O Desnici u Beogradu i Zagrebu
Desničini susreti, posvećeni životu i stvaralaštvu pisca Vladana Desnice (1905-1967), prvi put će biti predstavljeni u Beogradu - 12. decembra u Narodnoj biblioteci Srbije, a 14. decembra u Zagrebu biće održan kolokvijum povodom Zbornika radova s međunarodnog skupa “Desničini susreti 2011: Intelektualci i rat 1939-1947”.
Životna baština i stvaralački opus Desnice temeljne su inspiracije programske orijentacije i delatnosti Desničinih susreta, te polazište istraživačkih rasprava i kulturnih inicijativa u vezi sa aktualnim pitanjima modernog istorijskog iskustva i savremenosti.
Desničini susreti će biti prvi put predstavljeni u Beogradu u saradnji NBS sa Institutom za književnost i umetnost iz Zagreba.
“Desničini susreti danas i sutra” tema su kolokvijuma koji će 14. decembra biti održan u Biblioteci Filozofskog fakulteta u Zagrebu, povodom Zbornika radova “Desničini susreti 2011: Intelektualci i rat 1939-1947” koji su uredili Drago Roksandić i Ivana Cvijović Javorina.
Zbornik je objavljen u Biblioteci “Desničini susreti” (Centar za komparativnohistorijske i interkulturne studije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Plejada d.o.o, Zagreb 2012.).
U programu učestvuju: prof. dr Nikola Petković, akademik prof. dr Zoran Kravar, prof. dr Ivica Šute, Filip Hameršak, dr Ivica Matičević, Branimir Janković, Ilija Ranić, Ivana Cvijović Javorina i prof. dr Drago Roksandić.
Desničine susrete organizuju Filozofski fakultet Univerziteta u Zagrebu, Hrvatsko društvo pisaca (HDP) i Srpsko kulturno društvo “Prosvjeta”.
Prvi put su održani u Zagrebu 1990. godine, a obnovljeni 2006. Od tada se održavaju kontinuirano u Zagrebu, Zadru i Kuli Stojana Jankovića u Islamu Grčkom u Ravnim Kotarima.
Stogodišnjica rođenja Desnice, inače, obeležena je 2005. godine i u Srbiji i u Hrvatskoj raznovrsnim književnim, izložbenim, filmskim i naučnim programom.
Desnica je od prvog objavljenog dela "Zimsko ljetovanje" (1950) stvorio osobit oblik poetsko-misaonog izraza o životu i ljudima. Tematsko određenje njegovih dela vezano je za dalmatinske gradiće i sela, za ljude i život u tom kraju. Najvažnije njegovo ostvarenje je roman-esej "Proljeća Ivana Galeba" (1957), u kojem se bavi večitim temama života i smrti i čovekovog odnosa prema Bogu.
Povodom jubileja Desnice, beogradska izdavačka kuća Stubovi kulture objavila je bila novo izdanje knjige “Progutane polemike”, sa Desničinim tekstovima iz 50-ih, koji su bili piščev odgovor na političke napade koje je doživljavao. U vreme kada su pisani, ti tekstovi nisu mogli da budu objavljeni zbog cenzure. Desnica je neobjavljene eseje slagao u fasciklu pod naslovom “Progutane polemike”, a objavljeni su tek decenijama posle njegove smrti, u jesen 2001. godine, u izdanju Stubova kulture.
(SEEcult.org)