• Search form

21.07.2013 | 21:14

Was Ist Kunst? u Brazilu

Was Ist Kunst? u Brazilu

Izložba “Was ist Kunst? - Mirrors of Production”, nazvana prema odvojenim serijama radova srpskog umetnika Dragoljuba Raše Todosijevića i slovenačkog kolektiva IRWIN sa kraja 70-ih i početka 80-ih godina 20. veka, otvorena je u galeriji Jaqueline Martins u Sao Paulu do polovine avgusta, a predstavlja radove istaknutih umetnika iz Brazila i Evrope, od kojih su neki prvi put izloženi pred brazilskom publikom.

Uz Todosijevića i kolektiva IRWIN, na izložbi učestvuju i Dan Perjovschi & Mark Schreiber, Julius Koller, Regina Vater, Viola Yeşiltaç, Hugo Canoilas, Ula Johnsen i Gastão de Magalhães, koji su se predstavili radovima u različitim medijima - od fotografije, preko slika do performansa.

Kustos izložbe Tobi Maier nije imao nameru da pruži odgovor na pitanje: “Šta je umetnost?”, već je izložbu osmislio kao svojevrsnu igru koja ukazuje na različite poglede grupe brazilskih i evropskih umetnika na umetnost - iz metafizičke, estetske i istorijske perspektive, kao i iz institucionalno-kritičkog ugla gledanja na sistem savremenih umetničkih galerija i muzeja.

Pitanje definisanja umetnosti oduvek je izazivalo pažnju u svetskoj književnosti i filozofiji, podseća Maier u tekstu u katalogu, pominjući autore kao što su Žan-Pol Sartr (Jean-Paul Sartre), Artur Danto (Arthur C Danto), Žan Bodrijar (Jean Baudrillard)… Izložba polazi od toga na šta se umetničko delo odnosi, na šta poziva, koje su priče koje nosi… a organizovana je u trenutku kada je brazilsko umetničko tržište dostiglo istorijski vrhunac i kada se umetnička dela ne vrednuju više na osnovu njihove estetske vrednosti, već se smatraju kao roba na globalnom tržištu.

Naslov izložbe “Šta je umetnost?” (na nemačkom) naziv je serije radova koje su nezavisno jedni od drugih stvorili Todosijević i IRWIN. Todosijević je ciklusom “Was Ist Kunst?” pružio radikalnu kritiku sistema umetnosti 70-ih, kao i “Edinburškom izjavom” iz 1975. godine kojom postavlja pitanje ko sve zarađuje na umetnosti, pružajući ujedno i odgovor pominjanjem svih koji direktno ili indirektno imaju profit od umetničke produkcije. Jedan od najvažnijih projekata IRWIN-a iz 80-ih bio je “Was ist Kunst?” - ciklus slika koje sadrže niz motiva soc-realizma, agitpropa i slovenačke umetnosti 60-ih, kao i arhetipske motive grupe Laibach.

Među radovima na izložbi je i nakit Ule Johnsena, umetnika iz Florijanopolisa. Uključenje nakita na izložbu savremene umetnosti zapravo podvlači pitanje iz njenog naslova. Primenjena umetnost, kako je naveo Maire, često je bivala skrajnuta u diskursu o savremenoj umetnosti, iako je bilo pokušaja njenog uključenja na 12. Bijenale Sao Paulo 1973. Uvrštavanjem radova primenjene umetnosti, postavlja se i pitanje očiglednog elitizma u odnosu na vrstu medija u savremenoj umetničkoj produkciji i podvlači ujedno kontekst galerije kao komercijalnog prostora za umetnost kao vrednu robu.

U istom prostoru predstavljen je i rad “Ping-Pong Cultural Situation” (2006) slovačkog umetnika Juliusa Kollera, koji je započeo taj projekat u Bratislavi još 70-ih godina, kada je, umesto izložbe, otvorio klub za ping-pong u kojem su umetnici mogli zaista da igraju. Takođe, na izložbi učestvuje brazilska umetnica Regina Vater koja je za vreme Festivala umetnosti u Sao Paulu 1978. godine objavila knjigu “O que é Arte - São Paulo responde" (What is Art - São Paulo responds) sa odgovorima festivalske publike. Potom je istu anketu sprovela i 80-ih na avangardnom festivalu u organizaciji Charlotte Moorman iz Njujorka.

Gastão de Magalhães je jedan od protagonista brazilskog mail art pokreta, a na izložbi je predstavljen tekstualnim radovima koji su nastali 1972. Magalhães u njima analizira različite karakteristike umetnosti kao medijuma za “akciju i znanje”, “hepening” ili “ritmičnu sekvencu”, “razigranu aktivnost”

Hugo Canoilas i Viola Yeşiltaç predstavljeni su na izložbi novom serijom slika i kolaža specijalno napravljenih za tu priliku.

Rumunski umetnik Dan Perjovschi, u saradnji sa južnoafričkim umetnikom i kompozitorom Markom Schreiberom, stvorio je rad “Moj svet” (2006), duhoviti prikaz novih i večitih pitanja (institucionalnih) politika i realnosti sa kojima se umetnik suočava unutar i van izložbenih prostora.

Izložba “Was ist Kunst? - Mirrors of Production” takođe je, kao i sve druge izložbe, izraz počasti umetničkoj produkciji danas kojoj smo, kako je naveo Maier, dužni ne samo od trenutka kada je legendarni autor i kustos Seth Siegelaub napisao da će konceptualna umetnosti redukovati umetnički svet na “dve grupe ljudi: umetnike i sve ostale”.

Todosijevićeva serija radova “Was Ist Kunst?”, osim na izložbi u galeriji Jaqueline Martins u Sao Paulu, osnova je i istoimene izložbe koja će na jesen biti otvorena u Kunstlerhausu u Gracu.

Todosijevićev rad “Was ist Kunst?” bio je u vidu foto-dokumentacije predstavljen i na njegovoj izložbi “Svetlost i tama simbola” u Paviljonu Srbije na 54. Bijenalu umetnosti u Veneciji 2011. godine za koju je dobio tada ustanovljenu Unicreditovu nagradu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r