IO ULUS: Obračun s kulturom
Inicijativni odbor članova ULUS-a ocenio je da će protekla godina u Srbiji u oblasti kulture biti upamćena po “munjevitom usvajanju dramatično lošeg, i u netransparentnoj proceduri pripremljenog, Zakona o kulturi”, a povodom najave izrade podzakonskih akata, zatražio je hitno formiranje stručne radne grupe koja će uobličiti njihove tekstove uzimajući u obzir sve postojeće pravilnike reprezentativnih umetničkih udruženja u Srbiji. Kao naredni korak predloženo je ogranizovanje okruglog stola ili tribine na kojima bi bili razmotreni predlozi novih podzakonskih akata.
Inicijativni odbor članova ULUS-a ocenio je da će protekla godina u Srbiji u oblasti kulture biti upamćena po “munjevitom usvajanju dramatično lošeg, i u netransparentnoj proceduri pripremljenog, Zakona o kulturi”, a povodom najave izrade podzakonskih akata, zatražio je hitno formiranje stručne radne grupe koja će uobličiti njihove tekstove uzimajući u obzir sve postojeće pravilnike reprezentativnih umetničkih udruženja u Srbiji.
Kao naredni korak predloženo je ogranizovanje okruglog stola ili tribine na kojima bi bili razmotreni predlozi novih podzakonskih akata.
Prema navodima Inicijativnog odbora članova ULUS-a, tekst Zakona o kulturi koji je predat Skupštini na usvajanje “u ponečemu je i gori od prvobitne verzije”, uprkos predlozima i prigovorima izrečenim u javnoj raspravi, a pre svega dogovorima koje je IO ostvario sa zakonopredlagačem.
“Nada de će se u skupštinskoj proceduri desiti čudo i zakon biti radikalno izmenjen, bila je nada očajnika - ništa nije izmenjeno ni za jotu. Umesto da uredi oblast kulture i uvede je u višedecenijski period neometanog i plodotvornog rada kulturnih poslenika, usvojeni će zakon samo indukovati nove probleme možda i na duži period”, naveo je IO članova ULUS-a, navodeći da je i tokom procesa priprema Predloga zakona o kulturi upozoravao da Ministarstvo kulture nema stručni kapacitet neophodan za oblikovanja te osetljive i važne materije.
“Posle četiri meseca (rok je 6 meseci) od usvajanja zakona, naša ranije izneta konstatacija ponovo se potvrđuje uvidom u radne verzije desetak podzakonskih akata” koji su prezentovani na sajtu Ministarstva, naveo je IO članova ULUS-a, koji čine umetnici Anica Vučetić, Mirjana Denkov, Nina Todorović, Dobrica Kamperelić, Vladimir Ristivojević, Predrag Kočović i Dragoslav Krnajski.
Navodeći i da nije formirana radna grupa za pripremu podzakonskih akata, IO članova ULUS-a ukazao je, između ostalog, i da je tekst Pravilnika o merilima i kriterijumima za utvrđivanje statusa samostalnog umetnika “prepisan doslovno iz Pravilnika HZSU (Hrvatske zajednice samostalnih umetnika), bez ikakvog razloga i bez pravog promišljanja o problematici ove oblasti”.
“Posle svega navedenog pitamo se dokle će se ponavljati isti problemi, praviti iste greške i koliko smo svi odgovorni što smo prepustili da se o oblasti kulture na svim nivoima brinu neodgovorni i nestručni, stranačkim merilima probrani kadrovi”, naveli su članovi ULUS-a, pozivajući
predstavnike Ministarstva kulture da javno obrazlože svoje postupke.
Prema mišljenju IO članova ULUS-a, proteklu godinu karakterišu još neki negativni primeri kulturne prakse, između ostalog i to što je ove godine otkup umetničkih dela likovne i primenjene umetnosti na gradskom nivou u Beogradu “prećutno ukinut (bez konsultacija sa stručnom javnošću i bez javnosti uopšte), ali je zato Madonin koncert izdašno finansiran”.
“Grad nije formirao komisiju za pitanja korišćenja umetničkih ateljea, usled čega upražnjeni ateljei ne mogu biti dodeljeni budućim korisnicima. Bez ikakvog objašnjenja nije realizovan raspisani konkurs Ministarstva kulture za finansiranje izdavanja kapitalnih dela iz književnosti. Otkup knjiga za biblioteke na nivou Ministarstva kulture obustavljen je na pola realizacije, radi mera štednje, ali se zato Ministarstvo ističe u putnim i restoranskim troškovima. Izostalo je finansiranje pojedinih tradicionalnih nagrada umetničkih udruženja bez objašnjenja kako je izvršena selekcija odnosno koje će dosadašnje nagrade biti finansirane (podržane), a koje ne”, naveo je IO članova ULUS-a.
Optužujući i gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa da je na kraju ove godine “odlučio da se obračuna sa kulturom tako što je rešio da likovnim umetnicima, odnosno ULUS-u, otme polovinu Umetničkog paviljona Cvijeta Zuzorić”, IO članova ULUS-a pozvao je “sve kojima je do kulture stalo da ga spreče u tome”.
Takođe, prema navodima IO ULUS-a, gradski službenici uplaćuju samostalnim umetnicima niže iznose nego što je akontacionim zaduženjem Poreske uprave predviđeno, gomilajući tako kamate koje na kraju godine neće izmiriti oni nego samostalni umetnici.
“U ovoj godini smo imali priliku da odgledamo kratki poučni igrokaz u izvođenju Ministarstva finansija i Ministarstva kulture povodom ukidanja, pa polovičnog vraćanja, poreskih olakšica za honorarno angažovanje. O vraćanju dostojanstva samostalnoj umetničkoj profesiji izmenama zakona koji samostalne umetnike izjednačava sa nekvalifikovanim radnicima (pre svega, uplata doprinosa prema najnižim osnovicama: 35 odsto od prosečne zarade), nema ni pomena u godini koja je na izmaku”, naveo je IO članova ULUS-a.
Sajt IO članova ULUS-a je http://inicijativni-odbor-ulus.blogspot.com
(SEEcult.org)