Mark Bris u Haosu
Pariski umetnik Mark Bris (Brusse), poreklom iz Holandije, za koga je francuski kritičar umetnosti i filozof Pjer Restani rekao da “vidi spoljni svet pogledom iznutra”, gostuje od 5. do 30. juna u Galeriji Haos u Beogradu serijom kolaža i drugih radova na papiru.
Reč je o radovima koje je Bris realizovao 2008/09. godine u Veneciji i po povratku iz tog grada.
Bris nas tim radovima, kako je naveo profesor istorije umetnosti i likovni kritičar Stefan Kareru, “uči kako da gledamo prizore”.
Brisovi kolaži, prema rečima Karerua, zauzimaju posebno mesto po izboru ambijenta. “On umeće tu i tamo familijarne slike iz revija i venecijanskih magazina, koristi fotografiju sa motivima iz ratova i stvara nove vizibilne dokumente”, naveo je Kareru i dodao da radovi Brisa imaju redak kapacitet i snagu da proprate sve važne detalje iz naših života: žalost, rođenje, veliku patnju, čežnju, ljubav...
Bris je imao više od 200 samostalnih izložbi i učešća na važnim manifestacijama, poput: 12 ambijenata u Kunsthali u Bernu (1968), Bijenala u Veneciji (1975), Umetničke olimpijade (1988) u Seulu i Njujorku, Big Bang (2005) u Centru “Žorž Pompidu” u Parizu.
Rođen 1937. u Alkmaru u Holandiji, Bris od 1960. živi i stvara u Parizu, gde je veoma brzo stupio u kontakt sa članovima grupe Fluksus i novim realistima oko Pjera Restanija. Već 1961. godine imao je prvu samostalnu izložbu, veoma zapaženu od kritike. Dobio je dvogodišnju stipendiju Harknes fondacije 1965. godine i otišao u Njujork, gde je aktivno učestvovao u umetničkom životu avangarde.
Samostalno je izlagao 1968. u Stedelik muzeju u Amsterdamu, a 1969. je bio predstavnik Francuske sa skulpturama, odnosno instalacijom u drvetu “Zauzimanje prostora” na Pariskom bijenalu.
Od 1970. do 1972. radio je u Berlinu, gde je sarađivao s Džonom Kejdžom.
Pariski Muzej moderne umetnosti organizovao mu je samostalnu izložbu 1975. godine.
Pozvan je od kritičara, sa 35 drugih skulptora, i na manifestaciju moderne umetnosti povodom Olimpijade u Seulu.
Njegova skulptura “Dog’s Own World”, visoka 12 metara, bila je prvo monumentalno delo, pored ostalih u Francuskoj, Italiji, Ekvatoru, Tajvanu, Japanu, Portoriku, Andori, Portugalu, Maroku i Holandiji (na aerodromu u Amsterdamu).
Bris je boravio i radio dugi niz godina i u Japanu, Koreji i Južnoj Americi.
Izložba Brisa u Haosu realizovana je uz podršku Francuskog instituta i holandske ambasade u Beogradu, a otvoriće je ataše za kulturu i zamenik direktora Francuskog instituta u Srbiji Filip Le Moan (Philippe Le Moine).
(SEEcult.org)