Borbeni radovi
Program Zbora crvene Rijeke biće nastavljen 8. i 9. maja predstavljanjem “borbenih radova” ruske Zip grupe i umetnika Rene Redle i Vladana Jeremića iz Beograda u javnom prostoru, uz interakciju sa građanima koji su pozvani da iskoriste priliku i za sopstvene akcije.
Rad Zip grupe “Otkrivljenjem papučarstva do akcije” je instalacija, ulična skulptura napravljena od jednostavnih materijala (4x4x6m), a postavljena je ispred zgrade Radija Rijeke, odnosno Malog salona MMSU-a. Nalik je na zgradu sa tornjem koji probija njen krov. Možda je to priča o čoveku koji pokušava da se probudi iz pripitomljenosti, on ili ona napuštaju svoj zaštićeni prostor privatnosti i izlaze u javnost da deluju. Umetnici pozivaju publiku da koristi skulpturu tako što se može popeti na toranj i izvesti akciju - jednostavno predstaviti sebe javnosti ili uzviknuti parolu.
Umetnici Rena Redle i Vladan Jeremić umetničko-političkim transparentima "Potencijali za borbeno stvaralaštvo" (5 transparenata 2,5x1,4m) daju imaginarijum borbenog stvaralaštva u čijem je središtu zajednička borba potlačenih pozicija koje protivureče hegemonoj logici i simbolima. Na naličju transparenata se nalaze slogani izraženi znakovima udruženog rada umetnika i radnika kao potencijal samoupravnog stvaralaštva.
Potencijali za borbeno stvaralaštvo
Uoči predstavljanja “borbenih radova” u javnom prostoru, umetnici će održati i radionicu sa učenicima osnovnih škola u okviru instalacije ZIP grupe.
Njihovi radovi biće postavljeni do 30. maja, do kada je produžena i izložba “Crvena Rijeka” u Galeriji Kortil, koju je osmislio kustoski kolektiv Zbora crvene Rijeke, a uz ZIP grupu, Renu Redle i Jeremića, učestvuju i Rene Gabri i Ayreen Anastas, Minna Henriksson, Ilya Orlov, Nemanja Cvijanović, Filip Jovanovski, Marina Naprushkina, Christian Costa, Giovanna Esposito Yussif i David Munoz.
Povodom Dana pobede nad fašizmom, na riječkom Korzu 9. maja predviđena je interakcija građana Rijeke sa instalacijom ZIP grupe.
Instalacija ZIP grupe
Program Zbora crvene Rijeke, usmeren ka međunarodnom borbenom stvaralaštvu, održan je uoči prvomajskog praznika u organizaciji umetničkog kolektiva Samoupravna interesna zajednica (SIZ), koji time nastavlja da razvija platformu koja ispituje rastuće strukturno nasilje u društvu i načine otpora takvom nepovoljnom razvoju događaja. Intenzivnim programom izložbi, diskusija, performansa i drugih javnih nastupa, postavljeno je pitanje savremenosti u nametnutoj terminologiji postojanja jedne, monolitne savremene umetnosti, ali i savremene politike “bez alternative”.
(SEEcult.org)