Detroit - drama o propasti američkog sna
Predstava “Detroit”, prema tekstu savremene američke autorke Lise D’ Amur, biće premijerno izvedena 9. februara u Ateljeu 212, u režiji poznatog filmskog reditelja Olega Novkovića koji je za pozorišni debi odabrao dramu koja kroz odnos dva komšijska para iz različitih staleža i kulturnih miljea govori o propasti “američkog sna” i srednje klase ili o problemu našeg “sna o Americi”.
“Ovaj komad je žanrovski drama, ali sa vrlo jakom dozom komedije u sebi. Vrlo je zabavno, interesantno i intenzivno i samim tim je publici dostupno, a opet sa druge strane bavimo se ozbiljnom temom, kao što je propast srednje klase, propast sistema vrednosti. U komadu se to direktno odnosi na Ameriku, ali je vrlo lako to prebaciti na čitav zapadni svet gde i mi pripadamo, u nekom provincijskom ćošku, ali ipak smo tu”, izjavio je Novković 8. februara na konferenciji za novinare.
Autor igranih filmova “Otadžbina”, “Beli beli svet”, “Sutra ujutru”, “Normalni ljudi”, “Kaži zašto me ostavi”, kao i više dokumentaraca, kazao je da već dugo razmišlja o izazovu rada u teatru, a da je “prelomio” pre oko pola godine.
“Tražeći šta bi bilo to sa čime bih mogao da počnem u pozorištu, odlučio sam se za savremeni anglosaksonski komad pošto je njihov način na koji pristupaju dramskom tekstu dosta realističan, što opet ima veze sa filmom”, rekao je Novković i dodao da je zamolio svoju dobru prijateljicu i producentkinju Milenu Trobozić Garfild za savet “šta je u Americi zaista novo i zanimljivo, a da je primenjivo kod nas”. Ona mu je preporučila “Detroit”, koji je i prevela na srpski jezik.
“Kada sam ga pročitao otišao sam kod upravnika Ateljea 212 Branimira Brstine da pokušam da ga ubedim da mi pruži mogućnost da radim i on je odmah pristao. To je lepo od njega - čovek rizikuje, nadam se da ćete se uveriti da je dobro procenio”, rekao je Novković.
Rad na predstavi Novković je opisao kao prijatno i značajno iskustvo.
“Posebno mi je bio drag način na koji je tekao proces između mene i glumaca i saradnika, koji su bili izvanredni. Taj proces u pozorištu je mnogo relaksiraniji nego na filmu, mogućnost promišljanja je duža, moguće je i tragati, eksperimentisati”, istakao je reditelj.
Dramaturg Dimitrije Kokanov ocenio je da se “Detroit”, nagrađivani komad iz 2010. godine, koji je bio i kandidat za Pulicerovu nagradu, “naslanja na neke najozbiljnije komade američke dramske književnosti i u tom smislu direktno ima veze sa Ateljeom koji od osnivanja do danas neguje poseban odnos prema anglosaksonskoj drami”.
“To je na neki način savremena olbijevska drama, o dva komšijska para koji se sukobe u trenucima ekonomske krize i kapitalističkog razaranja američkog društva i s te strane može biti tumačena i metaforički, simbolički, a može i kao klasična pishološka realistična drama”, rekao je Kokanov, ističući da je Novković “svesno, vešto i precizno artikulisao temu ovog američkog komada na taj način da se tiče i Evropljana, pa i jugoistočnih Evropljana”.
Kokanov je primetio da je komad u ovoj postavci postao aktuelniji nego što je u originalnom obliku zato što nije bilo moguće prenebregnuti činjenicu da su trenutne promene u američkoj politici nešto što se automatski reflektuje na čitavu planetu.
“Odluka da najveća snaga predstave budu glumci je takođe duboko ukorenjena u vrlo veštom čitanju ovog teksta koji u suštini postavlja dramske likove kao svoju najveću snagu, pa tek potom sukob i radnju”, izjavio je Kokanov.
Uloge igraju mladi glumci Uroš Jakovljević, Dejan Dedić, Ivana Vuković i Jovana Stojiljković, kao i stari član Ateljea Erol Kadić.
Scenografkinja je Marija Jevtić, kostimografkinja Dragica Laušević, kompozitor Vojislav Aralica.
Upravnik Ateljea 212 Branimir Brstina istakao je da je “Detroit” već četvrta premijera u ovoj sezoni, u kojoj Atelje obeležava 60 godina rada.
“Ipak, nama je svaka premijera kao prva, čekamo je sa neizvesnošću, ali i sa radošću. I dalje pratimo osnovnu ideju Ateljea, da damo šansu i mladima i afirmisanim umetnicima da ovde uđu u istraživački proces”, rekao je Brstina.
*Foto: Igor Mandić
(SEEcult.org)