• Search form

02.05.2013 | 21:47

Kako do budućnosti?

Kako do budućnosti?

Subversive festival u Zagrebu okupiće od 4. do 18. maja neke od najvažnijih aktera umetničke, teorijske i aktivističke scene iz regiona i čitavog sveta, u cilju promišljanja otpora neoliberalizmu i izgradnje novih modela i jedinstvenih strategija za budućnost.

Više od 300 gostiju, učesnika međunarodne konferencije, Balkan foruma, Subversive foruma i Joint social konferencije, zajednički će kroz niz panela, predavanja i debata, objedinjenih opštom temom “Utopija demokratije”, pokušati da izgrade i osmisle koncept “savremene Evrope”, zasnovan na temeljima slobodne razmene znanja, jednakosti i ravnopravnosti svih građana, pravednoj raspodeli bogatstava i zajedničke brige za javna dobra, najavili su 2. maja organizatori šestog Subversive festivala.

“Pokušaćemo nadoknaditi ono što hrvatskoj vladi nije uspelo do sada - provesti raspravu o Evropskoj uniji. Nije dovoljno jednom godišnje izaći na ulicu, nego je potrebno kontinuirano raspravljati i informisati javnost o pitanjima koja se tiču društva u celini”, rekao je direktor konferencije i Foruma Subversive festivala Srećko Horvat.

         Devčić, Horvat i Rubeša

Selektor filmova u zvaničnoj konkurenciji Subversive Film Festivala, Dragan Rubeša, istakao je da filmski deo festivala ne treba shvatiti kao uvod u teorijski deo, jer je ovogodišnji filmski program podignut na sasvim novi nivo.

“Kroz filmove nastavljamo propitivati demokratiju, ali i, kao i prošle godine, okupirati Evropu - ne samo u kulturnom smislu, nego i doslovno nastavljamo sa okupacijom bioskopa Europa u kojem će se održavati službeni program festivala”, rekao je Rubeša.

Filmski program počinje istočnoevropskom premijerom filma “Pervertitov vodič kroz ideologiju” sa Slavojem Žižekom, a rediteljka Sofi Fajns (Sophie Fiennes) biće gošća Subversive festivala.

Filmski program obuhvata i dokumentarni serijal “Neispričana povijest Sjedinjenih Država” američkog reditelja Olivera Stouna (Stone), koji je gost u okviru međunarodne konferencije.

Jedan od filmova u igranoj selekciji je debi Rusudan ČkonieSamo se smiješite” o gruzijskom postkomunizmu i medijskom senzacionalizam, koji je ujedno i kritika patrijarhalnog gruzijskog kulta “herojske majke”. Kako je politička i ekonomska dezorijentisanost uticala na ljudske živote govori i ruski film “Za MarxaSvetlane Baskove, dok je “Yema”, pak, film o ratnom Alžiru. Italijanski dokumentarcu “Mračna tvar” prikazuje kako se jedan raj na zemlji pretvorio u rat na zemlji, a dokumentarac “Duh četrdeset i peteKena Louča (Loach)  Loach završava svoj elokventni pokazuje da otpor ipak nije nemoguć. Publika će videti i hrvatski dokumentarac Arsena Oremovića U braku sa Švicarcem” koji se temom nemogućnosti otplate kredita u švajcarskim francima bavi iz perspektive neposredno oštećenih žrtava na koje su banke prebacile svoje tržišne rizike, ali komentariše i pravne te političke aspekte konteksta u kojem je omogućeno takvo poslovanje banaka.

Prateći filmski program donosi retrospektivu Krisa Markera (Marker - Mjesto oproštaja) i program nazvan “Queer izvan svoja četiri zida”.

Povodom teme “Utopija demokratije”, Srećko Horvat rekao je da je odavno jasno da parlamentarna demokratija nije dovoljno dobar sistem, dok se sve više pokazuje da ni direktna demokratija nije odgovor na današnja društvena zbivanja.

Od najavljenih gostiju, Horvat je izdvojio Aleksisa Ciprasa (Alexis Tsipras), koji će dati uvid u grčke primere otpora, te Alvara Garsiju Linera (García) koji će podeliti latinoameričko iskustvo, kao i Mauricija Lazarata (Maurizio Lazzarato), autora knjige o dugu koja upravo izlazi i u hrvatskom prevodu.

Balkan Forum nastoji da poveže već 20 godina pokidane veze između država koje su nekada činile jednu zajednicu, a osim njih, i Bugarsku, Rumuniju, Grčku i druge zemlje Balkana.

Među pratećim programima je Sajam subverzivne književnosti koji tematizuje angažovanost pisaca i pesnika danas. Cilj je propitivanje značaja autora i angažovane književnosti u novim društveno-političkim uslovima.

U okviru Sajma, ove godine pokrenut je i program SubLit Café koji obezbeđuje prostor i za nedovoljno vidljive i neafirmisane aktere poetske i umetničke scene, najavio je direktor produkcije Subversive festivala Nikola Devčić.

Festivalsku temu “Utopija demokratije” iznedrio je niz protestnih talasa u poslednjih nekoliko godina, kojima je cilj da prisile vladajuće strukture da rade za opšti interes. Oslanjajući se na glavnu temu, takmičarski filmski program ponudiće izbor igranih i dokumentarnih ostvarenja koja na suptilan ili direktan način propituju današnji društveni poredak.

Svi programi - Subversive Film Festival, konferencija Subverzivna književnost i SubLit Café, međunarodna konferencija, te Subversive Forum i Balkan Forum, biće održani u bioskopima Europa i Grič, te u ZKM-u.

Festivalski sajt je www.subversivefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Bojana Pejic: 'Zoran Popovic, Od traume kolektivizma do srecnog Ja'
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.