• Search form

07.04.2017 | 17:01

Igra i virtuelna stvarnost

Igra i virtuelna stvarnost

Kompanija Kafig francuskog koreografa Murada Merzukija, koja je pre dve godine oduševila publiku Beogradskog festivala igre predstavom “Boks Boks”, izvešće na 14. BFI predstavu “Piksel” koja spaja hip-hop, novi cirkus i 3D projekcije.

Predstava “Piksel”, koja je zadivila inostranu publiku i kritiku virtuoznošću igrača u interakciji sa inovativnim korišćenjem digitalne tehnologije, biće izvedena 8. i 9. aprila u Pozorištu na Terazijama, a u Beograd dolazi posle učešća na Tanc festivalu u Skoplju. Karte su odavno rasprodate.

Merzuki je najavio da će publika videti nešto sasvim drugačije od predstave “Boks Boks” i zahvalio svojim partnerima u autorskom timu “Piksela”.

Digitalnu produkciju potpisuju Adrijen Mondo i Kler Barden, koji su sa Merzukijem autori koncepta, a muziku Arman Amar, koji je u Francuskoj poznat kao autor muzike za filmove.

“Drago mi je da sam ponovo ovde i ponosan sam zbog učešća na BFI, jer vidim koje sve velike kompanije ovaj festival okuplja. Važni su mi i susreti sa drugim igračima, drugim kulturama, to mi je potrebno za koreografski rad, da osetim i razmenim energiju”, izjavio je 7. aprila na konferenciji za novinare u Nacionalnoj fondaciji za igru Merzuki, koji će u Beogradu održati i master klas za hip-hop igrače.

Podsetivši da je počeo da igra kao vrlo mlad na ulici, Merzuki (44) je istakao da je još tada sanjao da dovede hip-hop na scenu.

“Hip-hop je forma igre koja je namenjena svima, ne samo mladima i ne samo igračima. Kada sam ušao u pozorište, ono što sam želeo da stvorim jeste živi dijalog između hip-hopa i ostalih formi igre, od klasičnog i savremenog plesa do cirkuskih veština kojima sam se i sam bavio”, rekao je Merzuki, koji je 1996. osnovao trupu Kafig, a od 2009. godine je direktor Nacionalnog koreografskog centra u Kreteju.

Merzuki je naglasio da je “Piksel” komad koji takođe predstavlja dijalog, ovoga puta između igre i novih tehnologija.

“To je u svakom smislu bio izazov za mene, velika avantura. Otvorio mi se jedan potpuno novi fascinantni prozor. Bio sam srećan da vidim šta sve nove tehnologije mogu da doprinesu savremenoj igri. Međutim, nisam želeo da se publika samo oduševi specijalnim efektima već i da vidi dobru igru. Nastojao sam da virtuelni prizori ne ‘poklope’ igrače, da pronađem dobar balans kako bi se igra i apstraktne vizuelne prezentacije uklopile bez rivaliteta”, izjavio je Merzuki i dodao da “Piksel” nema neki posebni narativ, pa svaki gledalac može tu da nađe sebe i da kreira svoju priču.

Što se tiče izbora ansambla, rekao je da bira one koji hoće da rizikuju zajedno sa njim, da budu otvoreni za eksperiment i promenu. Kako je primetio, u početku nije samo klasična publika bila skeptična prema uvođenju hip-hopa u pozorište, igrači su imali otpor jer su smatrali da će promena okruženja sputati njihovu slobodu i spontanost.

“Međutim, stvari se menjaju i hip-hop je evoluirao, nije više samo demonstracija veštine, povezao se sa drugim oblicima igre, uključio u umetničke projekte. Mislim da bi bez toga za izvesno vreme nestao”, izjavio je Merzuki.

Pod sloganom "Velika igra", 14. BFI predstavlja od 24. marta do 11. aprila dela 20 koreografa, u izvođenju kompanija iz 15 zemalja, a obeležiće ga krajem aprila i ekskluzivni nastup slavnog Mihaila Barišnjikova.

Festival se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Grada Beograda i Delegacije EU, kao i uz podršku ambasada zemalja iz kojih dolaze predstave, te generalnog sponzora Vip mobile.

Festivalski sajt je belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r