• Search form

30.10.2017 | 18:43

Videti sebe u delu drugog

Videti sebe u delu drugog

Izložba “Stvarati zajedno – Videti sebe u delu drugog” (Co/Create, se voir dans l` oeuvre de l` autre), rezultat saradnje Univerziteta Troa Rivjer u Kvebeku (UQTR) i Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, biće otvorena 2. novembra u Galeriji FLU, a obuhvata radove 12 kolaborativnih parova iz Srbije i Kanade.

Ekipe od po 12 učesnika (doktoranata, predavača i umetnika okupljenih oko obe institucije) radile su na ideji recipročnog zadavanja koncepata u kojoj inicijalna zamisao potiče od autora iz jednog, a izvedeno delo od umetnika iz drugog tima.

Projekat “Stvarati zajedno”, kako je naveo Milivoj Miško Pavlović, iniciran je da bi se kroz umetničku i međufakultetsku razmenu učvrstile i produbile već postojeće veze i  saradnja duža od decenije. Fokus je pre svega na zajedničkom, relacionom interesu, gde empatija stvara tu potrebnu i važnu “ljudsku dimenziju”, jer autor koncepta-ideje prepušta svoju zamisao interpretativnoj raznolikosti ko-autora- izvođača.

“Takav koncept blizak je zapravo duhu zajdeništva i deljenja koji je na pomolu u vremenu održivog razvoja i Treće tehnološke revolucije, jer predstavlja drugačiji način poimanja sveta i društveno-ekonomskih odnosa. U tim okolnostima kolaboracija i kohabitacija stoje dijametralno suprotno u odnosu na subordinaciju i posesivnost tržišne ekonomije liberalnog kapitalizma. U odnosu na zvanične tokove i vode velikog novca u globalnoj industriji vizuelne umetnosti, slični pokušaji, kao i drugi oblici samoorganizovanja umetnika, zapravo su odgovor i nepristajanje jednom obrascu koji je proistekao iz iste takve neoliberalne logike, oni su joj zdrava alternativa i konkurencija, baš kao i ‘kolaborativne zajednice’ koje pominje Džeremi Rifkin, američki ekonomski stručnjak u svojoj studiji ‘Društvo marginalne cene nula’ (The Zero marginal cost society) u odnosu na velike korporacije. Kolaborativne zajednice su zapravo mreža ravnopravnih korisnika weba, koji deljenjem i razmenjivanjem određenih sadržaja (materijalnih ili nematerijalnih, pa i autorstva) uvećavaju ne lično, već društveno bogatstvo”, naveo je Pavlović, docent na FLU i jedan od učesnika izložbe.

Slično njima, kako je dodao, projekat “Stvarati zajedno” je u izvesnom smislu kolaborativna zajednica koja proizvodi koncepte i izvodi umetnička dela, te je u duhu dobre kohabitacije i autorstvo podeljeno.

Učesnici su: Jean-François Côté & Aleksandar Leka Mladenović, Philippe Boissonnet & Milica Ćebić, Valérie Guimond & Aleksandar Lazar, Besnik et Flutura Haxhillari (The Two Gullivers) & Nikola Velicki, France Joyal & Vladimir Milanović, Branka Kopecki & Milica Crnobrnja Vukadinović, Duo AZ (Aimé Zayed i France Arseneault) & Bogdan Pavlović, Lorraine Beaulieu & Marija Sibinović, Roger Gaudreau & Milivoj Miško Pavlović, Jérémie Deschamps-Bussiéres & Aleksandra Jovanić, Slobodan Radosavljević & Ivan Šuletić, te Mylène Gervais i Louis-Pierre Clément & Milorad Mladenović.

Umetnički projekat “Stvarati zajedno” uključen je u obeležavanje 150-godišnjice osnivanja Kanade kao republike.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r