• Search form

03.05.2016 | 01:30

Za novinarstvo kao javno dobro

Za novinarstvo kao javno dobro

Hrvatsko novinarsko društvo (HND) organizuje 3. maja, povodom Svetskog dana slobode medija, protestnu šetnju do Ministarstva kulture, kao odgovor na desant na medije u režiji aktuelne vlasti. HND će tom prilikom izraziti podršku konceptu novinarstva kao javnog dobra i upozoriti na odredbe Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima i Ustava Hrvatske.

Osim protestnom šetnjom pod sloganom “Sloboda novinarstvu”, HND je povodom Svetskog dana slobode medija organizovalo i 2. maja međunarodnu konferenciju o slobodi medija, na koju je bio pozvan i ministar kulture Zlatko Hasanbegović, ali se nije odazvao. Na sam Dan slobode medija HND će dodeliti novinarske nagrade, nakon čega će biti održana Skype konferencija o slobodi medija na kojoj će učestvovati predstavnici 16 zemalja

HND obeležava Svetski dan slobode medija u saradnji sa Fondacijom Fridrih Ebert i američkom ambasadom, uz podršku ambasada Francuske, Norveške i Švedske, a iz tih zemalja su i učesnici, koji će u diskusiji staviti poseban naglasak na izazove koji stoje pred slobodom medija u novim članicama Evropske unije kao što je Hrvatska.

Povodom Svetskog dana slobode medija, HND je sa Sindikatom novinara Hrvatske posebno skrenulo pažnju na stanje u javnom servisu HRT, ocenjujući ga zabrinjavajućim zbog gotovo 70 smena u nepuna dva meseca, te programskih propusta i izostanka profesionalnih kriterijuma.

Navodeći da se u v.d. mandatu nove uprave HRT-a dogodila “brza egzekucija i to na svim nivoima”, u saopštenju je ukazano da nije poznato prema kojim se kriterijumima popunjavaju upražnjena mesta u rukovodećoj i uredničkoj strukturi, te se stoga postavlja pitanje da li su oni profesionalne prirode i u skladu s pravilnicima HRT-a ili je reč o politički motivisanim smenama i postavljenjima kako bi vlast bila zadovoljna.
Kao primer je naveden otkaz novinaru Saši Kosanoviću navodno zbog angažmana van HRT-a, iako postoje mnogi primeri slične saradnje na  različitim projektima ili u institucijama koji nisu sankcionisani.

Posebno je ukazano i na otkaz honorarne saradnje novinaru Ivici Štoriću u Zadru, kao i rukovodiocu zadarskog centra HRT-a Ediju Škovrlju bez objašnjenja, te na slučaj bivšeg urednika Trećeg programa Deana Šoše, zaslužnog za to što je Treći, kako je navedeno, u vreme opšte nezainteresovanosti za kulturu, posebno među mladima, u nepune tri godine osigurao status medijskog kulturnog kapitala, kome je udeo gledanosti bio ravan kultnom programu Arte u Francuskoj. “Na televiziji koja prepoznaje kvalitetne urednike, iza kojih stoje merljivi rezultati, bio bi nagrađen, a na HRT-u je smenjen”, naveli su HND i SNH, posebno upozoravajući i na cenzuru u programu, između ostalog i ignorisanjem akcije Kulturnjaka 2016. “Crno sunce” i kritike poverenika Saveta Evrope za ljudska prava Nilsa Muižniekisa, koji je prozvao vladajuće zbog stanja ljudskih prava i medijskih sloboda i upravo izrazio zabrinutost smenama na HRT-u, koje je ocenio političkim, a ne profesionalnima.

Ukazano je i da na HRT-u nije bilo mesta za predstavljanje bivše ministarke spoljnih poslova Vesne Pusić, kao kandidatkinje za glavnu sekretarku UN članicama svetske organizacije u Njujorku. Obrazloženje da bi termin emitovanja prenosa doveo do promene programskog rasporeda na Četvrtom programu, odnosno neemitovanja Dnevnika za gluvoneme ocenjeno je kao cinično, jer je samo nekoliko dana kasnije u istom terminu uživo prenošena izjava predsednice Kolinde Grabar Kitarović i njenog turskog kolege Erdogana.

HRT je kritikovana, između ostalog, i zbog gotovo svakodnevnog  gostovanja vladajućih političara, a ukazano je i na probleme u funkcionisanju celog sistema zbog kojih dolazi do velikih programskih propusta, poput objavljivanja netačne vesti o smrti poznatog učesnika TV kvizova Mirka Miočića.

HND je od vođstva HRT-a zatražio javnu zaštitu voditeljke Daniele Trbović, koja je s timom emisije “Bez veze”, poslednjih meseci na pojedinim veb portalima izložena nedopustivim napadima i ličnim uvredama, koji su prerasli u govor mržnje.Zatraženo je i hitno formiranje Radničkog veća, koje će savetovanjem, učešćem u odlučivanju ili pregovorima, promovisati i štititi interese zaposlenih. Takođe, ukazano je na potrebu hitnog raspisivanja i sprovođenja izbora za člana Programskog veća iz redova zaposlenih.

Od vlasti je zatraženo da stvore klimu i zakonske uslove kako bi HRT konačno postao vrhunski profesionalan javni servis na dobrobit svih građana, a ne izvršilac naloga bilo koje vladajuće političke garniture.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r