• Search form

15.10.2013 | 21:07

Nesvakidašnja edukacija

Nesvakidašnja edukacija

Američki kvartet Amernet i trubači Francisco Pacho Flores iz čuvene škole El Sistema u Venecuali i Luis Gonzales Marti iz Španije, održaće u novembru u Beogradu odvojene majstorske radionice, a publika će imati priliku i da ih čuje uživo na koncertima.

Gostovanje kvarteta Amernet, Floresa i Martija organizuje Music Art Project (MAP), organizacija koja promoviše umetničku i kulturnu saradnju, u želji da podigne svest u Srbiji o važnosti uticaja kreativnosti na društvo, kao i o društvenom, ekonomskom i demokratskom uticaju muzike na društvo.

Kvartet Amernet održaće interaktivnu majstorsku radionicu za studente kompozicije, kao i za kamerne ansamble u Beogradu, Šapcu i Ćupriji. MAP stoga poziva zainteresovane kvartete da se jave i iskoriste priliku da kroz rad sa međunarodno priznatim umetnicima stvaraju na sceni, impovizuju i kreiraju umetnički izražaj u trenutku i samim tim unaprede iskustvo u scenskom nastupu i efektivnom spremanju za izvođenje.

Osim radionica, kvartet Amernet će održati i koncerte 2. novembra u Pozorištu u Šapcu, 4. novembra u Studentskom kulturnom centru u Beogradu, te u Kulturnom centru Novog Sada i Školi za talente u Ćupriji. program je organizovan uz podršku

američke ambasade u Beogradu.

Kvartet Amernet, koji su osnovali 1991. godine diplomci Džulijard univerziteta, skrenuo je pažnju javnosti pobedom na Medjunarodnom muzičkom takmičenju u Tokiju 1992, a potom i pobedom na prestižnom takmičenju “Banff International String Quartet Competition”.

Amernet čine violinista Misha Vitenson, violinistkinja Marcia Littley i osnivač kvarteta Michael Klotz, violista i jedan od retkih studenata prestižnog Džulijada sa masterom iz violine i iz viole, te violončelista Jason Calloway, zaslužan za proširenje repertoara tog kvarteta na savremenu muziku.

Kvartet Amernet je i osnivač niza letnjih škola u SAD i festivala kamerne muzike, a trenutno je domaćin godišnjeg kampa kamerne muzike u Majamiju. Ansambl Amernet redovno nastupa na uglednim festivalima u SAD, a koncentrira širom Amerike, kao i u Japanu, Kandi, Belgiji, Nemačkoj, Rumuniji, Švajcarskoj i Meksiku.

U organizaciji MAP-a, u Beogradu će od 12. do 17. novembra ponovo boraviti i venecuelanski trubač Franciscso Pacho Flores, koji je i 2012. sarađivao sa profesorima i studentima Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu.

Dolazi i jedan od najboljih španskih trubača današnjice Luis Gonzales Marti - solista u Royal Concertgebouw Orchestra i profesor trube na Konzervatorijumu “Musikene” u Španiji.

Flores i Marti, dva vrhunska svirača i pedagoga, sarađivaće sa timom profesora i studenata u Beogradu, a master klas će započeti 12. novembra u Institutu Servantes.

Flores i Marti održaće i koncert 16. novembra u Studentskom kulturnom centru, dok će koncert najboljih polaznika kursa biti održan istog dana u prepodnevnim satim u Kolarčevoj zadužbini.

Flores, inače, potiče iz čuvene škole El Sistema u Karakasu, koju je pre 30 godina u Venecueli osnovao vizionar Joze Abreu. Školu je do sada pohađalo više od 200.000 dece, uglavnom iz siromašnih predgrađa na granici sa Kolumbijom, ugroženih narko kartelima, prostitucijom, drogom… Korist od takve vrste edukacije bila je prvenstveno u inkluziji socijalno ugroženih delova stanovništva, ali i u formiranju ogromnog broja profesionalnih muzičara, danas poznatih u svetu.

Danas u Venecueli ima više od 200 orkestara, od kojih je najpoznatiji Simon Bolivar Orchestra.

Projekat El Sistema uspešno je dokazao da klasična muzika nije samo za elitističku manjinu. Baziran je na ideji da klasična muzika podiže samopouzdanje i da prisustvo samo popularne muzike u nižim društvenim slojevima izaziva negativne emocije, jer ih podseća na pijanke i tuče u kućama, iz kojih najčešće i potiču.

El Sistema uči decu mnogo više od muzike - uči ih drugoj kulturi, podstiče motivaciju za napretkom, bez obzira da li će se profesionalno baviti muzikom ili ne. Zato je cilj El Sisteme da utrostruči broj dece koja uče muziku.

Ceo projekat podržava plejada svetski poznatih umetnika (Placido Domingo, Simon Rattle, Abbado...).

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r