• Search form

22.01.2016 | 18:04

Protesti zbog novog hrvatskog ministra kulture

Protesti zbog novog hrvatskog ministra kulture

Predstavnici civilnog društva u Hrvatskoj, okupljeni oko Platforme 112, udruženja pisaca, novinara i dizajnera, kao i opozicija u parlamentu, izrazili su 22. januara oštar protest zbog kandidature Zlatka Hasanbegovića za ministra kulture, podsećajući na njegovo javno negiranje vrednosti antifašizma.

Aktivisti Platforme 112 dočekali su Hasanbegovića na protestu ispred Sabora zvižducima, a mandataru Tihomiru Oreškoviću ponovili su zahtev da povuče i njegovu i kandidaturu Mije Crnoje, koji je predložen za ministra branitelja, a izazvao je burne reakcije nedavnim predlogom stvaranja registra izdajnika Hrvatske.

Sanja Srnavka iz Udruge B.a.b.e. rekla je medijima da Hasanbegović nema bilo kakve veze sa kulturom i da većina radnika u kulturi za njega nikada nije čula. Posebno je osudila njegove stavove o antifašizmu kao floskuli koja ne može biti temelj ustavnog poretka, kao i reči mržnje koje je uputio prema aktivistima za LGBT prava.

“Temelj kulturnog stavaralaštva je sloboda izražavanja i ne možemo biti kreativni ako ćemo misliti što ministar odobrava, a što ne. Mislimo da nas, ako bude potvrđen, čeka mrkli mrak", ocenila je Sanja Sarnavka na protestu “Smrt slobode izražavanja”.

I Hrvatsko društvo pisaca (HDP) i Hrvatski PEN centar protestovali su povodom izbora Hasanbegovića za ministra kulture, navodeći da nema iskustva u upravljanju kulturnim institucijama i da kulturu ne shvata kao autonomni i kreativni prostor. Ocenjeno je da je jedini povod za njegov izbor za ministra kulture da svoj mandat “posveti ideološkim zaoštravanjima i čistkama”.

HDP i PEN su pozvali pisce da im se pridruže u protestu svojim potpisima, a među onima koji su za sada podržali apel su Igor Štiks, Borivoj Ćosić, Marko Pogačar, Seid Serdarević, Damir Karakaš, Renato Baretić, Drago Hedl, Jurica Pavičić, Slobodan Šnajder, Daša Drndić, Andrej Nikolaidis, Zvonko Maković, Saša Leković

Hrvatsko dizajnersko društvo priključilo se protestnom pismu HDP-a i Hrvatskog PEN centra.

I Hrvatsko novinarsko društvo (HND) najoštrije je protestovalo povodom kandidature Hasanbegovića za ministra kulture, navodeći da je zgroženo “činjenicom da je takva osoba uopće mogla biti predložena za ministra u hrvatskoj vladi".

Skandalozna izjava Hasanbegovića o antifašizmu kao floskuli, prema navodima HND-a, nije jedini njegov javni istup protivan temeljnim vrednostima demokratskog društva.

“Taj kandidat za ministra kulture bio je svojevremeno i član Hrvatskog oslobodilačkog pokreta (HOP), koji je osnovao ustaški poglavnik Ante Pavelić", navelo je HND i podsetilo da je čelnik Domoljubne koalicije Tomislav Karamarko, koji bi trebalo da bude formalno drugi čovek u novoj vladi, pre nekoliko meseci u nedeljniku "Globus" najavio da će novinari morati da podrže vlast kada Domoljubna koalicija pobedi na izborima.

Budući da su u delokrugu Ministarstva kulture i mediji, HND će o tome obavestiti i Međunarodnu federaciju novinara (EFJ), Odeljenje za medije OEBS-a i Medijsku organizaciju jugoistočne Europe (SEEMO).

S druge strane, Hasanbegović je dobio podršku Hrvatskog društva novinara i pisaca (HNIP) koje ga je pohvalilo za “nekomformizam i hrabrost za suprotstavljanje preovlađujućim kulturno ideološkim obrascima” i “istinsku građansku hrabrost u govorenju istine”. HNIP smatra i da se poslednjih 15 godina umetnost “mahom zatvorila u avangardno elitistički rezervat za malobrojnu publiku istomišljenika”, te da promoviše “ružnoću i destrukciju umesto klasičnih i trajnih vrednosti istine, lepote i dobra”, a to vidi kao posledicu naleganja na “ideologiju male, ali finansijski dobrostojeće i medijski sveprisutne preživele jugoslovenske elite, čiji su pronosioci tokom tranzicije preuzeli pomodne neomarksističke i levoliberalne kulturne obrasce razvijenih demokratija”.

Kandidatura Hasanbegovića izazvala je burnu raspravu i u parlamentu koji je nastavio maratonsku sednicu o novoj vladi.

Poslanica Socijaldemokratske partije Ingrid Antičević Marinović, osvrćući se na Hasanbegoviću izjavu da je fašizam floskula koja nije temelj Ustava, rekla je da "fašizam i zlodela ustaša i Ante Pavelića nisu bili floskule”.

Predstavnici vladajuće koalicije, pak, kritikovali su opoziciju zbog kritike Hasanbegovića, optužujući je za javni linč preko udruženja građana.

Kandidatura Hasanbegovića, međutim, nije jednodušno prihvaćena ni u samoj HDZ, pa je tako profesor Jure Zovko sa Fakulteta u Zadru podneo ostavku na mesto potpredsednika Odbora za kulturu te stranke.

Zovko je podneo ostavku zato što Anja Šovagović-Despot nije predložena za ministarku kulture, što je bio jednoglasan predlog Odora za kulturu HDZ-a.

Razlog za ostavku je, kako je naveo na Fejsbuku, to što “Vrhovništvo HDZ-a nije prepoznalo kvalitet i stručnost Odbora. Zovko je zamerio vrhu stranke i zbog toga što nijednom nije nazvao Anju Šovagović radi konsultacija o kandidatu za čelno mesto Ministarstva kulture.

Hasanbegović je, povodom kritika na svoj račun, izjavio da su protesti normalna stvar, ali da ga je “malo ražalostilo” to što sve “poprima elemente jednog ideološkog linča koji nema uporište u bilo kakvim činjenicama”.

Prema rečima Hasanbegovića, njegove izjave koriste se selektivno i to u kontekstu specifičnih tema.

“Jedino relevantno pitanje je program vlade i mog resora. Nema moga nikakvoga stava o antifašizmu, već odnosu prema jugoslovenskom totalitarističkom nasleđu. I Staljin i Tito i Pol Pot bili su antifašisti. Sve što sam s tim u vezi imao reći predlažem svima da dobro pročitaju sve moje intervjue i radove iza kojih stojim i dalje, oni su dati pod punom odgovornošću i povodom drugih tema koje su tada bile aktuelne. Ovde sam sad u potpuno drugom svojstvu i jedino je relevantno pitanje programa za moj resor, te ne vidim nikakav poseban povodom mom ideološkom seciranju”, izjavio je Hasanbegović.

Hasanbegović je ranije izjavio da će prioritet hrvatske vlade predvođene Oreškovićem biti ekonomska konsolidacija države kao preduslov reformi u svim ostalim oblastima, a kao ključno pitanje naveo je pitanje “konsolidacije i stvaranja nove nacionalne paradigme kojom će se nova Hrvatska konačno rasteretiti duhova prošlosti i uspostaviti jedan novi nacionalni obrazac koji će integrisati celu naciju i prekinuti ideološke sukobe".

Hasanbegović je za “Dnevni avaz” izjavio i da nema ničega neobičnog u činjenici da je on kao Bošnjak dospeo do pozicije hrvatskog ministra kulture, s obzirom na tradiciju tog naroda u Hrvatskoj.

Komentarišući položaj Bošnjaka u Hrvatskoj, ocenio je da je status svih nacionalnih manjina "solidno rešen".

*Foto: Platforma 212

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.