• Search form

20.11.2013 | 01:40

SANU: Obrazovanje ključno

SANU: Obrazovanje ključno

Predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) Nikola Hajdin poručio je 19. novembra, na svečanosti  povodom Dana SANU i 172 godine njenog postojanja, da obrazovanje predstavlja najznačajniji segment u jačanju naučnih potencijala i da svi napori da se ono unapredi imaju strateški značaj.

Hajdin je u uvodnoj besedi predstavio rezultate rada SANU u proteklih godinu dana, u prisustvu ministara prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Tomislava Jovanovića, kulture i informisanja Ivana Tasovca i omladine i sporta Vanje Udovičića, savetnika predsednika Srbije Olivera Antića, kao i predstavnika verskih zajednica, kulturnih, prosvetnih i naučnih ustanova.

Ministar prosvete rekao je da Vlada Srbije očekuje od SANU da u 2014. godini organizuje međunarodni skup o Prvom svetskom ratu, na kojem će naučno i činjenično dati odgovor i otkloniti pokušaje revizije i falsifikovanja istorije. Ministar je istakao da SANU pruža veliki doprinos državi i narodu kritičkim mišljenjem i stavovima o aktuelnim i proteklim događajima, a poručio je da će vlada nastaviti da izvršava svoje obaveze prema Akademiji.

I prof. dr Oliver Antić, savetnik predsednika Srbije Tomislava Nikolića, osvrnuo se na problemativku Prvog svetskog rata, a ocenio je da se ponovo nastoji da se srpski narod prikaže kao uzrok nedaća koje su zadesile druge narode. Antić je pozvao članove SANU da, kako je rekao, snagom naučne istine dokažu i pokažu da su Srbija i srpski narod žrtve, ne krivci.

“Na nama je složen zadatak da našu višestruko devastiranu zemlju oživimo i zacelimo rane, da pokrenemo posrnulu privredu i zaposlimo građane, što je teško ako se ne poboljša slika Srbije u svetu i privuče više investicija”, rekao je Antić, dodajući da je taj zadatak gotovo neostvarljiv ako se Srbiji pripiše i odgovornost za otpočinjanje Prvog svetskog rata, čija će stogodišnjica biti obeležavana 2014. godine.

Prema rečima Antića, akademici poseduju i veliki autoritet u međunarodnoj zajednici i mogu lakše od drugih da postave tezu da su koreni Velikog rata mnogo dublji od pukog povoda koji neki danas kvalifikuju kao teroristički čin iza kojeg je stajala tadašnja država Srbija, uvukavši tako veliki deo sveta u nazamislivu tragediju.

Predsednik SANU izložio je rezultate u proteklih godinu dana, uključujući osam velikih međunarodnih skupova na raznovrsne teme iz oblasti medicine, obrazovanja, muzike, klimatskih promena, genetike… Obeležen je i veliki jubilej Petra II Petrovića Njegoša. Radovi i diskusije sa tih skupova, na kojima su obrađivane savremene teme, imali su veliki odjek ne samo u medijima, već i u naučno-stručnoj javnosti, dodao je predsednik SANU.

SANU je ugostila šest inostranih predavača, svetski priznatih stručnjaka iz oblasti arhitekture, lingvistike, genetike, fizike, kao i dobitnika nagrade SANU iz oblasti hemijskih, bioloških i srodnih nauka za 2012.

Akademija se uključila i u obeležavanje jubileja 1700 godina Milanskog edikta ciklusom od sedam javnih predavanja koja su imala naučni karakter i dala prikaz istorijskih činjenica Konstantinovog doba sa posledicama na dalji razvoj sveta u srednjem veku i dalje.

Predsednik SANU podsetio i na izložbe Tome Serafimovskog, Ljubomira Ivanovića, Miodraga Tabačkog, Vladimira Veličkovića i Voja Stanića, kao i izložbu “Umetnost XVIII veka u kolekciji Galerije Matice srpske” u Galeriji SANU, koje su privukle više od 120.000 posetilaca. Galerija nauke i tehnike SANU privukla je više od 15.000 posetilaca, koji su imali prilike da vide 12 izložbi tokom 2013. godine.

Hajdin je naveo i da je u 2013. organizovano do sada 14 tribina Biblioteke SANU na kojima je predstavljeno 15 knjiga, a u planu su još četiri do kraja godine.

Pored jubileja Milanskog edikta, obeležavaju se i drugi važni jubileji, a pokrenuta je inicijativa da se i međunarodna zajednica, odnosno Unesko, uključi u obeležavanje jubileja Mihajla Pupina 2014, što je već izvesno. Predati su i predlozi za Josifa Pančića, Stevana Mokranjca

Hajdin je istakao i da predstavnici SANU aktivno učestvuju na važnijim međunarodnim skupovima, kao i u međunarodnim naučnim programima Evropske unije (okvirni programi 6 i 7, COST; TEMPUS, EUREKA). Članovi SANU učestvovali su i na sastancima međunarodnih akademija ALLEA, IAP, ICSU i regionalnim skupovima akademija nauka jugoistočne Evrope, dunavskog regiona, centralne Evrope, kao i u Ruskoj, Crnogorskoj i Austrijskoj akademiji nauka, Evropskoj akademiji nauka u Salzburgu i Evropskoj akademiji u Parizu.

Povodom Dana SANU, održan je i program koji je priredio akademik Ljubomir Simović pod naslovom “Luča tamom obuzeta”, povodom dva veka od rođenja Njegoša, čije stihove su govorili dramski umetnici Vojislav Voja Brajović i Nebojša Kundačina.

PRIZNANJA NAUČNOM DOPRINOSU

Nagrada SANU iz oblasti egzaktnih nauka, čiji dobitnici nisu članovi Akademije, ustanovljena je odlukom Predsedništva 2012. godine, podsetio je akademik Ljubiša Rakić, potpredsednik SANU.

Nagrada SANU za 2013. godinu iz oblasti matematičkih i srodnih nauka dodeljena je grupi naučnih savetnika iz Matematičkog instituta SANU (dr Zoran Marković, dr Miodrag Mihaljević, dr Nenad Mladenović, dr Zoran Ognjanović i dr Slobodan Simić) za rezultate u oblasti diskretne matematike primenjene u računarstvu. U oblasti tehničkih i srodnih nauka nagrađen je dr Veljko Potkonjak, redovni profesor Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu – za rezultate u oblasti robotike, a u oblasti medicine i srodnih nauka dr Vladimir Trajković, vanredni profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu, koji se bavi imunologijom.

Doprinos nagrađenih nauci Srbije i sveta predstavili su akademici Dragoš Cvetković, Vladan Đorđević i Jovan Hadži-Đokić. Donatori sredstava za nagrade bili su Udruženje banaka Srbije, Grad Beograd preko Sekretarijata za obrazovanje i dečju zaštitu i Drager fondacija, čiji su predstavnici i akademik Hajdin i uručili priznanja dobitnicima. Predsednik SANU najavio je ustanovljavanje te nagrade i za oblasti humanističkih nauka i umetnosti.

Dimitrije Stefanović

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Narodni muzej Srbije, Trg Republike 1a, Beograd

    OD MNOGOBOŠTVA DO HRIŠĆANSTVA: ROTONDA U STOJNIKU - izložba posvećena jedinstvenoj građevini tog tipa na prostoru centralnobalkanskih rimskih provincija, koja je bila i paganski hram i hrišćanska crkva (5.9.-3.11.2024.)

    Autori izložbe: Tatjana Cvjetićanin, Maja Franković i Adam Crnobrnja

    Saradnice na izložbi: Olga Špehar i Jelena Premović

    http://www.narodnimuzej.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.