moj bosonogi prijatelj” (2010), koji je i na programu 9. Festivala filmova o ljudskim pravima u Zagrebu, a urađen je u cinema verite maniru, a prati grupu bosonogih vozača rikši u saobraćajnom haosu Kalkute.
Glavnom junaku filma Šalimu posao sa rikšom uliva jedinu nadu da će rešiti porodična egzistencijalna pitanja. Šalim pronalazi snagu da pomogne mladom kolegi Manoju, koji se ne snalazi najbolje u gradskoj vrevi Kalkute. Događaj koji je se desio pre deset godina u rodnom selu trajno je ostavio posledice na tog mladog čoveka.
Cena ulaznice za program u Rexu je sto dinara.
(SEEcult.org)