• Search form

28.01.2014 | 12:23

Evropa. Jugoistok

Evropa. Jugoistok

Izložba “Evropa. Jugoistok - Zabeležena sećanja” u Muzeju moderne i savremene umetnosti (MMSU) u Rijeci, predstavlja fotografije, video radove i instalacije umetnika i umetnica iz 11 zemalja Jugoistočne Europe, koji se bave pitanjima kolektivnog pamćenja, različitih kultura i mesta sećanja, naročito ulogom slika u tim procesima.

Na izložbi, koja će biti otvorena 31. januara u MMSU, učestvuju: Fani Zguro (Albanija), Milomir Kovačević (Bosna i Hercegovina), Nikola Mihov i Peter Tzanev (Bugarska), Panos Kokkinias, Andreas Tsonidis i Vangelis Vlahos (Grčka), Hassan Abdelghani, Jelena Blagović i Sandra Vitaljić (Hrvatska), Sašo Stanojkoviǩ i Žaneta Vangeli (Makedonija), Pavel Brăila (Moldavija), Michele Bressan, Iosif Király i Ştefan Sava (Rumunija), Ana Adamović, Nikola Radić Lucati, Stefana Savić i Predrag Terzić (Srbija), Erhan Muratoğlu (Turska) i Marianna Christofides (Kipar).

Gete instituti iz 11 zemalja u regionu, u saradnji s Muzejem za fotografiju Braunšvajg, pozvali su umetnike da koncipiraju radove na temu “zabeležena sećanja” (recorded memories).

Izloža je nastala u saradnji kustoskinje Constanze Wicke iz Muzeja za fotografiju Braunšvajg i kustosa iz 11 zemalja u regionu, pružajući uvid u različite istorijske narative, ali i u različite umetničke načine upotrebe kamere, od trezvenog registrovanja, subjektivnog dokumentovanja i biografskih priča do analitičkog preispitivanja istorije i beleženja tragova iskustva, naveo je MMSU.

Tematsko uređenje postavke (politički pejzaži i prostori, tragovi zločina prošlosti, individualno sećanje i kolektivna prošlost, slike kao sećanje na prošlost, izgradnja i razgradnja kolektivnog sećanja, ponovno /postavljanje scene), služi kao vodič i nudi različite perspektive za posmatranje izloženih dela. Neki od pristupa su definisani njihovom temom, drugi njihovim umetničkim stavom, a neki promišljanjem samog medija kojim se služe.

Mnoga se dela, kako je naveo MMSU, mogu posmatrati iz različitih perspektiva, a ako se na komparativan način sagledaju sva dela koja su izložena - vidljivo je na koje se sve načine fotografija može upotrebljavati.

Izbor umetničkih radova na izložbi polazi od premise da fotografski, filmski i video mediji imaju poseban odnos prema prošlosti i igraju bitnu ulogu u predstavljanju individualnih rituala sećanja i kultura kolektivnog pamćenja.

Umetnički projekat “Evropa. Jugoistok - Zabeležena sećanja”, koji poziva na vizualno putovanje kroz države Jugoistočne Evrope, nastavak je uspešnog književnog projekta “Odvažnost sećanja”.

Izložba će biti otvorena u MMSU u Noći muzeja, 31. januara, a biće je moguće obići do 1. marta.

Razgovor na temu izložbe sa kustoskinjom Irinom Cios i umetnikom Fani Zgurom najavljen je za 25. februar, a vođenja kroz izložbu su 11. i 20. februara.

Izložba je održana najpre u maju 2013. godine u Muzeju za fotografiju u Braunšvajgu, a već je gostovala i u Sarajevu - protekle jeseni u galeriji Collegium artisticum.

Posle Rijeke, proputovaće i kroz zemlje Jugoistočne Europe, a prati je katalog, objavljen u dve sveske.

*Foto: Predrag Terzić, The great composition form, 2003.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.