Za sada bez iseljenja DKV-a
Društvo književnika Vojvodine (DKV), nakon pritiska javnosti i dogovora sa gradskim vlastima, ostaje zasad u svojim prostorijama u Novom Sadu, uprkos sudskom nalogu o prinudnom iseljenju zbog duga od 700.000 dinara.
Sudski izvršitelj nije došao 8. decembra u prostorije DKV-a u Ulici braće Ribnikara 5, kako je ranije bilo najavljeno, a prema navodima novosadskih medija, potpredsednik Upravnog odbora tog reprezentativnog udruženja Jovan Zivlak izjavio je da je iseljenje odloženo za januar - do kada bi trebalo da dođe do reprogramiranja duga.
“Očekivani dolazak izvršitelja je izostao. Juče kasno popodne, čuli smo od gradskog sekretara za kulturu (Dalibora Rožića) da je Gradska uprava za urbanizam i imovinu odlučila da iseljenje odloži do januara do kad moramo da postignemo dogovor o reprogramiranju duga”, rekao je Zivlak, preneo je portal 021.
Grad je, kako je dodao, obećao da će usvojiti pravilnik o sufinansiranju troškova reprezentativnih udruženja kako više ne bi dolazilo do sličnih situacija.
“Ovo ne smatram našom pobedom, već jednim razumnim činom koji je došao od strane gradske uprave”, rekao je Zivlak, koji je posebno zahvalio medijima na doprinosu ne samo odlaganju iseljenja, već i učvršćivanju pojma javnosti i kulture.
Prema rečima člana DKV dr Viktora Raduna, Upravni odbor tog udruženja je 7. decembra oštro osudio najavljeno iseljenje kao nečuven akt nasilja nad kulturom, smatrajući da je dug trebalo da reši Grad Novi Sad.
Prema Zakonu o kulturi, predviđeno je da reprezentativna udruženja dobijaju finansijska sredstva za tekuće troškove od Republike, Pokrajine i lokalne samouprave, a DKV nije dobijalo takvu podršku od Grada Novog Sada i Republike, pa nije ni bilo u mogućnosti da odgovori na te obaveze. Stoga se suočilo sa tužbom JP Poslovni prostor i dugom od 700.000 dinara, na osnovu stvarnog duga od 200.000, koji je uvećan zbog konstantnog povećanja najniže osnovice na viši nivo i zbog kamate, objasnio je Rudan za SEEcult.org.
Povodom najavljenog iseljenja, clanovi DKV-a i Sindikata sloga okupili su se bili tokom prepodnevnih sati na protestu ispred prostorija tog udruženja.
“Nedopustivo je da se ugledni književnici ostavljaju bez zaštite države i da se status pisca srozava na najniži mogući nivo. DKV, kao stecište eminentnih pisaca i prevodilaca koji stvaraju na teritoriji Novog Sada i Vojvodine, kao sastavnog dela Srbije, ima veliki udeo u stvaranju kulture i doprinosu očuvanju naše jezičke i književne baštine. Nedopustivo je da pisci, čija dela se koriste na opšte dobro, iz kojih uče i školuju se deca i omladina, na osnovu kojih se obrazuju mladi književnici i ostali stvaraoci, ne uživaju tretman kakav kultura i književnost treba da uživa svuda u svetu, i da se izbacuju na ulicu”, navedeno je bilo u pozivu na protest, uz ocenu da je najavljeno iseljenje DKV-a “varvarski čin bez presedana u novijoj istoriji Srbije i srpske kulture”.
“U Novom Sadu, drugom po veličini gradu u Srbiji, administrativnom i kulturnom centru Vojvodine, gradu koji je dobio titulu prestonice evropske kulture 2021. godine, dešava se beskrupulozni akt nasilja nad kulturom”, navedeno je u pozivu na miran protest, čiji su organizatori saopštili nakon dogovora sa gradskim vlastima da je “izbacivanje DKV-a osujećeno” i da je “gradska uprava je pokazala dobru volju da sarađuje. “Ovo je, nadamo se, novi početak za DKV i književnost u celini u Novom Sadu i Vojvodini. Kultura je pobedila!”
Iz DKV-a su ranije najavili da nemaju nameru da se rvu za izvršiteljima i policijom, ali im neće predati ključeve, pa “neka obijaju prostorije”.
To je već peti put za tri godine da su izvršitelji pretili DKV-u iseljenjem iz prostorija koje to udruženje koristi već 15 godina. Poslednji put, u maju, iseljenje je odloženo jer je plaćen deo duga.
Podršku DKV-u izrazilo je i Srpsko književno društvo, koje je oštro osudilo odluku Privrednog suda u Novom Sadu da zbog duga koji potražuje JP “Poslovni prostor” nasilno iseli DKV.
UO SKD-a podsetio je 8. decembra u saopštenju da su gradski čelnici upoznati sa situacijom u kojoj se našlo DKV i da su još početkom godine najavlјivali da će pokušati da pronađu rešenje tog problema na obostrano zadovolјstvo.
Izražavajući solidarnost sa DKV-om, UO SKD je zatražio od nadležnih institucija da profesionalno reaguju i “spreče dalјe uništavanje srpske kulture”.
(SEEcult.org)