• Search form

29.10.2016 | 18:49

Lično kao univerzalno

Lično kao univerzalno

Književnica Tanja Stupar-Trifunović iz Banjaluke, dobitnica Evropske nagrade za književnost za 2016. godinu za debitantski roman „Satovi u majčinoj sobi“, izjavila je na Sajmu knjiga u Beogradu da je to priznanje Evropske unije važno za pisce iz regiona, jer im otvara mogućnosti za lansiranje na evropsko tržište.

„To zaista funkcioniše, već imam šest - sedam ugovora za prevode“, rekla je Tanja Stupar Trifunović na štandu Delegacije EU i EU Info centra na 61. Sajmu knjiga u Beogradu, navodeći da će njen prvi roman biti preveden na španski, italijanski, bugarski, makedonski, albanski…

Budući da piše poeziju i da je i roman “Satovi u majčinoj sobi” poetski, ona je rekla da se nada da će i prevodioci biti poetski nastrojeni.

Njen roman je, kako je navela, neka vrsta sećanja na majku nakon njene smrti.

“Žena rasprema majčinu sobu, nalazi satove i druge predmete, pravi paralelu izmenju njenog i svog života, kao i života svoje ćerke…” rekla je Tanja Stupar Trifunović, dodajući da su satovi metafora za vreme i prolaznost.

Povodom filozofskih stavova kojima odiše njen roman, Tanja Stupar Trifunović rekla je da ju je nerviralo to što u knjigama o ženama nedostaje njihova lična filozofija.

“Svaka žena ima svoju filozofiju sa kojom se suočava sa životnim nedaćama. Žena nije samo stereotip. U drugim knjigama nedostajalo mi je unutrašnje stanje i razmišljanje žene koja se suočava sa ratom, gubitkom, granicama, izbeglištvom…”, rekla je Tanja Stupar Trifunović, koja je rođena u Zadru, a živi i radi u Banjaluci.

Navodeći da njenom romanu ima dosta intimnog, ona je dodala da je i univerzalan, iako je naslonjen na lično iskustvo.

“Daje glas ženama i deci koji kao kolateralna šteta ratova nisu imali mogućnost da izraze neslaganje. Samo se spakujete i preselite u drugi grad…”, rekla je Tanja Stupar Trifunović.

Prema njenim rečima, taj stalni osećaj nedostatka doma za pisca “i nije tako loš, jer on svoju drugu kuću traži unutar literature”.

Upitana da li je njena književnost feministička, Tanja Stupar Trifunović rekla je da je na strani svih manjina i onih koji imaju manje moći, te da u smislu i podržava feminističke stavove.

Nagrađeni roman imao je vrlo dobru percepciju i u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, rekla je Tanja Stupar Trifunović, dodajući da će nastaviti da se bavi prozom, ali najpre će se vratiti poeziji.

Rođena u Zadru, Tanja Stupar-Trifunović diplomirala je na Filološkom fakultetu u Banjaluci, gde živi i radi. Glavni i odgovorni urednik je časopisa za književnost, umetnost i kulturu “Putevi”. Do sada je objavila četiri knjige poezije, knjigu priča i roman. Njeni radovi prevođeni su na engleski, nemački, poljski, slovenački, makedonski danski  i francuski.

Osim Evropske nagrade za književnost, dobitnica je još tri nagrade za svoja dela, kao i Počasnog Racinovog priznanja 2014. Zastupljena je u više antologija i izbora iz poezije i proze u zemlji i inostranstvu.

Roman „Satovi u majčinoj sobi“ priča je o majci i ćerki, i o životu žena u bivšoj Jugoslaviji: majka je ogledalo kroz koje junakinja pokušava da pronađe svoju prošlost i razume sebe u modernom svetu, vraćajući se samom početku u svom mestu idiličnog detinjstva na dalmatinskoj obali. Kako je navedeno na sajtu Evropske nagrade za književnost, junakinja/narator sebe identifikuje kao romanopisca i njen alter-ego, Anu, i deli glavni lik otvarajući tako ekspresivni prostor, omogućavajući veze između različitih međuljudskih odnosa, romantičnih iskustava i vremenskih perioda. Sećanja su sklopljena poput mozaika i roman postaje hor predaka, ranije ignorisanih i potisnutih. Ova priča o ženama u miru i u ratovima koji su obeležili region ispituje zanemarenu ulogu žena u velikim istorijskim preokretima, koji rutinski mogu da im dodeljuju ulogu pasivnih posmatrača bez prava da se mešaju u "velike" priče o ratu i politici.

*Foto: EU Info centar

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.