Jeleni Lengold Andrićeva nagrada
Književnica Jelena Lengold dobitnica je Andrićeve nagrade za najbolju knjigu priča u 2016. godini – za zbirku pripovedaka Raščarani svet, u izdanju Arhipelaga, objavljenu u ediciji Zlatno runo.
Žiri je istakao u obrazloženju da se nagrađena knjiga sastoji od deset pripovedaka u kojima se gradi intimistički svet obojen intelektualnom skepsom i potrebom za lјubavlјu.
Polazeći od modela klasično shvaćene priče, autorka je svojim pripovedanjem učinila dragoceni iskorak u savremenoj srpskoj prozi, naveo je žiri, koji su činili Aleksandar Jovanović (predsednik), Mileta Aćimović Ivkov i Petar B. Arbutina.
U najuži izbor ušle su i knjige Spisak senovitih imena i druge priče Milana Micića (Radio-televizija Srbije) i Ljubavi Silvije Plat Aleksandre Mokranjac (Službeni glasnik). U užem izboru bilo je šest knjiga, a razmotreno je ukupno 25 naslova objavljenih u 2016.
Andrićeva zadužbina dodeljuje nagradu koja nosi ime nobelovca Ive Andrića od 1975. godine, a prvi laureat bio je Dragoslav Mihailović, nagrađen za Petrijin venac.
Nagrada će biti svečano uručena Jeleni Lengold 10. oktobra, na dan Andrićevog rođenja pre 125 godina.
Pesnikinja, pripovedačica i romansijerka, Jelena Lengold objavila je knjige pesama: Raspad botanike (1982), Vreteno (1984), Podneblje maka (1986), Prolazak anđela (1989), Sličice iz života kapelmajstora (1991), za koju je dobila nagradu “Đura Jakšić”, te Bunar teških reči (2011), za koju je dobila nagradu “Jefimijin vez”.
Objavila jei knjige priča: Pokisli lavovi (1994), Lift (1999), Vašarski mađioničar (2008, 2009, 2012), Pretesteriši me (2009) i U tri kod Kandinskog (2013).
Za knjigu priča Vašarski mađioničar dobila je Evropsku nagradu za književnost, nagradu “Žensko pero”, nagradu “Biljana Jovanović” i nagradu “Zlatni Hit Liber”.
Autorka je i romana Baltimor (2003, 2011).
Njena proza i poezija prevedeni su na engleski, italijanski, danski, francuski, bugarski, rumunski, makedonski, ruski, ukrajinski i češki jezik.
Priče Jelene Lengold zastupljene su u više antologija i panorama savremene srpske književnosti objavljenih u Srbiji i svetu.
(SEEcult.org)