• Search form

16.02.2013 | 11:50

Decenija Vikipedije na srpskom

Decenija Vikipedije na srpskom

Vikipedija na srpskom jeziku proslavlja 16. februara deceniju postojanja, tokom koje je objavila više od 180.000 članaka, našavši se na 29. mestu po veličini među 284 jezičke verzije najveće svetske onlajn enciklopedije.

Vikipedija na srpskom jeziku istakla je povodom jubileja da ima više od 100.000 registrovanih korisnika, koji su svojim člancima doprineli svekolikom ljudskom znanju.

Kada bi bilo moguće da sadržaj Vikipedije na srpskom ode u štampu, imala bi 45 tomova. To bi, ujedno, bila najobimnija enciklopedija ikada napisana na srpskom jeziku.

Iako se Vikipedija povremeno osporava kao legitimni izvor informacija, njen značaj, kako navode njeni autori, ogleda se u činjenici da samo u Srbiji ima više od 17 miliona pregleda na mesečnom nivou, a prema podacima Aleksa rankinga, sedmi je po posećenosti sajt u Srbiji.

Vikipedija na srpskom jeziku dobila je priznjanja i na regionalnom nivou - 2009. proglašena je na Web festu najboljim edukativnim sajtom za tu godinu.

Njen značaj prepoznale su i pojedine nacionalne i edukativne institucije sa kojima je uspostavila saradnju, a u cilju širenja slobodnog znanja, sarđuje i sa GLAM institucijama (GLAM je engleski akronim za galerije, biblioteke, arhive i muzeje).

Povodom jubileja, Vikimedija Srbije organizuje 16. februara druženje u svojoj kancelariji na Bulevaru kralja Aleksandra 20. Dan ranije, 15. februara, obeležena je i osma godišnjica prvog susreta urednika Vikipedije.

Istovremeno kada i Vikipedija na srpskom, osnovana je i Vikipedija na hrvatskom jeziku, koja ima danas oko 130.000 članaka.

Vikipedija na srpsko-hrvatskom ima oko 78.000 članaka, a na bosanskom jeziku oko 32.000. Makedonska Vikipedija ima oko 68.000 članaka, a Vikipedija Slovenije, osnovana u februaru 2002. godine, ima više od 136.000 članaka.

Globalna Vikipedija, na engleskom jeziku, obeležila je u januru 2011. godine prvu deceniju postojanja, a danas ima više od 4,1 miliona članaka.

Inicijatori Vikipedije pozvali su ljude širom sveta da se udruže u stvaranju slobodne enciklopedije. Početni rezultati su bili skromni. U članku "Astronom" je pisalo samo: "Naučnik čija je oblast istraživanja astronomija”. Švedska: "Zemlja u severnoj Evropi. Stanovnici se zovu Šveđani. Jezik koji se govori je švedski. Glavni grad je Stokholm”. Fizika: "Fizika je veoma široka tema”...

Nakon skromnih početaka, Vikipedija je brzo rasla, a za manje od mesec dana je napisano hiljadu članaka. Tokom narednih pet godina, pokrenuto je niz verzija na novim jezicima, uključujući i srpski i druge jezike u regionu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r