• Search form

19.08.2012 | 16:45

Asanžova poruka SAD

Asanžova poruka SAD

Osnivač Vikiliksa (Wikileaks) Džulijan Asanž (Julian Assange), koji je od juna u egzilu u ekvadorskoj ambasadi u Londonu, pozvao je 19. avgusta američke vlasti da prekinu progon njegovog sajta. Asanž je sa balkona ekvadorske ambasade zatražio od SAD i da oslobode Bredlija Meninga (Bradley Manning), optuženog da je prosleđivao tajne vojne i diplomatske dokumente Vikiliksu.

U prvom javnom obraćanju od kako je potražio utočište u ekvadorskoj ambasadi, strahujući od izručenja Švedskoj, odnosno SAD, Asanž je pozvao na apsolutno jedinstven i odlučan odgovor represiji širom sveta, koja je ujedinjena. Kao jedan od primera, naveo je i zatvorsku kaznu na koju su osuđene u Moskvi članice ruskog panka benda Pusi Rajot (Pussy Riot), povodom muzičko-političkog performansa protiv režima Vladimira Putina.

Okupljenima ispred ekvadorske ambasade rekao je da govori sa balkona, jer ne može da bude sa njima, a zahvalio je svima što prate njegov slučaj, jer tako sprečavaju zaoštravanje situacije.

Noć nakon što su upućene pretnje ekvadorskoj ambasadi o mogućem pretresu, Asanž je rekao da je policija opkolila zgradu, ali da nije mogla ništa više da učini, jer su se njegove pristalice okupile i "dovele oči celog sveta" na lice mesta.

“U ambasadi, po mraku, mogao sam da čujem policajce kako naviru u zgradu preko stepenica za slučaj požara. Ali, znao sam da će biti svedoka. I to ste bili vi. Ako Velika Britanija nije odbacila Bečku konvenciju te noći, to je zato što je svet gledao. A svet posmatra zato što vi posmatrate”, rekao je Asanž, ističući hrabrost Ekvadora da stane u odbranu pravde. Takođe, zahvalio je predsedniku, vladi, šefu diplomatije i narodu te latinoameričke zemlje što su podržali ustavne odredbe o univerzalnim ljudskim pravima u njegovom slučaju.

Zahvaljujući i drugim latinoameričkim zemljama koje brane pravo na azil, Asanž je zahvalio i građanima SAD, Velike Britanije, Švedske i njegove rodne Australije koji ga podržavaju, za razliku od njihovih vlada. Poručio je i pojedincima u strukturama vlasti koji se još bore za pravdu da će njihovo vreme doći.

Posebno je zahvalio i ljudima u Vikiliksu i njihovim izvorima.

“Dok Vikiliks izdržava pretnje, sloboda izražavanja i zdravlje naših društava postoje”, naglasio je Asanž, uz posebnu poruku američkoj vladi pred kojom su, kako je rekao, dva izbora.

“Da li će se SAD vratiti i potvrditi revolucionarne vrednosti na kojima su zasnovane ili će skrenuti u ponor i povesti sve nas u opasan i represivan svet u kojem će novinari ućutati u strahu od progona, a građani šaputati u mraku?”, upitao je Asanž i pozvao predsednika Baraka Obamu da “uradi pravu stvar”.

“SAD moraju obustaviti svoj lov na veštice protiv Vikiliksa. SAD moraju prekinuti svoju FBI istragu. SAD moraju kazati da neće progoniti naše ljude ili naše pristalice. SAD moraju obećati pred celim svetom da neće progoniti novinare zbog rasvetljavanja tajnih zločina moćnih”, poručio je Asanž, dodajući da ne sme više biti progona medija, bilo da je reč o Vikiliksu ili “Njujork tajmsu”.

“Rat američke administracije protiv zviždača mora se okončati”, poručio je Asanž, zahtevajući, između ostalog, slobodu za Meninga.

“Ako je Bredli Mening stvarno uradio ono za šta je optužen, onda je on heroj, primer za sve nas i jedan od najistaknutijih političkih zatvorenika na svetu”, istakao je Asanž, podsećajući da je Mening već više od 800 dana u pritvoru bez suđenja, iako je zakonom dozvoljeni maksimum 120 dana.

rekao da je Vikiliks pod stalnom pretnjom, kao i sloboda izražavanja i zdravlje društva.

“Moramo iskoristiti ovaj trenutak za artikulisanje izbora koji je pred vladom SAD. Da li će se vratiti revolucionarnim vrednostima na kojima su zasnovane ili će skrenuti u ponor i povesti sve nas u opasan i represivan svet u kojem će novinari ćutati u strahu od progona, a građani šaputati u mraku?”, poručio je Asanž, koji je u ekvadorskoj ambasadi od kada je britanski Vrhovni sud odbio u junu da ponovo razmotri njegovu žalbu protiv izručenja Švedskoj.

Asanž je iskoristio priliku i da zahvali ekvadorskom predsedniku što mu je odobrio politički azil.

Prvobitno je bilo najavljeno da će se Asanž obratiti javnosti ispred ekvadorske ambasade, što je izazvalo spekulacije o njegovom mogućem hapšenju, budući da je britanska policija raspoređena u blizini.

Za vreme Asanžovog obraćanja sa balkona, kvart je preletao policijski helikopter, a u blizini je postrojeno stotinak britanskih policajaca.

Ispred ekvadorske ambasade bilo je i nekoliko desetina pristalica Asanža, od kojih mnogi dežuraju tu još od sredine prošle nedelje, a spavaju u vrećama i kartonskim kutijama. Ogradu ambasade dekorisali su transparentima u znak podrške Asanžu.

Asanžov pokušaj da izbegne ekstradiciju doveo je i do zatezanja diplomatskih odnosa Velike Britanije i Ekvadora, koji je nedavno optužio London da preti da će izvesti raciju u ambasadi i tako demonstrirati arogantnost evropske sile koja se ponaša prema jednoj latinoameričkoj državi kao prema koloniji.

Predsednik Ekvadora Rafael Korea ujedno je sugerisao 41-godišnjem Asanžu da sarađuje sa Švedskom - ukoliko dobije garancije da neće biti izručen nekoj trećoj zemlji, odnosno SAD.

Asanž je u Švedskoj osumnjičen za silovanje i seksualno zlostavljanje, a te navode više puta je kategorično odbacio kao neosnovane, smatrajući da je reč o političkom procesu koji se vodi protiv njega zbog objavljivanja tajnih dokumenata američke diplomatske pošte, koji su osramotili vlade niza zemalja, a posebno SAD.

Prema mišljenju Asanža i njegove odbrane, kao i mnogobrojnih pristalica širom sveta, izručenje Švedskoj praktično bi značilo izručenje SAD, gde bi mogao da se suoči sa teškim optužbama za špijunažu i verovatno sa doživotnim zatvorom.

SAD do sada nisu zvanično komentarisale pitanje izručenja Asanža Švedskoj.

Jedan od portparola Bele kuće izjavio je da je stav Vašingtona da to pitanje treba da bude rešeno između britanske, ekvadorske i švedske vlade.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav