Koraci ka toleranciji
Međunarodni dan protiv homofobije i transforbije (IDAHO) obeležen je 17. maja u regionu različitim akijama – od nenajavljene Parade ponosa u Prištini, kojoj su prisustvovali državni zvaničnici i diplomate, preko uličnih akcija demonstranata u Skoplju do dodele nagrade “Duga” u Beogradu. Pojedine zgrade u regionu osvetljene su duginim bojama ili su na njima razvijene zastave koje simbolizuju borbu pripadnika LGBT zajednice za ljudska prava i slobode. Položaj LGBT osoba još uvek je nezadovoljavajući, pa se od političara, koji sve otvorenije pokazuju podršku borbi protiv homofobije, svesni da je tolerancija važna i u kontekstu evropskih integracija, očekuje da pređu sa reči na dela.
Prištinska Parada ponosa okupila je oko 200 ljudi kojima su se, u pratnji jakih policijskih snaga, pridružili i predsednik Hašim Tači i britanski i američki ambasadori, kao i pojedini bivši ministri i bivša predsednica Atifete Jahjaga, preneli su lokalni mediji. Skup nije bio najavljen zbog straha od mogućih incidenata, a okupljeni su učestvovali i u simboličnoj šestnji Bulevarom majke Tereze.
Paradu su organizovala udruženja koja se bore za prava LGBT osoba, a održana je pod sloganom “Naša ljubav je ustavna”, koju su aktivisti imali i na majicama – na albanskom, srpskom i engleskom jeziku, kao i na plakatima i drugim materijalima.
Tači je izjavio da svi građani imaju jednaka prava, bez obzira na nacionalnu pripadnost, pol ili seksualnu orijentaciju. Naglasio je i da su ljudska prava garantovana Ustavom i zakonima, a Paradu ponosa opisao je kao način da se ona afirmišu. Organizatori su ocenili da je još mnogo toga potrebno učiniti, posebno u smislu jačanja mehanizama za primenu anti-diskriminacionih zakona i unapređenja svesti o problemima LGBT zajednice u širem društvu.
U Beogradu su organizatori Parade ponosa, koja je ranije već najavljena za 18. septembar, održali konferenciju za novinare na kojoj su ukazali na položaj LGBT osoba od pravnog aspekta do svakodnevnog života, uključujući i ulazak desničarske stranke Dveri i povratak radikala u parlament.
Boban Stojanović iz Parade ponosa istakao je važnost kontinuiteta te manifestacije, posebno u kontekstu “sveopšte apatije, straha i odustajanja od svake vrste borbe” u društvu. Istakao je i da je Parada ponosa, koja je protekle dve godine održana bez incidenata, unapredila saradnju institucija sa nevladinim organizacijama, koja je razvijana cele godine kroz debate i druge aktivnosti.
Anita Mitić iz Inicijative mladih za ljudska prava ocenila je da će ulazak će ulazak Dveri u parlament nakon nedavnih vanrednih parlamentarnih izbora biti veliki izazov, s obzirom da je ta stranka gradila imidž na osporavanju Parade ponosa. Lidera Dveri Boška Obradovića pozvala je da se pridruži Paradi ponosa 18. septembra, budući da su mnogi građani branili nedavno i pravo njegove stranke na fer i poštene izbore.
Saša Gajin iz Centra za unapređenje pravnih studija konstatovao je da ne postoje pravne prepreke za usvajanje zakona o registrovanim partnerstvima i pravnim posledicama promene pola.
Parada ponosa Beograd pokrenula je ovih dana i onlajn kampanju pod sloganom “Tvoje ćutanje te neće zaštiti” kojom želi da podrži LGBT osobe u njihovom procesu autovanja (coming out), odnosno prihvatanja svog identiteta i dobrovoljnog saopštavanja drugima.
Prema rečima Bobana Stojanovića, proces autovanja LGBT osoba traje praktično celog života, zbog čega će i biti jedna od centralnih tema ovogodišnje Parade ponosa, koja će biti održana na potezu od Slavije do Trga republike.
“Bez autovanja prihvatamo da celog života živimo u laži, a to nije dobro ni za nas ni za ljude oko nas“, poručio je Stojanović povodom početka kampanje koju je podržala Fondacija za otvoreno društvo. Prethodio joj je niz razgovora s pripadnicima LGBT zajednice koji su pokazali da se prilikom autovanja suočavaju sa velikim strahom od odbacivanja, ali i sa nasiljem i diskriminacijom.
Na potrebu daljeg unapređivanja prava LGBT osoba ukazala je i vladina Kancelarija za ljudska i manjiska prava, koja ujedno smatra i da su napravljeni značajni pomaci u institucionalnom, zakonodavnom okviru i primeni mera.
Međunarodni dana borbe protiv homofobije i transfobije obeležen je i dodelom nagrade “Duga” Gej-strejt alijanse, koju je dobio prvi autovovani policajac u Srbiji, Aleksandar Stojmenović, koji je od 2014. godine i oficir za vezu MUP-a Srbije sa LGBT zajednicom. U najužoj konkurenciji za to priznanje bili su i Festival kvir filma “Merlinka”, poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, glumac Slaven Došlo i portal E-novine,
Stojmenović je na svečanosti zahvalio na priznanju u ime MUP-a i istakao da mu to predstavlja i veliku čast i obavezu.
Žiri je istakao da se Stojmenović u proteklih godinu dana istakao naporima za povećanje poverenje LGBT zajednice u rad policije, a samim tim i broja prijavljenih i procesuiranih slučajeva, ali je sa svojim kolegama iz Odeljenja za rad sa LGBT zajednicom MUP-a uticao i da se poboljša, sistematizuje i proširi delovanje policije kada su u pitanju takvi slučajevi i druga pitanja važna za LGBT populaciju. Takođe, kako je istaknuto, ostvario je dobru saradnju sa najvećim brojem postojećih organizacija koje se bave ljudskim pravima LGBT osoba u Srbiji i postao prva adresa kojoj se obraćaju kada su u pitanju slučajevi nasilja i diskriminacije, kao i različite analize, preporuke i mišljenja u oblasti rada policije.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, koja je bila u užem izboru za nagradu “Duga”, istakla je povodom IDAHO da je svaka diskriminacija, pa i na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta, zabranjena zakonom i da se ne sme tolerisati. Ona je ponovila apel medijima da o transrodnim, transpolnim i svim osobama drugačije seksualne orijentacije izveštavaju bez senzacionalizma i diskriminacije, kao i da štite njihovo dostojanstvo i privatnost i ne upotrebljavaju ponižavajuće i uvredljive izraze.
IDAHO je obeležen u Beogradu i razvijanjem zastave duginih boja na zgradi zaštitnika građana.
Zaštitnik građana poručio je tim povodom i da su LGBT osobe, kao i one koje podržavaju ostvarivanje njihovih prava, i dalje izložene nasilju, iako je u prethodnom periodu došlo do izvesnog napretka u zakonodavnom okviru i u praksi. Zato je nužno da organi vlasti i društvo u celini posvete veću pažnju merama zaštite fizičkog i psihičkog integriteta LGBT osoba, kao i sprečavanju diskriminacije i govora mržnje.
Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije obležen je i u gradovima u regionu, pa je tako na zgradi Grada Rijeke istaknuta zastava duyginih boja, u Skoplju su učesnici “Šarene revolucije” obojili duginim bojama jednu od ulica, a u Sarajevu je prethodne večeri osvetljena zgrada Istorijskog muzeja.
Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije se obeležava 17. maja, na dan kada je 1990. godine homoseksualnost uklonjena iz Međunarodne klasifikacije bolesti Svetske zdravstvene organizacije.
(SEEcult.org)