Komisije čvrsto iza odluka, razmotrene kritike
Ministar kulture i informisanja Srbije Ivan Tasovac sa saradnicima održao je 18. maja sastanak s predsednicima i sekretarima svih komisija u oblasti kulturnog nasleđa i savremenog stvaralaštva, na kojem su zajednički analizirani rezultati konkursa, kao i kritike koje su putem medija izneli pojedini podnosioci prijava i određena profesionalna udruženja.
Na sastanku je konstatovano da sve komisije čvrsto stoje iza svojih odluka, kao i da je za samu instituciju konkursa od posebnog značaja unapređenje sistema evaluacije prijavlјenih projekata, ali i projekata koji su dobili podršku, saopštilo je Ministarstvo kulture i informisanja, koje je zahvalilo komisijama na “predanom radu i profesionalnom odnosu u procesu donošenja odluka, pogotovo imajući u vidu da su komisije tokom rada trpele konstantne pritiske, a da su po objavlјivanju rezultata pojedinim članovima komisija upućene i uvrede”.
Ministarstvo je ujedno pozvalo podnosioce predloga projekata na okončanim konkursima da se aktivno uklјuče u dijalog koji je pokrenulo sastankom sa predstavnicima komisija na temu strategije, procedura i svih drugih segmenata podrške koju pruža umetnicima i profesionalcima u sferi kulture.
Navodeći da je “otvoreno za predloge svih aktera sa kulturne scene, sa kojima ostvaruje kvalitetnu i redovnu saradnju i mimo konkursa”, Ministarstvo ih je pozvalo da po već ustalјenoj i njima dobro poznatoj proceduri nastave saradnju na unapređenju kulturne ponude.
Konkursne komisije su prilikom odlučivanja, kako je saopšteno, posebno imale u vidu nemogućnost pojedinih institucija i organizacija civilnog društva da sprovedu projekte za koje su na prošlogodišnjem konkursu dobile sredstva. U tom smislu, učesnici sastanka ukazali su na neophodnost jačanja kapaciteta institucija i organizacija civilnog društva za adekvatno sprovođenje finansiranih programa, što je jedan od prioriteta Ministarstva u ovom sazivu.
Ministarstvo je ponovilo da je na ovogodišnjim konkursima akcenat stavlјen na stimulisanje kvaliteta i podržavanje projekata koji imaju prepoznatlјivost na republičkom nivou i značajni su za promociju srpske kulturne scene. Definisanjem donjih limita izbegnuta je uravnilovka po sistemu “svima po malo” i postignuto da se značajnija sredstva dodele nešto manjem broju projekata koji su svojim kvalitetom zaslužili da budu podržani.
Rezultati konkursa Ministarstva kulture i informisanja za (su)finansiranje projekata u 2016. godini, posebno u oblasti savremenog stvaralastva, izazvali su burne reakcije, uključujući i zahteve savremene plesne scene za poništenje konkursa u oblasti umetničke igre. Srpsko književno društvo zauzelo se za rebalans državnog budžeta odmah po formiranju nove Vlade Srbije kojim bi bio povećan budžet za kulturu, te za raspisivanje dodatnog konkursa za 2016. godinu.
Ministarstvo kulture objavilo je 10. maja rezultate konkursa u oblasti savremenog stvaralaštva i kulturnog nasleđa, na osnovu kojih je odobreno nešto više od 585 miliona dinara (oko 4,7 miliona evra) za oko 600 projekata, odabranih među gotovo 2.500 prijavljenih.
U oblasti kulturnog nasleđa primljeno je 776 prijava, a odobreno ih je 208, koji će biti podržani sa 307.611.080 dinara. Od 1.691 prijave u oblasti savremenog stvaralaštva - ne računajući vizuelne umetnosti, podržana su 393 projekta, za koje je izdvojeno ukupno 277.749.000 dinara. Naknadno, 18. maja, objavljeni su i rezultati u oblasti vizuelnih umetnosti i multimedije, prema kojima su 132 projekta podržana sa ukupno 64,5 miliona dinara, a odabrana su među 491 prijavljenim.
(SEEcult.org)