• Search form

29.08.2013 | 11:10

Serbinale u Berlinu

Serbinale u Berlinu

Berlinska publika ima priliku od 29. avgusta do 1. septembra da upozna savremenu inovativnu i progresivnu umetnost iz Srbije, zahvaljujući novopokrenutom festivalu Serbinale koji je organizovan gotovo bez budžeta, a osim što predstavlja “novo lice Srbije” kroz radove mladih i autentičnih umetnika, ukazuje i na njihov nezavidan položaj u zemlji.

Moto Serbinala “O nevidljivom” ukazuje na fundamentalni problem savremene umetnosti u Srbiji koja je jedva prepoznatljiva i gotovo nevidljiva u međunarodnim okvirima, ali i u samoj zemlji.

Za Srbiju kao zemlju, prema navodima organizatora, ne može se reći da je savladala tehnike izgradnje pozitivnog imidža. Strani mediji još uvek se u najvećoj meri bave kontroverznom državnom politikom, dok se o drugim aspektima društva gotovo i ne izveštava, uključujući i kulturu. Samo su malobrojna imena poznata van granica Srbije ili regiona, dok čitava generacija umetnika ostaje nevidljiva u međunarodnim razmerama.

       Is this Real Life, Saša Tkačenko, dobitnik nagrade Mangelos za 2013. godinu na izložbi BBB #1- BerlinBelgradBrücke

Serbinale stoga poziva na promišljanje o marginalizovanim umetničkim grupama, o ulozi države pri stvaranju i prezentovanju umetnosti - na refleksiju o generaciji koja je u senci i na izlazak iz “nevidljivog”.

Berlinska publika imaće priliku da vidi na Serbinalu novo i drugačije lice Srbije - mlade i autentične umetnike koji se bore za sopstvenu vidljivost, za izlazak iz senke političke situacije u sopstvenoj državi i senke kulturnih klišea o Balkanu.

Prvo izdanje Serbinala se sastoji iz filmskog programa, likovne i primenjene umetnosti, muzike i diskusije, a partnerske kuće u kojima se odvija su: Babylon-Kino-Mitte, General Public galerija i Urban Spree.

       Goran Miceski, izložba BBB #1- BerlinBelgradBrücke

Izložba “BBB #1- BerlinBelgradBrücke”, čiji je kustos Erik Herkrath, čini simbolički kulturni most između Berlina i Beograda, preispitujući sumorno stanje iz perspektive četiri umetnika: Gorana Micevskog, Ivana Petrovića, Slobodana Stošića i Saše Tkačenka.

Serbinale obuhvata i izložbu “Side effects” - pažljivo kreiranu kolekciju kvalitetnih grafika mladih inspirativnih autora, namenjenu istinskim ljubiteljima savremene umetnosti. “Side effects” daje glas novonastaloj generaciji umetnika u Srbiji koji stvaraju radove vrhunskog kvaliteta i u estetskom i produkcijskom smislu, koristeći moderne alate da izraze stavove.

Autori radova su: Biskoteka, Bratislav Milenković, Jovan Trkulja, Lazar Bodroža, Mane Radmanović, Milica Pantelić, Nenad Trifunović, Sretan Bor, Stefan Unković i Željko Lončar, a inicijatori projekta su beogradski dizajn studio Metaklinika i dizajn inkubator Nova Iskra.

      Side effects

U okviru segmenta “Novi srpski film”, u selekciji reditelja Ivana Ikića, nemačka publika imaće priliku da vidi dela nove srpske kinematografije koja su, uprkos teškom položaju filma u zemlji, višestruko nagrađivani u inostranstvu, a to su “KlipMaje Miloš, “Tilva RošNikole Ležajića, “The BoxAndrijane Stojković, “Obični ljudiVladimira Perišića, “Cinema KomunistoMile Turajlić i “Život i smrt porno bandeMladena Đorđevića.

       Klip, Maja Miloš

U sudaru muzičkih kultura susreću se srpski i nemački izvođači: Damir Outloud, internacionalni džez sastav na čelu sa Damirom Bačkinom, trubačem iz Srbije, koji je nastupio nedavno i na niškom festivalu Nišvil.

U muzičkom spajanju Beograda i Berlina nastupiće i beogradska DJ i novinarka Tijana T, kao i Jenne Grabowski, jedan od DJ-eva benda The Whitest Boy Alive i urednik nemačkog magazina “JB”.

U okviru Serbinala je najavljena i diskusija “Ostfrauen: Život izvan klišea” koja se bavi dekonstruisanjem vladajućeg stereotipa da istočnoevropske žene po svaku cenu žele u Nemačku: one su ženstvene, plavokose i seksi, udaju se za Nemce zbog novca… Ukoliko se u pretraživaču Google ukuca termin “eastern european women” dobiće se niz sajtova za upoznavanje pronalaženje partnera . O tome kako i na koji način se sa ovim klišeom bore žene iz istočne Evrope koje žive u Nemačkoj, a uspešne su, lepe i nezavisne i nisu “na prodaju”, govoriće interdisciplinarna umetnica i kulturna aktivistkinja Tanja Ostojić, koja živi i radi u Berlinu, i novinarka i glam modna blogerka Danijela Pilić.

     Tanja Ostojić

Organizatori ističu da iza Serbinala ne stoji ni jedna politička partija, niti bilo koja državna institucija Srbije, ukazujući i da u Berlinu, kao i u drugim nemačkim gradovima, ne postoji srpski kulturni centar, te da ambasada Srbije i njeni konzulati nemaju sredstava, kapaciteta, ali ni interesovanja da se bave kulturom i umetnošću.

Festival je u potpunosti finasiran od privatnih donacija i organizovan je stoga ne kao low budget, već gotovo kao no budget manifestacija.

Festivalski sajt je www.serbinale.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Raša Todosijević, Paviljon Srbije, 54. Bijenale, Venecija, 2011.
digitalizacija, ubsm
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.