• Search form

21.08.2013 | 23:25

Bečki pogled na filmski istok

Bečki pogled na filmski istok

Filmski festival Let’s CEE u Beču, posvećen kinematografijama zemalja srednje i istočne Evrope, predstaviće od 13. do 21. septembra 50 filmova, među kojima su i brojna ostvarenja sa prostora bivše Jugoslavije.

Iako je jedini austrijski festival s regionalnim fokusom, Let’s CEE je organizovan bez pomoći države i bečkih vlasti, pa je njegova sudbina neizvesna.

Uprkos tome, Let’s CEE će ugostiti brojne autore, među kojima su najavljeni i ruski reditelj Aleksandar Sokurov, mađarski Istvan Szabo i poljski Wojciech Marczewski, kao i poljski dizajner produkcije Allan Starski, kao i hrvatski producent i oskarovac Branko Lustig, koji će dobiti nagradu za životno delo.

Sokurov, Marczewski i Starski održaće master klas, organizovan u saradnji sa varšavskom školom Andrzej Wajda.

       Faust, retrospektiva Sokurova

Predavanja će imati i producentkinja i režiserka Blerta Zeqiri, nagrađena na Sandensu, te sarajevski muzičar Saša Lošić i slovenački režiser Damjan Kozole.

Sokurovu i Kozoleu priređene su retrospektive.

Let’s CEE predstavlja, osim filmova iz srednje i istočne Evrope, i ostvarenja iz Turske i regiona Kavkaza, a svečano će ga otvoriti film “Istalgija” (Eastalgia) Darie Onyshchenko, srpsko-nemačko-ukrajinska koprodukcija u kojoj igraju i Vuk Kostić iz Srbije, te Lea Mornar i Marija Škaričić iz Hrvatske, koje će prisustvovati sa rediteljkom ceremoniji otvaranja.

      Karl Markovics & Nina Nizheradze

Takmičarski program igranog filma obuhvata osam naslova, među kojima je i nagrađivana drama “KrugoviSrdana Golubovića iz Srbije, inspirisana herojskim delom mladog Trebinjca Srđana Aleksića ratnih 90-ih.

Među filmovima u trci za nagrade, koje je odabrao poljski filmski kritičar Tomasz Raczek, našli su se i “The DoorIstvána Szabóa, “DomesticAdriana Sitarua, “JînRehe Erdema i “In the Name ofMalgoske Szumowske.

       Krugovi

Takmičarski program dokumentarnog filma nudi šest naslova, koje je odabrala Rada Šešić, a medju njima su i "Gangster te voli" Nebojše Slijepčevića iz Hrvatske, "Mama EvropaPetre Seliškar iz Slovenije i "Unplugged" Mladena Kovačevića iz Srbije.

U trci za nagrade su i kratki filmovi, posvećeni temi civilnog društva, a selektori Arash i Arman Riahi odabrali su, između ostalog, i “RabbitlandAne Nedeljković i Nikole Majdaka mlađeg iz Srbije, kao i filmove “ShkurtaArzane Kraja i “The ReturnBlerte Zeqiri sa Kosova.

      Rabbitland

Gotovo svaki film predstaviće njegovi autori ili glumci, scenografi, dizajneri produkcije… koji će posle projekcija razgovarati i družiti se s publikom.

Branko Lustig je izrazio želju da razgovara sa školarcima nakon projekcije filma “Šindlerova lista” o holokaustu, namenjene mladoj publici, povodom 20 godina od premijere.

Osim “Šindlerove liste”, program za školarce nudi i azerbejdžanski dečji film “Buta” i dokumentarac “How We Played the Revolution” iz Litvanije.

       Šindlerova lista

Prateći festivalski program obuhvata i koncerte, diskusije, kao i niz specijalnih događaja, pa je tako bečka grupa Russkaja komponovala muziku kojom će uživo pratiti projekciju kultnog nemog filma “Oklopnjača Potemkin”.

Veliki deo filmova odabranih za drugo izdanje festivala Let's CEE imaće austrijsku premijeru, ali uprkos tome, kao i 2012. godine, gradske institucije za kulturu u Beču i Ministarstvo nauke i kulture Austrije nisu odobrile ni jedan cent za podršku tom festivalu.

      Rezervni delovi, retrospektiva Kozoela

Osnivačica i direktorka festivala Let's CEE Magdalena Żelasko, Poljakinja sa stalnom adresom u Beču, ipak nije izgubila optimizam iako bi za to imala dovoljno razloga, budući da je uzaludno više meseci konstantno kucala na vrata političarâ i obilazila razne institucije radi podrške.

“Počinjemo u petak, 13. septembra, na dan koji se širom sveta slavi kao dan pozitivnog razmišljanja. To je veoma prikladno za nas, jer nas upravo to i odlikuje”, izjavila je Magdalena Želasko.

Prema njenim rečima, produkcije poput filma “Eastalgia”, odabranog za otvaranje, u kojem učestvuju ljudi iz gotovo polovine srednjo-istočnoevropske regije, idealno su tipične za festival Let’s CEE, čiji se tim većinom sastoji od volontera.

      Russkaja

Strateški partner festivala je Cineplexx International, a donator nagrade je menadžer u kulturi Robert Hofferer.

Međutim, i pored njihove podrške, kao i pomoći nekolicine sponzora iz privrede (Privredna komora Beča, Raiffeisen banka i Vienna International Hotelmanagement), nekoliko stranih ambasada i kulturnih institucija, ostalo je otvoreno pitanje da li će festival Let’s CEE opstati.

“Kada se radi o kulturnim potrebama filmofila i migranata – a mi želimo privući upravo njih – politika se diskretno povlači. Zahtevan projekat poput našeg može opstati samo pomoću neškrto podeljenih javnih sredstava. Odgovorne osobe koje donose odluke o podeli novca su, naravno, svesne toga da najveći deo našeg budžeta treba da dođe iz javnih sredstava. Za sitniš se možemo sami snaći uz pomoć sponzora, prodaje karata i sličnog. Ako ne dobijemo ni jedan cent podrške, postoji bojazan da festival neće preživeti”, rekao je jedan od direktora Wolfgang P. Schwelle.

Uprkos krizi, cena ulaznice su svesno niske (za austrijske prilike) - za studente 6,5 evra, a za ostale sedam, odnosno osam za premijerne projekcije.

Organizatori su pozvali publiku i na druženje u klubovima Ost Klub, Babenberger Passage i Strandbar Hermann.

Festivalski sajt je www.letsceefilmfestival.com

(SEEcult.org)

Dnevnik/Diary, Raša Todosijević, 54. Bijenale, Venecija
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.