Perišić direktor Arhiva Srbije
Dosadašnji v.d. direktora Arhiva Srbije Miroslav Perišić imenovan je odlukom Vlade Srbije za direktora te ustanove, na osnovu rezultata konkursa na kojem je bio jedini kandidat.
Vlada je 18. decembra imenovala Perišića za direktora Arhiva Srbije, saopštila je ta ustanova, koja ima status nacionalnog značaja.
Upravni odbor Arhiva Srbije raspisao je i sproveo javni konkurs za imenovanje direktora na osnovu preporuke Ministarstva kulture i informisanja, kojem je i dostavio predlog za imenovanje Perišića, doktora istorije.
U toku procedure za izbor direktora sprovedena je anonimna anketa o predlogu programa rada i razvoja Arhiva Srbije za period od četiri godine, koji je ponudio Perišić. Od 88 zaposlenih, učestvovalo je 79 (90 odsto), od kojih su 52 zaposlena (66 odsto) ocenila da Perišićev program „zadovoljava“, dok se četvoro (5 odsto) izjasnilo da „delimično zadovoljava“, a 22 (28 odsto) da „ne zadovoljava“.
Rođen 4. decembra 1959. godine na Ubu, Perišić je završio Gimnaziju u Valjevu, a studirao je, diplomirao, magistrirao i doktorirao na Odeljenju za istoriju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Po završetku studija, jednu školsku godinu bio je profesor u srednjoj školi, zatim tri godine kustos-istoričar u Narodnom muzeju Valjevo, devet godina profesionalni urednik za istoriografiju u izdavačkom sektoru Vojnoizdavačkog i novinskog centra u Beogradu, a od 1997. radi u Institutu za noviju istoriju Srbije, gde je i sada spoljni naučni saradnik.
Na dužnosti direktora Arhiva Srbije je od 2. jula 2007. godine.
Član je Odbora za istoriju Srba u 19. veku SANU.
Glavna polja njegovog naučnog interesovanja su usmerena ka nacionalnoj istoriji 19. i 20. veka, posebno ka istoriji grada i građanskog života u Srbiji, diplomatskoj istoriji, istoriji Prvog svetskog rata i istoriji elita.
Perišić je autor više od stotinu naučnih i stručnih radova od čega 5 samostalnih monografija u sedam izdanja, priređivač je 16 zbornika arhivske građe, dokumenata i drugih materijala, autor više desetina članaka u naučnim i stručnim časopisima, zbornicima saopštenja sa naučnih konferencija nacionalnog i međunarodnog značaja i odeljaka u knjigama. Autor je ili koautor većeg broja arhivističkih izložbi, stalnih izložbenih muzeoloških postavki i pratećih kataloga.
Učesnik je većeg broja domaćih i međunarodnih naučnih skupova i konferencija u zemlji i inostranstvu i najznačajnijih arhivističkih konferencija (Kvebek, Malme, Kuala Lumpur, Malta, Pariz).
Naučni je rukovodilac više naučno-istraživačkih projekata nacionalnog i međunarodnog značaja, inicijator i rukovodilac sveobuhvatnog projekta zaštite i istraživanja arhivske građe pri srpskim pravoslavnim crkvenim opštinama i crkvama u Trstu, Beču, Sentandreji i Dubrovniku, utemeljivač serija izdanja Arhiva Srbije: „Istorija srpske diplomatije – dokumenta“, „Lični fondovi“, „Vizuelna istorija“, inicijator, idejni tvorac i organizacioni rukovodilac projekta istraživanja arhivske građe značajne za istoriju srpskog naroda u Državnom arhivu u Dubrovniku i u Državnom arhivu u Veneciji.
Inicijator je istraživanja arhivske građe značajne za istoriju srpskog naroda u Osmanskom arhivu u Istanbulu.
Istraživačko iskustvo je sticao u brojnim domaćim i stranim arhivima.
Organizator je ili član organizacionih odbora više međunarodnih naučnih konferencija, član brojnih radnih grupa i stručnih tela, programski saradnik za arhivsku delatnost međunarodnog Foruma slovenskih kultura, predsednik Radne grupe za izradu Nacrta zakona o arhivskoj građi i arhivskoj delatnosti, predsednik Komisije za stručni ispit iz arhivske delatnosti, glavni i odgovorni urednik edicije „Vodič kroz arhivsku građu Srbije“, član više komisija za odbrane doktorskih disertacija i magistarskih radova na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, urednik više desetina istoriografskih i arhivističkih izdanja, član više redakcija stručnih časopisa.
Član je Međunarodnog odbora Andrićevog instituta u Andrićgradu za obeležavanje stogodišnjice Prvog svetskog rata.
Dobitnik je „Plakete grada Valjeva“, „Gramate“ Srpske pravoslavne crkvene opštine u Trstu i „Zlatne arhive“ Fondacije Aleksandra Arnautovića za doprinos unapređivanju arhivske delatnosti.
*U prilogu: naučna biografija i izbor iz bibliografije Perišića.
(SEEcult.org)