Pobednici 13. Festivala 25 FPS
Gran pri 13. Internacionalnog festivala eksperimentalnog filma i videa 25 FPS u Zagrebu dobila su tri filma - američki “Stražari” Ferna Silve, “Foaje” Ismaela Bahrija i “Flores” Jorgea Jacomea, dok je posebno priznanje žirija pripalo filmu “La Bouche” Camila Restrepa. Žiri kritike nagradio je film hrvatskog umetnika Davora Sanvincetija “Skoro ništa: I dalje noć”.
Žiri je dodelio jedan od tri Gran prija filmu “Stražari” Ferna Silve za “majstorstvo forme kroz lavirintske i cikličke asocijacije, dok krajolici zaustavljenog vremena nagoveštavaju mogućnost oslobođenja od okova unutrašnje i spoljne, političke i poetičke tamnice”.
Film “Foaje” Ismaela Bahrija dobio je Gran pri uz obrazloženje međunarodnog žirija da “odvažan predlog pretvara čin snimanja u društveni i politički događaj nepredvidljive intimnosti i autentičnosti. Paradoks vizuelnog vakuuma saziva protagoniste, autora i publiku u dubok i neočekivan izraz, potvrdu i refleksiju”, naveo je Veliki žiri 13. Festivala 25 FPS, koji je završen 1. oktobra u Kinu Studentskog centra projekcijom nagrađenih filmova.
“Flores” Jorgea Jacomea, kako je istaknuto, preokreće pitanje o filmu koji biste poneli na puisto ostrvo tako što zaista i vodi na ostrvo, negde na razmeđi stvarnog i mogućeg, dokumentarnog i umetničkog. Žiri je stoga odao priznanje “velikodušnom avanturističkom duhu i filmskoj imaginaciji” filma “Flores”.
Jorge Jacome, Davor Sanvincenti, Pierre Edouard Dumora i Mate Ugrin
Posebno priznanje pripalo je filmu “La Bouche” Camila Restrepa, a objašnjenje priznanja ponuđeno je na ceremoniji dodele nagrada putem zajedničke recitacije pesme posvećene autoru, inače Kolumbijcu s pariskom adresom.
Žiri je odlučio jednoglasno o nagradama, a činili su ga: direktorka programa filmskog festivala Media City u Vindsoru u Ontariju Oona Mosna, filmski selektor Međunarodnog festivala dokumentarnog filma u Kopenhagenu – CPH:DOX Mads Mikkelsen, te filmski autor Sebastian Buerkner, čiji je film “M-ova himera” osvojio Gran pri 10. izdanja 25 FSP-a.
Žiri kritike, koji su činili slovenački publicista, kustos i režiser Matevž Jerman, te hrvatski filmski kritičari Luka Ostojić i Višnja Vukašinović, nagradili su film Davora Sanvincetija “Skoro ništa: I dalje noć” uz obrazloženje da je “složen kao borba jezika, zvuka i slike da obuhvati stvarnost” i da predstavlja “spomenik krhkosti tela, filma i sećanja”.
Skoro ništa i dalje noć, Davor Sanvincenti, HR, 2017.
Posebno priznanje dodeljeno je filmu “Mirotvorac” Pierrea Edouarda Dumore koji “u svojoj odiseji kroz noćnu moru detinjstva minimalnim sredstvima i maksimalnim humorom ujedinjuje žanrovske arhetipe s nesigurnošću današnjice”.
Organizator festivala 25 FPS, Udruga za audio-vizualna istraživanja, dodeljuje nagradu Green DCP najboljem hrvatskom filmu, a ove godine to je “U međuvremenu” mladog autora Mate Ugrina ”zbog minuciozne upotrebe kodova filmskog jezika vremena, prostora i fabule lišene događaja kojima dočarava zaglušujuću buku tišine nakon rastanka”.
Publika 13. Festivala 25 FPS nagradila je film “Gumirani čelik”, čiji je autor Lawrence Abu Hamdan umetnik i forenzički audio-analitičar, koji je analizirao audio datoteke sa snimcima pucnjeva koji su usmrtili dvojicu mladića na palestinskoj Zapadnoj Obali, te je dokazao da su ih pogodili pravi, a ne gumeni meci.
Gumirani čelik, Lawrence Abu Hamdan
Deo programa 13. Festivala 25 FPS biće prikazan u riječkom Art-kinu Croatia 4. i 5. oktobra, uključujući dugometražni dokumentarac “Budućnosti filma” austrijskog reditelja Michaela Palma, koji govori o sadašnjosti i budućnosti filma i kinematografije u digitalnom dobu. U odvojenim epizodama i filmskim aforizmima ocrtavaju se mogući scenariji, kulturni strahovi i utopije koje obećavaju, prateći epohalni prelaz sa gotovo 120-godišnje istorije analognih fotohemijskih celuloidnih traka na nematerijalno i radikalno kratkotrajno doba strujanja podataka digitalne slike.
Festival 25 FPS podržavaju: Hrvatski audiovizualni centar, Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport Zagreba, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Zaklada Kultura nova, Studentski centar - Kultura promjene, Ministarstvo kulture Hrvatske, Zagreb film, Francuski institut, Goethe institut i Art-kino Croatia.
(SEEcult.org)