Šijanov Filmski letak u CZKD-u
Centar za kulturnu dekontaminaciju (CZKD) predstavlja od 1. do 10. oktobra izložbu “Filmski letak” Slobodana Šijana, koja obuhvata eksperimentalne i TV filmove tog kultnog reditelja, kao i originalne listove “Filmskog letka”, niskobudžetnog glasila koji je svojevremno stvarao kao vrstu grafičko-tekstualnog iskaza o filmu ili u vezi sa filmom.
Izložba “Filmski letak”, čije su kustoskinje Aleksandra Sekulić (CZKD) i Branka Benčić (MMC Luka, Pula), biće otvorena 1. oktobra projekcijom filmova “Jutro u ružičastom” (1971) i “Pesma za Toma” (2010), uz razgovor sa Šijanom.
Šijanov “Filmski letak”, prema navodima kustoskinja, predstavljao je hipertekst radikalnog amaterizma u SFRJ. Osim što je mišljenje filma razvijao kao kritičku praksu unutar najšireg polja kulture, “Filmski letak” je oponašao institucionalne prakse kontrole i označavanja filmske produkcije, čime je inicijalni gest aproprijacije razvijen u praksu osvetljavanja institucionalnih (medijskih, obrazovnih i kulturalnih) mehanizama otuđenja i restrikcije proizvodnje filma.
Postavka obuhvata projekcije na tri ekrana, na kojima će biti moguće videti Sijanove eksperimentalne filmove “Autoportret na groblju” (1970), “Ručni radovi” (1971), “Strukture” (1970), “gradsko đubrište na adi huji u beogradu” (1970) i “Kosta Bunuševac u filmu o samom sebi” (1970), kao i TV filmove “Najlepša soba” (1978), odnosno “Šta se dogodilo sa Filipom Preradovićem” (1976).
Za 2. oktobar najavljen je razgovor o eksperimentalnom filmu, povodom knjige “MAFAF - Nevidljiva istorija, pogled iz Beograda”.
Kustoskinje izložbe vodiće razgovor sa učesnicima projekta “MAFAF - Pogled iz Beograda”, realizovanog u okviru istraživačke platforme “Nevidljivi MAFAF”, započete 2010. godine i usmerene ka arhiviranju, prikupljanju i prezentaciji građe o Međuklupskom i autorskom festivalu amaterskog filma u Puli, nekada najvećoj manifestaciji filmskog amaterizma u Jugoslaviji.
Prema navodima Aleksandre Sekulić, filmovi na izložbi su “letak drugim sredstvima” i u takvom posmatranju letka/institucije, oni su - manifest, izvođenje, eksperiment, polazište, zaključak.
“Oni zabacuju u budućnost pronalazeći, anticipirajući, naslućujući, diktirajući motive, teme i probleme kasnije ‘velike’ filmografije; oni raspolažu ukupnim iskustvom eksperimentalnog filma, i istorija filmskih jezika njihov je resurs kojeg tretiraju entuzijazmom i samouverenošću subjekta Bildungsromana. Iz ekosistema, radnog procesa i pesme ‘gradskog đubrišta na adi huji u beogradu’, preko tekstura slike i zvuka filma ‘Yeah’, pucnjavom sa groblja ‘Jutra u ružičastom”’oglašava se Letak, filmsko mišljenje svim sredstvima”, navela je bila Aleksandra Sekulić povodom pulske izložbe “Filmski letak” koja je prikazana proteklog leta i u MMC Luka, u okviru pratećeg programa 59. Festivala igranog filma u Puli.
Šijan je, inače, definisao svojevremeno “Filmski letak”, kao vrstu “fanzina” ili “uradi sam” glasila (pre nego novine) - negde između siromašne grafike i samizdata.
Program u CZKD-u realizovan je u saradnji sa MMC LUKA, uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije.
(SEEcult.org)