• Search form

06.04.2012 | 12:12

FAMA kolekcija i Muzej opsade

FAMA kolekcija i Muzej opsade

Virtuelna FAMA kolekcija, koju autori ističu kao najveću svetsku nezavisnu kolekciju multimedijalnih projekata o opsadi Sarajeva (1992-1996) i dešavanjima u vezi sa raspadom Jugoslavije (1991-1999), lansirana je u okviru Modula memorije MESS-a i obeležavanja 20 godina od početka opsade Sarajeva i rata u BiH.

Kolekcija FAMA dostupna je na sajtu famacollection.org, a prema navodima autora tog projekta, predstavlja nov pristup dokumentovanju činjenica i dokaza, te mapiranju uzroka i posledica događaja - uobličavanjem u formu pristupačnu širokom spektru publike.

Kolekcija je donirana je projektu “Muzej opsade Sarajeva - Umeće življenja 1992-1996”, a realizovana je u saradnji konzorcijuma FAMA International, Internacionalnog teatarskog festivala MESS, Obrazovanja gradi BiH i Inicijative mladih za ljudska prava BiH.

Prema rečima autora virtuelne FAMA kolekcije i vođe projekta Mirana Norderlanda, “metodologija mapiranja, dokumentovanja dokumenata i dokumentarne animacije” pokrenuta je i razvijena tokom prikazivanja nekih od najsloženijih istorijskih događaja u periodu 1991-1999 (opsada Sarajeva, pad Jugoslavije, pregovori Dejtonskog mirovnog sporazuma, istorija i nastanak Kosova, genocid u Srebrenici), a predstavljena je u digitalnoj formi na internetu u svrhu edukacije i masovne upotrebe regionalnih i globalnih korisnika.

Nordeland naglašava da je FAMA-kolekcija u jedinstvenoj poziciji da “osigura očuvanje integriteta činjenica i omogući mapiranje uzroka i posledica u tehnologiji modernog vremena”.

“Banka znanja FAMA kolekcije predstavlja dokaz da čovek može izgraditi umetnost življenja čak i nakon nestanka svega poznatog, i zadržati osnovne ljudske vrednosti uprkos odsustvu svega neophodnog”, naveo je Nordeland.

Nastajala u proteklih 20 godina, FAMA kolekcija je prva, a samim tim i najobimnija i nasveobuhvatnija “govorna istorija” o iskustvu preživljavanja opsade Sarajeva 1992-1996. Sadrži ukupno 60 sati video-materijala u vidu intervjua, video-materijala snimanih uživo i tematskih video-kompilacija. Takođe, čini je i anketa o preživljavanju 1992-96. sa odgovorima na 31 pitanje 4.637 pojedinaca iz svih gradskih četvrti, više od 10.000 tekstualnih podataka koji se odnose na iskustva i događaje između 1991. i 1999, više od 3.000 vizuelnih podataka (fotografije, video-materijali, crteži, animacije, detaljne mape, ilustracije), koji predstavljaju različite događaje i teme.

Prema rečima voditelja programerskog tima Davora Vidovića, proces digitalizacije trajao je oko 18 meseci, a podrazumevao je stvaranje baze podataka u kojoj je svaki poseban dokument arhiviran, kodiran i tagovan.

Veb stranica će biti ažurirana novim informacijama, a korisnici mogu postati akteri i deo tog projekta, jer će im biti omogućeno da ispričaju svoju priču o opsadi Sarajeva, naveo je Vidović.

Autori FAMA kolekcije donirali su njen sadržaj projektu “Muzej opsade Sarajeva - Umijeće življenja 1992-1996 - FAMA kolekcija”, koji je premijerno predstavljen 5. aprila metodom 3D mapiranja u parku Hastahana na Marijin Dvoru - na mestu doniranom za izgradnju tog muzeja.

Cilj Muzeja je, kako je istaknuto, da mapiranjem činjenica, dokaza, uzroka i posledica, prikaže priču o opsadi u svetlu savremenih događaja, prepreka, strahova i aspiracija - nudeći obrazovni materijal za suočavanje sa izazovima 21. veka. Muzej će, kako je najavljeno, biti jedinstvena riznica ljudskog znanja, domišljatosti, kreativnosti i inteligencije, iskazanih usred urbane postkataklizme.

“Svrha Muzeja je da, kao takav, radi dobrobiti globalne javnosti, postane simbol i spomenik za snagu Ljudskog uma – Dostignuća – Domišljatost u Preživljavanju – Kreativnost – koje su građani Sarajeva iskazivali tokom četiri godine terora na svim nivoima”, istakla je članica Konzorcijuma i autorka tog projekta Suada Kapić.

Muzej je zamišljen na dva osnovna nivoa - stalni objekat sadržaće stalnu postavku, privremene izložbe i instalacije, razvojne obrazovne projekte, istraživački centar, digitalnu biblioteku i arhiv, te uspostavljenu mrežu u realnom vremenu sa drugim gradovima i institucijama. Drugi nivo sadržaja biće FAMA Kolekcija kao višejezični interaktivni obrazovni internet portal koji proširuje doseg i uticaj samog muzeja.

Direktor Konzorcijuma FAMA je Dino Mustafić, koji je i direktor MESS-a i istaknuti pozorišni reditelj.

Predstavljanjem FAMA kolekcije počeo je ovogodišnji “Modul memorije”, kulturološki projekat festivala MESS, koji će do 9. maja raznovrsnim programom pokušati da na kreativan način ukaže na potrebu saosećanja za patnju drugih.

Prema rečima umetničkog direktora “Modula memorijeNihada Kreševljakovića, koji je i direktor SARTR-a, ovogodišnji program predstavlja težnju da kroz kreativne sadržaje oplemeni iskustvo opsade i podstakne saosećanje prema patnji drugih, bilo da je reč o iskustvima iz drugih gradova u BiH ili iskustvima ljudi u Siriji, Egiptu, ili bilo gde na svetu.

Među brojnim izložbama, filmovima, predstavama, i drugim sadržajima, centralni događaj “Modula memorije” je konferencija koja će 6. aprila okupiti u hotelu “Holiday Inn” ratne reportere koji su izveštavali 90-ih. Tom prilikom biće predstavljena foto-knjiga za koju je 45 fotoreportera doniralo fotografije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r