Muzički festivali prete odlaskom iz Hrvatske
Koncertni promoteri u Hrvatskoj nastavljaju borbu za stopu PDV-a na koncertne ulaznice od 5%, a ukoliko vlasti to ne prihvate, nakon zagrebačkog INmusica, još muzičkih festivala najavilo je odlazak iz Hrvatske.
Udruženje koncertnih promotera Promo traži izjednačavanje stope PDV-a na koncertne ulaznice sa stopom od 5% PDV-a koja je propisana za bioskopske karte i koja će biti konkurentna ostalim zemljama Evropske unije u kojima se stopa na ulaznice za događaje u kulturi (koncerti, bioskopi i pozorišta) kreće od 3-10%.
Apelu koncertnih promotera pridružila i Hrvatska glazbena unija, upozoravajući da će neujednačenost stope PDV-a dovesti do dodatnog smanjenja broja koncerata u Hrvatskoj, te selidbu velikih koncerata i muzičkih festivala u susedne zemlje, gde je stopa PDV-a na događaje u kulturi znatno manja.
Najveći hrvatski muzički festival INmusic već je najavio preseljenje u susednu Sloveniju, a zbog neizdržive poreske politike otkazan je zadarski festival hevi-metal muzike Burning Sea.
Mogući odlazak iz Hrvatske zbog previsoke stope PDV-a na ulaznice najavili su i organizatori Outlook i Dimensions festivala, koji su od velikog privrednog značaja za Grad Pulu i Hrvatsku. Samo Outlook festival u poslednje tri godine privukao je oko 40.000 posetilaca koji su ostvarili više od 70.000 noćenja. Procenjuje se da su posetioci generisali pulskoj privredi oko 80 miliona kuna prihoda.
Uprkos velikom medijskom interesovanju i podrške javnosti smanjenju stope PDV-a na ulaznice za koncerte na razumnih 5%, Poreska uprava ponovo se oglasila saopštenjem u kojem, prema tvrdnji koncertnih operatora, ne navodi ni jedan argument zašto je odbijen predlog Ministarstva kulture za izjednačavanje PDV-a za koncerte i bioskopske ulaznice. Jedino se, kako je navedeno, pokušava stvoriti privid normalnosti i pravičnosti isticanjem mogućnosti iskorišćavanja pretporeza od strane privatnih organizatora. Tu mogućnost imaju i svi organizatori u Evropi, gde je stopa PDV-a za koncertne ulaznice tri puta niža, tako da je nekonkurentnost organizatora u Hrvatskoj neosporna.
S druge strane, kako navode privatni promoteri, hrvatskim državnim organizatorima (koji ne mogu odbijati pretporez) država plaća sve plate, hladni pogon, kupila im je razglase i izgradila dvorane, pokriva im gubitke neracionalnog poslovanja… Tako se ispostavlja da je položaj privatnih organizatora spram državnih nepravedan i neustavan. “Ako će sve to država plaćati i privatnim organizatorima, vrlo rado ćemo prihvatiti i nemogućnost odbijanja pretporeza”, naveli su privatni organizatori.
Ističući da je evidentan doprinos koncerata i festivala turizmu, privredi i promociji Hrvatske u svetu, udruženje Promo još jednom poziva Ministarstvo finansija da podrži predlog Ministarstva kulture o smanjivanju stope PDV-a na ulaznice za koncerte na 5% kako bi organizatori ostali konkurentni u vlastitoj zemlji i kako bi se sprečio egzodus kvalitetnih i popularnih manifestacija koje, ukoliko se na vreme prepozna njihova vrednost, kratkoročno i dugoročno Hrvatskoj mogu doneti samo boljitak.
Podršku organizatorima koncerata i festivala pružila je i hrvatska grupa Jinx koja je, u sklopu nedavnog festivala Sonar.hr na zagrebačkom Velesajmu, izvela performans simbolično nazvan “Rezanje PDV-a”.
(SEEcult.org)