• Search form

24.10.2017 | 23:43

36. SJF ispunio očekivanja

36. SJF ispunio očekivanja

Skopski džez festival (SJF) ponudio je i u proteklom 36. izdanju uzbudljiv i stilski raznolik program evropskih, američkih i afričkih muzičara, među kojima je većina prepoznatljiva po inovativnosti, rušenju granica i eksperimentisanju.

Prve večeri 36. SJF-a, koji je zadržao format dvostrukih koncerata i ponoćnog nastupa, publika je imala priliku da čuje David Helbock Trio austrijskog pijaniste i kompozitora Helbocka, koji pripada generaciji džez muzičara koji ruše granice i uobičajene koncepte o stilu i individualnosti.

David Helbock Trio

Trondheim Jazz Orchestra, jedan od najznačajnijih i najkreativnijih džez ansambala u Evropi, pod vođstvom kontrabasiste i kompozitora Olea Mortena Vagana, nastupio je na SJF-u u okviru evropske turneje.

Trondheim Jazz Orchestra

Ole Morten Vagan

Druge festivalske večeri publika u prepunom MOB-u imala je priliku da najpre čuje austrijski sastav Mario Rom's Interzone, koji je osvojio prisutne virtuoznim, a ujedno rafiniranim i zabavnim nastupom. Interesantno je da je basista Lukas Kranzelbinder izjavio za vreme nastupa da je njegov očuh Makedonac i da je kao tinejdžer proveo par leta u Ohridu, a još početkom studija čuo je za SJF. Istakao je i da se uverio da je SJF svetski renomiran festival, koji postavlja standarde po pitanju organizacije i tretmana muzičara.

Posebno oduševljenje publike izazvala je i američka pevačica Dee Alexander sa pratećim sastavom (Miguel de la Cerna – klavir, Mimi Jones – bas i Ernie Adams – bubnjevi) koja je, prema rečima direktora SJF-a Olivera Belopete, specijalno za skopski festival doputovala iz Čikaga u koji se ubrzo zatim i vratila. Ispričala je, između ostalog, kako je imala sreću da bude okružena i sarađuje sa pravim ljudima, te da je njen mentor i duhovni guru poznati čikaški saksofonista Henri Haf, kome je i posvetila jednu od pesama.

Dee Alexander

Treće festivalsko veče, 21. oktobra, proteklo je u znaku američkih džezera, budući da su glavne zvezde bili Steve Coleman & Five Elements, te Marc Ribot & The Young Philadelphians, koji će nastupiti posle SJF-a i na 33. Beogradskom džez festivalu.

Steve Coleman

Američki saksofonista Steve Coleman, poznat po inovativnom sviranju i stalnoj potrazi za novim formama i idejama, jedan je od osnivača M-Base pokreta, a predvodio je tokom karijere više sastava, uporedo sa redovnim izdavanjem novih albuma. Poznat je i po dugogodišnjoj saradnji sa grupom Five Elements, sa kojom je snimio niz albuma (Rhytm people, Black Science, The Thao of Mad Phat, Functional Arrhythmias...).

Steve Coleman & Five Elements

Gitarista Marc Ribot, koji je godinama bio u pratećim grupama zvezda kao što su Tom Waits, Diana Krall, Elvis Costello, Robert Plant, Alen Ginsberg, Arto Lindsay i drugi, objavio je više od 20 albuma pod svojim imenom tokom 35-godišnje karijere, istražujući širok spektar muzičkih žanrova od ranog džeza, preko kubanske muzike do avant post-roka.

Marc Ribot

Marc Ribot & The Young Philadelphians

Zvezda 36. SJF-a bio je i američki pijanista, klavijaturista i kompozitor Craig Taborn koji je nastupio sa svojim kvartetom poslednje festivalske veceri, a publika u samoj završnici imala priliku da čuje i Paal Nilssen-Love Large Unit iz Norveške i njihov multiinstrumentalni spoj perkusija, gudačkih i duvačkih instrumenata.

Craig Taborn

Craig Taborn Quartet

Paal Nilssen-Love Large Unit

SJF je i ove godine ponudio uzbudljiv ponoćni program, a publiku je posebno oduševio afrički muzičar Orlando Julius, poreklom iz Nigerije, koji već decenijama živi i radi u SAD i još 60-ih godina počeo je uspešno radi na fuziji tradicionalnih afričkih ritmova i zvuka američkog popa, soula i r&b muzike. Nacionalna zvezda postao je u Nigeriji još sredinom 60-ih, zahvaljjući projektu “Super Afro Soul”, koji je po mnogima doprineo i fank pokretu u SAD kasnijih godina.

*Foto: Viktor Sokolovski

(SEEcult.org)

Zoran Popović, Performance Axioms, SKC, Belgrade 1972
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r