Celakoskom nagrada ECF-a
Evropska kulturna fondacija (ECF) u Amsterdamu dodelila je prestižnu Nagradu princeze Margrit projektnom direktoru Multimedijalnog instituta u Zagrebu Teodoru Celakoskom, odajući mu priznanje za poseban doprinos razvoju civilnog društva.
Celakoski je, kako je istaknuto u obrazloženju, kao vodeći zagrebački kulturni aktivista odabran za laureata Nagrade princeze Margrit zbog svoje uloge u katalizovanju modela saradnje između kulture i civilnog društva u Zagrebu, na širem prostoru Hrvatske i širom bivše Jugoslavije. Istaknuto je i da je Celakoski unutar kolektivnih nastojanja bio jedan od ključnih pokretača brojnih hrvatskih platformi, mreža, trajnih inicijativa i institucija - Multimedijalnog instituta MaMa, Klubture (Clubture), Prava na grad, Pogona, Zaklade Kultura nova...
U saradnji s tim kolektivima, kako je istaknuto u obrazloženju, Celakoski je kreativno koristio resurse u teškim okolnostima kako bi uključio javni interes u kulturne politike i prostorno planiranje i, iznad svega, omogućio saradnju civilnog društva, nezavisnih kulturnih organizacija i javnih institucija.
Povodom nagrade, Celakoski je izjavio da su širom Europe sve artikuliranije kulturne, društvene i političke inicijative koje se suprotstavljaju neoliberalnoj mantri i dominantnoj praksi privatizacije svega javnog i zajedničkog.
“ECF ovogodišnjim nagradama očigledno želi da naglasi da prepoznaje navedene procese kao važne za demokratizaciju i društvenu pravdu”, naveo je Celakoski i dodao da će nagradu ECF-a shvatiti kao podstrek za buduće aktivnosti stvaranja široke društvene platforme za obranu javnih i zajedničih dobara, saopštio je Multimedijalni institut.
Uz Celakoskog, laureat Nagrade princeze Margrit za 2014. godinu je i grupa italijanskih umetnika i pozorišnih radnika Occupato, koja je u junu 2011. godine spasila najstarije rimsko pozorište Teatro Valle od privatizacije, pretvorivši ga u prostor koji daje glas zajedničkom dobru. Taj teatar od tada je trajna platforma građanske snage, gde se susreću umetničko eksperimentisanje, politička debata i šire društvo.
Nagradu princeze Margrit, koja podrazumeva i novčani iznos od po 25.000 evra, Celakoski i Teatro Valle Occupato primiće na posebno organizovanoj svečanoj kraljevskoj ceremoniji 18. marta 2014. godine u Briselu.
Nagrada princeze Margrit (ECF Princess Margriet Award) dodeljuje se od 2008. istaknutim pojedincima prepoznatim na evropskom nivou po svom posebnom doprinosu razvoju civilnog društva, ali i pokretanju društvene dinamike i promovisanju univerzalnih evropskih vrednosti u svojim lokalnim sredinama.
Nagrada je nazvana prema bivšoj predsednici ECF-a, princezi Margrit, koja je pokazala veliku predanost kulturi kao sredstvu razumevanja i poštovanja evropske raznolikosti.
Nagrada je ustanovljena u partnerstvu s danskim Ministarstvom obrazovanja, kulture i nauke i danskim Ministarstvom spoljnih poslova.
Komisiju za proglašenje laureta Nagrade princeze Margrit čine: dramaturškinja i teoretičarka plesa Bojana Cvejić (Brisel/Beograd), direktor Tejt Modern Chris Dercon (London), direktor NRW Kultursekretariat Christian Esch (Vupertal), glavni direktor Muziektheater/De Nederlandse Opera/Het Nationale Ballet Els van der Plas (Amsterdam) i glavna sekretarka organizacije Home for Cooperation Rana Zincir Celal (Nikozija).
Među ranijim dobitnicima Nagrade princeze Margrit su britanski teoretičar kulture Stuart Hall, koreografi Jérôme Bel iz Francuske i Pichet Klunchun, dramaturškinja i aktivistkinja Borka Pavićević iz Srbije, pozorišni stvaralac Stefan Kaegi iz Švajcarske, vizuelni umetnici Kutluğ Ataman iz Turske i Šejla Kamerić iz Bosne i Hercegovine, engleski filmski autor poreklom iz Gane John Akomfrah, britanski kustos Charles Esche, dirigent Yoel Gamzou iz Nemačke, 2012. godine, rumunski umetnički par Lia i Dan Perjovschi.
Evropska kulturna fondacija, jedina panevropska kulturna fondacija, deluje već više od 60 godina.
Saradnjom s kreativnim intelektualcima i umetnicima širom sveta, ECF verno podržava kulturu u Evropi u proteklih 60 godina. Krajnji cilj te podrške je da kultura angažuje ljude i nadahnjuje ih kako bi nadmašili svoja ograničenja. Ujedinjavajuća snaga kulture važna je za stvaranje otvorenog, inkluzivnog i demokratskog društva neophodnog za Evropu.
Predsednica ECF je holandska princeza Laurentien, koja je i aktivna zagovornica zadataka te fondacije.
(SEEcult.org)