Poslednja mladost u Jugoslaviji
Muzej istorije Jugoslavije predstavlja od 17. decembra alternativnu pop kulturu mladih u SFRJ krajem 70-ih i početkom 80-ih godina 20. veka, sa posebnim fokusom na Beograd, kao osnovom za dalje istraživanje i saradnju centara sa područja bivše zajedničke države.
Izložba “Poslednja mladost u Jugoslaviji - Omladinska alternativna pop kultura u Jugoslaviji od 1977. do 1984. godine - Epizoda: Beograd” bavi se kulturom koja je kasnije nazvana “novotalasnom”.
Fokus izložbe je na vremenu pre nego što su amblematske muzičke grupe potpisale ugovore sa velikim izdavačkim kućama i postale deo mejnstrima.
Srđan & Dragana, 1981, foto: Goranka Matić
Mladi autori, ohrabreni slobodama koje je osvojio pank pokret, uvode tom vremenu nove forme izražavanja i delovanja u kulturu. Novu nezavisnu muzičku scenu prate fanzini, omladinska štampa, ali i oficijelni mediji, poput Radio-televizije Beograd. Oko muzičke scene se organizuje društveni život kao spoj koncerata, žurki, spontanih umetničkih akcija, tribina...
“Uradi sam” princip gotovo da briše razlike između publike i izvođača - kroz improvizaciju i eksperiment nastaje bogata produkcija flajera, postera, audio kaseta, stripova, slika, fanzina i časopisa.
U to vreme jugoslovenski kulturni prostor se fragmentiše, i oficijelna i disidentska kulturna sfera se razlažu na srpsku, hrvatsku, slovenačku... Omladinska kulturna javnost tada još nije bila deo tog procesa, i predstavljene potkulturne pojave nemaju nacionalni predznak.
“Poslednja mladost u Jugoslaviji” je stoga naziv za poslednji talas inovacija u integralnom jugoslovenskom kulturnom prostoru, koje su spajale elitnu i popularnu kulturu, i uticale na generacije koje su odrastale u poznim godinama socijalizma.
Foto: Dragan Papić
Izložba je fokusirana na Beograd iz praktičnih razloga.
Prema navodima autora, Marine Martić i Stevana Vukovića, količina neobrađene relevantne građe tolika je da ni beogradska scena nije mogla da bude predstavljena na adekvatan način.
Autorsko viđenje beogradske epizode “Poslednje mladosti u Jugoslaviji” stoga se nudi kao predlog za dalje istraživanje i saradnju centara sa područja bivše Jugoslavije.
Za izložbu su korišćeni delovi emisija iz Programskog arhiva TV Beograd - RTS-a, a pored eksponata iz zbirki MIJ, izložen je i materijal iz privatnih kolekcija.
Dizajn izložbe potpisuju Monika Lang i Andreja Mirić, a realizovana je u produkciji MIJ, Academice i Studentskog kulturnog centra u Beogradu, uz podršku Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva Srbije, Masela i Biro Ives centra.
Izložba će biti otvorena u Muzeju "25. maj" do 15. januara 2012. godine, svakoga dana, osim ponedeljka, od 10 do 16 sati.
(SEEcult.org)