• Search form

22.03.2017 | 16:51

Da li je umetnost veća od života?

Da li je umetnost veća od života?

Čuveni slikar Milan Konjović (1898-1983) iz Sombora glavni je lik predstave “Maestro” koju će somborsko Narodno pozorište, posle nedavne premijere na matičnoj sceni, izvesti 23. marta pred beogradskom publikom u Narodnom pozorištu.

Autor drame Milivoje Mlađenović, nekadašnji upravnik NP Sombor, odlučio je da napiše taj komad, jer “Konjovićev život i umetnost i jesu drama”.

“Reč je o figuri umetnika koja se lako može promeniti u dramski lik. U istoriji naše umetnosti bilo je mnogo proznih dela o Konjoviću, a i pesničkih oblika. Likovne kritike, priče, eseji, dokumenti, sve je to bilo baza za dramu o čuvenom Somborcu. Konjovićev život se odvija na sceni kroz reminiscencije, asocijacije i odnose sa nekim izmaštanim, tipskim likovima”, kazao je Mlađenović 22. marta na konferenciji za novinare u Beogradu.

Prema njegovim rečima, predstava daje “razuđenu, snažnu dramatsku sliku jednog ljudskog veka, jednog grada i tretmana umetnosti jednog malog naroda”.

Reditelj Milan Nešković naveo je da je, uz lik Konjovića, glavna tema predstave univerzalna, a to je odnos umetnika spram smrti i stvaralaštva.

Predstava postavlja pitanja da li je umetnost veća od života i da li je život najneuhvatljivije i najznačajnije umetničko delo i ko ga na kraju potpisuje - smrt, ili umetnik?

Iako se predstava bavi likom i delom Konjovića, Neškovih je nastojao da bude tačnija i doslednija u emociji i umetničkom izrazu, nego da slepo prati faktografiju.

“Od pozorišne scene smo napravili prostor sećanja u kome se vreme i događaji sažimaju u niz snoviđenskih scena koje prate logiku unutrašnje borbe glavnog junaka. U njima se umetnik suočava sa sopstvenim egom, odlukama koje je doneo, i odnosom spram najbližih ljudi u svojoj okolini. Na taj način, ne pričamo samo priču o Milanu Konjoviću, već univerzalnu priču koja analizira odnos umetnika i vremena u kome živi”, naveo je Nešković o predstavi “Maestro”.

Nešković je posebno istakao odličnu atmosferu za rad u somborskom pozorištu koje je opisao kao “poslednji iskreni bastion umetnosti u ovoj državi i ovom društvu”.

“Tu su svi zaverenici, od glumca do stolara, ali ne u zaveri protiv upravnika, već za dobru predstavu”, rekao je on, dodajući da je “Maestro” već pozvan na Sterijino pozorje.

Glavnu ulogu igra Saša Torlaković, koji je napomenuo da o Konjoviću postoje i mnoge lokalne priče, jer su ga sami Somborci redovni viđali, a neki se sa njim i družili, pa su likovi u predstavi i jedan poštar, glumac, žena, školski drug…

“Ipak, ovo nije romansirana biografija nego naš pogled, naše viđenje nekoga ko se iz Pariza vratio u svoj mali grad da bi se bavio svojim poslom. Kada se odbace činjenice jednog dugog i bogatog života, ostaje ono zrno koje čini čoveka. U predstavi smo išli do tog zrna suštine”, rekao je Torlaković.

U predstavi igraju i Bogomir Đorđević, Ivana V. Jovanović, Marko Marković, Srđan Aleksić, Biljana Keskenović, Vanja Nenadić i Grigorije Jakšić.

Scenografiju je kreirala Vesna Popović, kostime Biljana Grgur, a dramaturg na predstavi bila je Sara Radojković, koja je sa rediteljem i adaptirala tekst.

*Foto: Milan Đurđević

(SEEcult.org)

Poster for the solo exhibition of Zoran Popović, Novi Sad, 1973
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r