• Search form

02.09.2013 | 23:21

Naštimovana vlada, Tasovac novi ministar kulture

Naštimovana vlada, Tasovac novi ministar kulture

Novi ministar kulture i informisanja Srbije postao je 2. septembra Ivan Tasovac, dosadašnji direktor Beogradske filharmonije, koji je u maratonskoj raspravi o rekonstrukciji vlade bio jedan od retkih kandidata koji je dobio podršku i stranaka opozicije. Tasovac je u grupi ministara koji su izabrani kao nestranačke ličnosti, a na čelu Ministarstva kulture zamenjuje Bratislava Petkovića iz Srpske napredne stranke vicepremijera Aleksandra Vučića, koja je taj resor prepustila Socijalističkoj partiji Srbije premijera Ivice Dačića.

Tasovac i ostali novi ministri izabrani su glasovima vladajuće koalicije, poslaničke grupe SPO-DHSS, poslanika Bogate Srbije Zaharija Trnavčevića i samostalnog poslanika Sanje Jeftić Branković, izabrane na listi Liberalno-demokratske partije. Nakon izjašnjavanja 134 poslanika za rekonstrukciju vlade, 65 protiv i 51 uzdržanog, svečano su položili zakletvu, obavezujući se, između ostalog, i da će odgovorno i predano biti posvećeni “očuvanju Kosova i Metohije unutar Republike Srbije”.

Tokom rasprave u parlamentu o rekonstrukciji vlade, Tasovac je bio jedan od najviše pominjanih novih ministara - u različitim  kontekstima, često metaforičnim. I sam premijer iskoristio je priliku da izrazi nadu da će rekonstruisana vlada funkcionisati skladno kao filharmonija.

Da od Tasovca ne očekuje mnogo samo kulturna scena - suočena već godinama sa nagomilanim problemima, a ove godine i sa jednim od najmanjih budžeta u istoriji, pokazala je i rasprava u Skupštini Srbije u kojoj su poslanici i vlasti i opozicije ukazali i na problem medijske sfere, koja takođe pripada Ministarstvu kulture. Među urgentnim problemima, uz kašnjenje primene Medijske strategije i donošenja novih zakona, našli su se i javni servisi - RTS i RTV, koji se odnedavno finansiraju iz budžeta, nakon ukidanja pretplate.

Već prvi nagoveštaji da SPS predlaže Tasovca za ministra kulture izazvali su pozitivne reakcije stručne javnosti, kao i internet zajednice na društvenim mrežama, a mnogima je laknulo kada je Dačić potvrdio da Tasovac prihvata njegovu ponudu.

Dačić je veče uoči izbora nove vlade izjavio da je Tasovca predložio, jer je znao da će to “umnogome uzburkati javnost”. Takođe, veruje da će Tasovac biti pozitivan za vladu, a očekuje i da će biti manje negodovanja ljudi iz sektora kulture.

“Predložio sam nekog njihovog, na koga ne mogu da se žale da radi po političkoj liniji”, rekao je Dačić u “Utisku nedelje” na TVB92.

U ekspozeu premijera, kultura je kratko pomenuta sa obrazovanjem i naukom, kao “temeljima svakog društva”, zbog čega je, kako je istakao Dačić, “važno stalno raditi na reformama i povećanju njihovog učešća u budžetu jer oni nisu trošak, već investicija u budućnost Srbije”.

Istovremeno sa velikim očekivanjima od novog ministra kulture, u javnosti se proteklih dana izražava i bojazan da neće moći mnogo toga da promeni na bolje ako kultura generalno ostane “poslednja rupa na svirali”.

Tasovac je, navodno, postavio određene uslove za prihvatanje kandidature, uključujući povećanje budžeta koji se za nju izdvaja.

I sam premijer je u više navrata napomenuo da nove ministre očekuju mnogi izazovi i da mnogo i rizikuju, jer je situacija teža nego što izgleda. Uoči samog glasanja za nove ministre, Dačić je zadovoljno ocenio da su “izdržljivi, jer nijedan nije odustao”.

Tasovac je rođen 1966. godine u Beogradu, a diplomirao je i magistrirao klavir na Konzervatorijumu "Petar Ilič Čajkovski" u Moskvi. U 12. godini debitovao je kao pijanista sa orkestrima Beogradske i Zagrebačke filharmonije, a tokom profesionalne karijere nastupao je kao solista i sa orkestrima u Italiji, Švajcarskoj, Španiji, Irskoj, SAD, Rusiji, Belgiji, bivšim jugoslovenskim republikama i drugim zemljama.

Direktor je Beogradske filharmonije od marta 2001. godine. Za to vreme, Filharmonija je postala "jedan od vodećih evropskih orkestara" (Independent), "kultni srpski orkestar" (Financial Times), "najuspešnija kulturna institucija u Srbiji" (Jutarnji list, Zagreb) i "najjače PR oružje Srbije" (Kvällsposten, Malmö).

Pored zapaženih međunarodnih gostovanja orkestra širom Evrope, na njegovu inicijativu, na jesen 2014. godine biće realizovana i prva američka turneja u istoriji Beogradske filharmonije.

Tasovac je na čelu BGF doprineo i institucionalnoj regionalnoj saradnji, između ostalog i pokretanjem projekta “Pika-točka-tačka” sa Zagrebačkom i Slovenačkom filharmonijom.

Pokrenuo je 2004. godine i Fondaciju BGF “Zubin Mehta”, koja se smatra začetnikom i glavnim promoterom modela finansiranja kulture kroz saradnju privatnog i državnog sektora u Srbiji. Realizaciji brojnih ciljeva i projekata te fondacije doprinosi i Fondacija "Američki prijatelji BGF” osnovane 2012. godine u Njujorku.

Kao najskorije priznanje za doprinos kulturi u Srbiji, koje je pokazao predvodeći BGF, Tasovac je bio pozvan da bude jedan od glavnih govornika na debati "Odnos kulture i ekonomskog razvoja", koja je održana u junu u sedištu UN u Njujorku.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r