Heroj filmskog andergraunda
Nagrada Maverick 19. Motovun film festivala svečano je uručena 29. jula kultnom reditelju Želimiru Žilniku iz Srbije, koji je tako postao prvi autor iz regiona koji je dobio to priznanje za posebno nekonvencionalan pristup filmu, nakon Kena Rasela, Terija Džona, Ulriha Zajdla i drugih osobenih reditelja.
Nagradu je Žilniku uručio slovenački reditelj Karpo Aćimović Godina, koji je nedavno dobio slično priznanje Festivala evropskog filma Palić – nagradu “Underground Spirit”, a karijeru je počeo kao snimatelj prvog Žilnikovog filma “Rani radovi” koji je odmah nakon premijere osvojio Zlatnog medveda i nagradu za najbolji omladinski film na Berlinalu.
“Osim što mi je velika čast primiti nagradu koju su pre mene dobili toliko važni reditelji, posebno mi je drago što ju primam u Istri, jer tu smo Karpo i ja snimili još jedan film, koji je ocenjen previše subverzivnim i zabranjen pre premijere. Prošle godine slučajno su pronađeni negativi tog starog filma, pa mogu najaviti da bi na jednom od idućih Motovuna on napokon mogao biti prikazan”, rekao je Žilnik.
Žilnik je istakao da je njegov rad uvek bio na rubu andergraunda u vrlo skromnim produkcijskim uslovima, ali i da je liberalizacija tehnologije snimanja napokon omogućila da i niskobudžetni filmovi izgledaju svetski.
"To govorim pre svega zbog mladih kolega koji ovde možda sede. Snimajte i snimajte puno, pa kvantitet možda rodi i kvalitet", poručio je Žilnik, koga su organizatori 19. MFF nazvali u saopštenju herojem filmskog andergraunda.
Nakon svečane dodele nagrade Žilniku, publika je imala priliku da vidi film “Dobra žena” kojim je proslavljena srpska glumica Mirjana Karanović debitovala kao rediteljka, a nakon svetske premijere na Sandensu, te dve nagrade Festa u Beogradu, nedavno je osvojio i Zlatnu arenu za najbolji film u kategoriji manjinskih na Pulskom filmskom festivalu.
“Godinama sam slušala o Motovunu i pomalo zavidela kolegama koji su tu dolazili. Sada sam i sama po prvi put na festivalu, i to sa svojim prvim filmom. Uz prepotentno zadovoljstvo što on ostvaruje značajne uspehe, osećam i određenu nevericu. Svaki put kada mi ljudi čestitaju, ja se pitam da li se možda ipak šale”, rekla je Mirjana Karanović motovunskoj publici, zaradivši buran aplauz.
Mirjana Karanović i igra glavnu ulogu u tom filmu o suočavanju sa ratnim zločinom, a predstavila ga je sa glumicom Ksenijom Marinković.
Publika Motovuna imala je prethodno priliku da pogleda i probnu projekciju još nedovršenog filma “Gazda: tranzicija, privatizacija, korporacije” Darija Juričana koji je već sloganom “Ovo nije film o Ivici Todoriću” izazvao veliku pažnju publike i medija.
U kasnim večernjim satima premijerno je prikazana i restaurisana verzija legendarne Felinijeve komedije “Amarcord”, a obaranjem šaka proglašena je najčvršća hrvatska desnica.
Motovun film festival ranije je večano uručio i Nagradu 50 godina reditelju i producentu Nenadu Puhovskom, “ocu hrvatskog dokumentarnog filma” i osnivaču ZagrebDoxa.
U bogatom autorskom opusu dokumentaraca Puhovskog posebno se ističu filmovi “Lora – svjedočanstva” i “Paviljon 22” koji su pomerali granice, jer su, kako su istakli organizatori MFF-a, progovorili o otvorenim ranama društva zbog čega su neretko izazivali ozbiljnu buru u javnosti.
Svoju ljubav prema žanru koji “spaja dve velike strasti – film i društveni angažman”, Puhovski je pretočio i u najvažniji regionalni festival dokumentarnog filma ZagrebDox, čiji je osnivač i direktor.
Nagradu koja se dođeljuje onima koji su “izdržali 50 godina u hrvatskoj kinematografiji", Puhovskom su uručili 28. jula njegovi dugogodišnji saradnici i prijatelji Vjeran Zuppa, Rajko Grlić, koji je prošlogodišnji dobitnik tog priznanja, te Mike Downey.
Motovun film festival predstavlja u 19. izdanju oko sto filmova različitih žanrova, nudeći presek najnačajnije svetske nezavisne produkcije, kao i najboljih ostvarenja iz Hrvatske i regiona, a aktuelnost potvrđuje novim pratećim programom “Gde ste bili 2016?”, kojim se uključio u raspravu o jačanju desnice u Evropi.
Sajt MFF-a je motovunfilmfestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)