• Search form

01.04.2017 | 14:43

Latino i savremena igra

Latino i savremena igra

Balet Hispaniko iz Njujorka izvešće na 14. Beogradskom festivalu igre (BFI) tri puta predstavu sa tri koreografije koje, kako ističe umetnički direktor Eduardo Vilaro, slave latino ples, ali ne kao folklor, već kao fuziju sa savremenom igrom.

“U našem fokusu su komadi koji odražavaju diverzitet latino kulture u Americi. Oslanjamo se na istorijsko nasleđe, tardicionalne plesove i predstavljamo ih u savremenom ruhu. Pratimo fuziju koja se dešava kada imigranti dođu u SAD. Elemente folklora Kube, Meksika, Španije, romske muzike i plesa, kombinujemo sa savremenom igrom i modernom koreografskom strukturom”, rekao je Vilaro 1. aprila na konferenciji za novinare u Nacionalnoj fondaciji za igru u Beogradu.

U Pozorištu na Terazijama 2. i 3. aprila i u Srpskom narodnom pozorištu 4. aprila biće izvedene koreografije “Prava linijaAnabel Lopez Očoa, poznate autorke belgijsko-kolumbijskog porekla, “Sahranite me uspravno” Španca Ramona Uljea i “Klub Havana” Kubanca Pedra Ruiza.

U prvom komadu, prema rečima Vilara, publika će videti direktne linije flamenka, ali na način savremene igre i uz baletsku tehniku u čvrstoj koreografskoj strukturi. Drugi je inspirisan tradicijom Roma sa kojima je Ramon Ulje odrastao u Španiji. “Njegov pokret je savremen, ali je dublji, teži, možda emotivniji i strastveniji nego u prvom komadu i nosi određenu tenziju karakterističnu za Rome”, rekao je Vilaro. Treći komad, kako je najavio, “donosi pravo slavlje, atmosferu Kube iz 50-ih godina prošlog veka, tropikanu i afro-kubansku strukturu koreografije, sa elementima salse, mamba, rumbe, te čini frenetičnu završnicu predstave”.


  Sahranite me uspravno, Ramon Ulje

Balet Hispaniko osnovala je Tina Ramirez pre 46 godina.

“Počela je sa samo petoro dece i nastupali su na uličnim festivalima. Trupa je vremenom rasla, razvijala se, ali je u osnovi do danas ostala edukacija, tako da gde god putujemo komuniciramo sa lokalnom zajednicom, držimo radionice i afirmišemo ne samo latino ples nego i latino kulturu uopšte”, rekao je Vilaro, ističući da je ponosan što je nasledio Tinu Ramirez.

U Beogradu će radionica biti održana 3. aprila u Nacionalnoj fondaciji za igru, za decu od 10 do 14 godina.

Kroz školu ove trupe u Njujorku prođe oko 700 dece godišnje.

“Jako je važno da deci i mladima ponudite umetnost kao izbor. Sarađujemo sa školama u Njujorku koje nemaju umetničke programe u redovnoj nastavi, ali radimo i sa marginalizovanim grupama, sa mladima u zatvoru. Uveren sam da umetnost može da menja ljude. Divno je gledati kako mlada osoba reaguje kada joj date šansu, kako se u susretu sa umetnošću menja, razvija, otvara za promene i dijalog”, istakao je Vilaro.


  Klub Havana, Pedro Ruiz

Stalni ansambl Baleta Hispaniko ima 14 igrača koji su klasično obrazovani, rekao je Vilaro, i sam nekadašnji igrač ove trupe, a sada zadužen za izbor koreografa.

“To zahteva puno rada, istraživanja. Naravno, uz nove tehnologije lakše je upoznati duh i stil nekog koreografa, ali ipak ništa nije kao živa predstava. Pored toga, osnovali smo u okviru trupe Koreografski institut. Zovemo mlade umetnike i dajemo im naše probne sale i igrače na dve nedelje, da slobodno kreiraju i da vidimo šta može da se izrodi iz tog procesa”, rekao je Vilaro.

Generalni direktor Baleta Hispaniko Džoš Preston napomenuo je da su prostor i novac najdeficitarnije stvari u Njujorku.

“Uz prostor i igrače mladim koreografima dajemo i mentora, dramaturga, kao i snimatelja koji pravi video zapis njihovog rada. Ekonomski uslovi diktiraju da na kraju procesa morate da imate proizvod. Mi ih takođe učimo kako da svoj rad plasiraju na tržištu”, izjavio je Preston.

Ističuči da su bili iznenađeni pozivom na BFI i interesovanjem za latino ples u Srbiji, Preston je rekao da Balet Hispaniko mnogo putuje po Americi.

“Uz vežbe, probe, nastupe u okviru njujorške sezone i turneje širom SAD, naši igrači imaju puno radno vreme”, naveo je Preston, dodajući da su gostovali i na Kubi, u Izraelu, a predstoji im turneja u Nemačkoj.

Pod sloganom "Velika igra", 14. BFI predstavlja od 24. marta do 11. aprila dela 20 koreografa, u izvođenju kompanija iz 15 zemalja, a obeležiće ga krajem aprila i ekskluzivni nastup slavnog Mihaila Barišnjikova.

Festival se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Grada Beograda i Delegacije EU, kao i uz podršku ambasada zemalja iz kojih dolaze predstave, te generalnog sponzora Vip mobile.

Festivalski sajt je belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.