Nediplomatska umetnost
Festival MESS nastavlja misiju prevazilaženja podela i razbijanja stereotipa u Bosni i Hercegovini projektom “Undiplomatic Art” koji podrazumeva gostovanje banjalučkih umetnika u Sarajevu i sarajevskih u Banjaluci.
Od 22. do 24. marta Sarajevo će ugostiti banjalučke umetnike, dok će se njihove sarajevske kolege predstaviti 29. i 30. marta u Banjaluci.
MESS drugu godinu zaredom organizuje “Undiplomatic Art”, čiji je osnovni cilj umetničko isticanje značaja prelaženja i prevazilaženja svih nametnutih granica, ograničenja i barijera.
“Undiplomatic Art” počinje 22. marta izložbom “Mogu biti gadno strpljiv(a)” Centra za vizuelne komunikacije Protok u Umetničkoj galeriji BiH u Sarajevu. Iste večeri u Art kinu Kriterion nastupiće bendovi Važno obaveštenje i Post scriptum, dok će 23. marta u fokusu biti filmski program - “Treće poluvrijeme” Igora Tešića, “Povratak” Duška Stanivuka i “Ljudi smo, zar ne?” Pere Pavlovića.
Za završnicu je na sceni SARTR-a najavljena predstava “Tajni dnevnik Adrijana Mola” Gradskog pozorišta Jazavac, u režiji Ane Đorđević.
Sarajevo će od 29. marta gostovati u Banjaluci izložbom “Kultura pamćenja” u Domu omladine (SCP, MESS, Loja, YIHR), predstavom “Samo nek’ ne puca” Pozorišta mladih Sarajevo, u režiji Dine Mustafića, koja će biti izvedena na sceni Jazavca, te filmskim programo na Akademiji umetnosti i koncertom benda Velahavle u Domu omladine u završnici.
Direktor MESS-a Dino Mustafić izrazio je zadovoljstvo što se, uprkos svim ograničenjima, posebno finansijskim, i ove godine nastavlja proces povezivanja umetnika u BiH, stvarajući prostor za razmenu mišljenja, dijalog i “prevazilaženje svih nametnutnih podela”.
Projekat “Undiplomatic Art” je 2012. godine, uz podršku Fonda otvoreno društvo BiH bio fokusiran na povezivanje umetnika Banjaluke i Sarajeva kroz program “Gender Trouble”, koji se bavio pitanjima rodnih stereotipa i ravnopravnosti polova, a u okviru MESSchool programa je na interaktivan i kreativan način, kroz teatarske radionice, povezao srednjoškolce Mostara, Istočnog Sarajeva i Sarajeva.
(SEEcult.org)