Pretučen Pančić, opšta osuda
Kolumnista beogradskog nedeljnika “Vreme” Teofil Pančić pretučen je 24. jula uveče metalnom šipkom u gradskom autobusu u Zemunu, što je izazvalo opštu osudu javnosti, uz ponavljanje pitanja zašto do sada nisu razrešeni napadi, pa i ubistva novinara u Srbiji. Pančić je, prema navodima beogradskih medija, napadnut oko 23 sata, kada se vraćao iz Zemuna ka centru grada. Dvojica mladića sa kapuljačama tukla su ga metalnom šipkom, i to naočigled drugih putnika. Zadobio je kontuziju lobanje i povrede na desnoj ruci.
Kolumnista beogradskog nedeljnika “Vreme” Teofil Pančić pretučen je 24. jula uveče metalnom šipkom u gradskom autobusu u Zemunu, što je izazvalo opštu osudu javnosti, uz ponavljanje pitanja zašto do sada nisu razrešeni napadi, pa i ubistva novinara u Srbiji.
Pančić je, prema navodima beogradskih medija, napadnut oko 23 sata, kada se vraćao iz Zemuna ka centru grada. Dvojica mladića sa kapuljačama tukla su ga metalnom šipkom, i to naočigled drugih putnika. Zadobio je kontuziju lobanje i povrede na desnoj ruci.
Prema rečima Pančića, mladići su ušli za njim u autobus i odmah počeli da ga udaraju, a kada nisu uspeli da ga obore, izašli su i udaljili se ka centru Zemuna.
Budući da mu nisu ništa rekli, niti od njega bilo šta uzeli, Pančić je uveren da je napad motivisan njegovim poslom i javnim angažmanom.
Redakcija “Vremena” zatražila je od nadležnih da identifikuju, uhapse i privedu pravdi napadače, a policija je saopštila da je istraga u toku i ponovila da je njen prioritet da spreči eventualne buduće i pronađe krivce za dosadašnje napade na novinare.
Napad na Pančića osudio je i predsednik Srbije Boris Tadić, kao i ministar policije Ivica Dačić, Ministarstvo kulture, gradonačelnik Beograda Dragan Đilas i pojedine stranke i vlasi i opozicije, kao i sva novinarska udruženja i grupa nevladinih organizacija, koja je saopštila da “državni organi nepronalaženjem i nekažnjavanjem počinilaca ovakvih napada stvaraju atmosferu u kojoj je nasilje dozvoljeno”.
Komitet pravnika za ljudska prava (YUCOM), Beogradski centar za ljudska prava, Žene u crnom, Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji, Centar za kulturnu dekontaminaciju, Fond za humanitarno pravo i Inicijativa mladih za ljudska prava, izrazili su i zabrinutost i zbog činjenice da niko od putnika koji su prisustvovali napadu na Pančića nije pokušao da zaustavi nasilje.
I psiholog Žarko Trebješanin izjavio je da nerasvetljavanje ranijih napada na novinare i nekažnjavanje počinilaca dovodi do ponavljanja takvih zločina.
Trebješanin je rekao za B92 da je to zapravo “zeleno svetlo” za dalje napade na novinare, zbog čega je neophodno da se počinioci ne samo kazne, nego da to bude brzo i efikasno.
(SEEcult.org)