Kejvov fiktivni dan života
Film “20,000 Days on Earth”, koji kombinacijom dramskih elemenata i realnosti opisuje fiktivnih 24 sata u životu Nika Kejva (Nick Cave), osvojio je dve nagrade na 30. Sandensu, na kojem je imao svetsku premijeru, dok će u Evropi biti premijerno prikazan na 64. Berlinalu.
U međunarodnom programu dokumentaraca na 30. Sandensu Kejvov novi film doneo je nagradu za režiju Ijanu Forsajtu (Iain Forsyth) i Džejn Polard (Jane Pollard), vizuelnim umetnicima sa kojima kultni australijski muzičar, kantautor, pisac i scenarista godinama sarađuje. Takođe, film je nagrađen i za montažu (Jonathan Amos), a opisan je kao “zapanjujuće iskren uvid i intimni portret umetničkog procesa” i filmsko “istraživanje onoga što nas čini onima koji jesmo, slaveći ujedno transformativnu snagu kreativnog duha”.
Kejv je novi film predstavio i lično s rediteljima na jubilarnom Sandensu, a očekuje se i na 64. Berlinalu, na kojem će “20,000 Days on Earth” biti prikazan u programu “Panorama” sa još 15 dokumentarnih ostvarenja.
Već na početku, film “20,000 Days on Earth” pokriva čitavu eru pop kulture, uključujući Kejvov rad sa bendom Birthday Party, pa sa grupom Bad Seeds, sa Kajli Minog (Kylie Minogue) i njegovu solo karijeru.
Reditelji, Kejv i njegova supruga Suzi Bik
Kajli Minog se i pojavljuje u tom kvazi-dokumentarcu, kao i engleski glumac Rej Vinston (Ray Winstone), koji je igrao i u vesternu “Ponuda” (2005) za koji je Kejv pisao scenario, a režirao ga je Džon Hilkout (John Hillcoat). Takođe, Vinston se pojavljuje i u videu koji je Hilkout režirao za pesmu “Jubilee Street” sa poslednjeg Kejvovog albuma “Push The Sky Away”.
U filmu se, uz Kajli Minog i Vinstona - u scenama u kojima ih Kejv vozi kolima, pojavljuje i Bliksa Bargeld (Blixa), bivši član Bed Sidsa koji objašnjava zašto je napustio taj bend pre desetak godina.
Kejv već 30 godina uspeva da održi umetnički integritet i autentičnost, a Forsajt i Polardova nadaju se da su filmom “20,000 Days on Earth” uspeli to da prikažu.
“Nadamo se da smo ovekovečili Kejva onakvog kakvog ga znamo”, rekla je Polardova na Sandensu, dodajući da ima toliko mnogo stvari o njemu koje mogu da zagreju publiku i koje su inspirativne. “Ne znam da li bismo uspeli da prenesemo to publici bez skidanja maski”, dodala je Džejn Polard.
Umesto otkrivanja privatnog života Kejva, “20,000 Days on Earth” veliča mit umetnika, ali ga i razotkriva. “Biti na sceni znači da sam postao osoba kakva sam oduvek želeo da budem”, kaže Kejv u filmu, dodajući: “Onda pogledam dole ispred sebe, i vidim nekoga kako zeva”.
Kejv i Kajli Minog
Film je specifičan po tome što nije nastao na osnovu klasičnog scenarija, već su reditelji osmislili samo osnovni koncept. Konverzacija je tako rezultat autentične atmosfere i odnosa Kejva i njegovih sagovornika, ali su pojedini akteri i scene izmišljeni. Poput psihijatra koga Kejv, kako je izjavio, nikada ranije nije ni upoznao.
Prema rečima Kejva, osnovna ideja je bila da u filmu učestvuju ljudi koji su uticali na njegov život. S rediteljima nije unapred utvrdio ko bi to sve bio, ali su oni napravili dobar izbor, posebno što Kajli i Bliksu nije video godinama.
Kejv u jednom trenutku pita Kali Minog čega se plaši, a ona odgovara da strahuje da će biti zaboravljena i usamljena. “To je bio veoma iskren odgovor. Nismo se dugo pre toga videli i razgovarali, i bilo mi je zaista posebno njeno učešće u filmu. Bili smo veoma bliski i vezani na neki način. Oboje uživamo da budemo jedno s drugim”, rekao je Kejv, koji je u nedavnom intervjuu za “Rolling Stone” ispričao i pozadinu filmskog razgovora sa Bliksom. To je bio, inače, prvi put da su razgovarali o njegovom odlasku iz benda.
“Otišao je tako što je poslao imejl. Vrlo kratak - nekoliko redova. Zvao sam ga i pitao da li je siguran. Rekao je da jeste. I to je bilo to. Nikada nisam stvaro razgovarao sa njim ili došao do toga zašto ili šta se desilo. Prvi put smo (u filmu) razgovarali o tome zašto je napustio bend”, rekao je Kejv, dodajući da u dužoj verziji filma postoji deo u kojem Bliksa kaže da je za vreme snimanja poslednjeg albuma sa Bed Sidsima želeo da zaplače zbog toga što je osećao da je to toliko drugačije od onoga što je bend bio kada mu se pridružio početkom 80-ih.
“Pomalo to razumem. Oduvek sam želeo da pravim različite vrste ploča, da ne pravim ono što sam radio već ranije. Hteo sam da predstavim stvari koje su bile izazov i za nas, muzičare. ‘Nocturama’ je bila posebno teška ploča, jer niko nije voleo te pesme. Od benda se zahtevao minimum, i mislim da je Bliksa osećao da nema više šta da pruži bendu”, rekao je Kejv, koji je, između ostalog, pisao i scenario za Hilkoutove igrane filmove “The Road” i “Lawless”, a bio je i koscenarista njegove drame “'Ghost‘ of the Civil Dead” krajem 80-ih.
Kejv je na Sandensu imao i kraći nastup na žurci povodom premijere filma “20,000 Days on Earth”, koji nije bio prethodno najavljen, ali su okupljeni počeli da se nadaju da će zasvirati čim su ugledali klavir.
Forsajt i Polardova su se, kako su preneli američki mediji, našalili da će oni zabavljati goste u duetu, ali je ubrzo Kejv odagnao sve sumnje izvevši “God is in the House”. Tu pesmu je, kako je rekao, i napisao u Juti, dok je bio na medenom mesecu. Nastavio je sa “The Mercy Seat”, a završio sa “People Ain't No Good”.
Film “20,000 Days on Earth” nastao je u britanskoj produkciji, uz podršku Britanskog filmskog instituta, koja podrazumeva i distribuciju u američkim bioskopima. Kejv je, inače, najavio za leto 2014. godine novu turneju u SAD.
Umetnički par Forsajt-Polard stoji i iza dokumentarnog filma o snimanju albuma “Push The Sky Away” Kejva i Bed Sids, kao i vizuelnog materijala za specijalno DVD deluks izdanje.
Oboje su završili Goldsmits koledž u Londonu sredinom 90-ih, a muzika ima značajnu ulogu u njihovom radu u oblasti savremene umetnosti. Sarađivali su, između ostalih, i sa Skotom Vokerom (Scott Walker) u Sidnejskoj operi na zvučnoj instalaciji, eksperimentisali podvodnim zvucima sa Džejsonom Pirsom (Jason Pierce) i snimili video rad u kojem se prvi put pojavio na ekranu reper Plan B.
*Foto: 20,000 Days on Earth
(SEEcult.org)