• Search form

26.12.2012 | 15:00

Spomen-ploča Dimitrijeviću

Spomen-ploča Dimitrijeviću

Pisac i prevodilac Raško Dimitrijević (1898-1988), koji je bio profesor Filološkog fakulteta u Beogradu, veliki besednik i pijanista, dobio je spomen-ploču u Beogradu, na zgradi u Svetogorskoj 23, u kojoj je živeo.

Svečano otkrivajući spomen-ploču, ministar kulture i informisanja Srbije Bratislav Petković rekao je da je Dimitrijevićeva “izuzetna ličnost privlačila decenijama ne samo studente književnosti, već i studente sa svih beogradskih fakulteta” koji su sa zanimanjem odlazili na njegova predavanja i slušali uvek brižljivo pripremane besede o Molijeru, Rilkeu, Betovenu, Mikelanđelu, Geteu…

“Po svom delu i aktivnostima bio je jedinstvena ličnost u našoj sredini, autor koji je ostavio velik broj dragocenih prevoda, pre svega sa francuskog jezika. Ploča koju danas otkrivamo, mala je čast koju odajemo ovom velikom čoveku koji je svojim radom trajno zadužio našu nauku i umetnost”, istakao je Petković.

O značajnom tragu koji je Dimitrijević ostavio u srpskoj književnosti, govorili su i književnik i upravnik Biblioteke Matice srpske Miro Vuksanović i članica opštinskog veća Starog grada Dragana Tepšić , a odlomke iz dela Dimitrijevića čitao je glumac Ljubivoje Tadić.

Vuksanović je rekao da je Dimitrijević imao svoj način tumačenja života i književnosti, te da su ga satima slušali studenti, gotovo u zanosu, a potom bili “u još jednom čudu, jer sve što su čili bilo im je toliko lepo da se nisu usuđivali reč da ponove, da ne bi kvarili, da bi sačuvali uživanje u besedništvu”.

To je 16. spomen-ploča koja je postavljena u opštini Stari grad znamenitim piscima i drugim ličnostima koji su značajni za domaću književnost. Kako je istakla Dragana Tepšić, opština Stari grad može na taj način da se oduži ljudima koji su doprineli da postane jedan od centara kulture.

Akcija obeležavanja objekata u kojima su rođeni, boravili ili delovali znameniti pisci, započeta je na inicijativu Ministarstva kulture Srbije 2010. godine, koja je proglašena Godinom knjige i jezika. Akcija je nastavljena u saradnji sa “Večernjim novostima” i lokalnim samoupravama, u cilju afirmacije zaostavštine velikana srpske pisane reči.

Do sada su postavljene 23 spomen ploče (Meša Selimović, Skender Kulenović, Dušan Matić, Aleksandar Vučo, Slobodan Selenić, Antonije Isaković, Mića Popović, Duško Radović, Desanka Maksimović, Branko Ćopić, Miloš N. Đurić, Stanislav Vinaver, Milovan Đilas, Vasko Popa, Živojin Pavlović, Gligorije Vozarović, Jovan Hristić, Milan Kašanin, Ivan. V. Lalić, Anica Savić Rebac, Oskar Davičo, Aleksandar Belić, Stevan Raičković).

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.