Kako se tvoj posao zove u ženskom rodu?
Kampanjom “Vojnik/vojnikinja, sudija/sutkinja... Kako se moj posao zove u ženskom rodu?”, Delegacija Evropske unije u Srbiji i poverenik za zaštitu ravnopravnosti obeležiće Međunarodni dan žena, 8. mart, a cilj te akcije je podsećanje javnosti na potrebu poboljšanja položaja žena u društvu, između ostalog i upotrebom rodno senzitivnog jezika.
Čak 42 odsto građana u Srbiji smatra da su žene najviše diskriminisana grupa u društvu, pokazalo je istraživanje “Odnos građana prema diskriminaciji u Srbiji” koje su sproveli poverenik za zaštitu ravnopravnosti, Program UN za razvoj i CeSID.
Žene u Srbiji u proseku zarađuju manje od muškaraca - prosečna plata visokoobrazovane žene je za više od 17.000 dinara manja od prosečne plate visokoobrazovanog muškarca.
Na putu ka EU Srbija je, kao i sve druge zemlje kandidati za punopravno članstvo, obavezna da posveti punu pažnju poštovanju ljudskih prava, uključujući i ženska prava, kao i garantovanju principa zabrane diskriminacije.
Zato je i pokrenuta kampanja koja se od 3. do 8. marta sastoji od objavljivanja blogova na sajtu EU info centra istaknutih autorki na temu ženskih prava u Srbiji. Seriju autorskih tekstova na blogu započela je saradnica Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS) Sonja Budiša Milenković, a usledio je blog autorke kampanje "Moje dojke su OK" Mirjane Mimice. Stavove o položaju žena izneće i Biljana Stepanov i Gordana Rajkov, članice ekspertske mreže Tim Evropa Srbija, kao i druge autorke.
Takođe, 7. marta u 17 sati u sali Amerikana Doma omladine Beograda biće održana debat “Vojnik/vojnikinja, sudija/sutkinja... Kako se moj posao zove u ženskom rodu?”, čiji je cilj da ukaže na upotrebu rodno senzitivnog jezika kao načina za poboljšanje položaja žena u društvu.
Delegaciju EU u Srbiji predstavljaće ambasador Majkl Devenport, a u debati će učestvovati i poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić, državna sekretarka u Ministarstvu kulture i informisanja Gordana Predić, novinarka i televizijska voditeljka Olja Bećković, glumica Mirjana Karanović, direktorka Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Sonja Stojanović Gajić i lingvista Vlado Đukanović.
U razgovoru će biti reči o razlozima za protivljenje upotrebe reči kao što su policajka, inženjerka, vozačica… Zašto ovo pitanje nije samo jezičko? Može li ovo biti korak ka rušenju patrijarhalnog obrasca o ulozi žene i muškarca? Šta znači “nežniji” i “slabiji” pol? Da li je u društvu u Srbiji i dalje dominantna podela na žene domaćice i muškarce direktore? Zbog čega više od 40 odsto građana Srbije misli da su žene najdiskriminisanija grupa? To su neka od pitanja na koja će pokušati da odgovore učesnici debate, čiji je moderator novinar Miša Stojiljković.
Delegacija EU obeležiće 8. mart i Ženskom predizbornom konvencijom “Glasam za žene”, u saradnji sa Beogradskim fondom za političku izuzetnosti (BFPE) i Ženskom parlamentarnom mrežom, u okviru projekta koji finansiraju EU i finska ambasada, a sprovodi BFPE. Skup će početi u 10 sati u Amerikani, uz učešće ambasadora Devenporta i predstavnica državnih institucija i političkog života zemlje.
U zemljama EU rodna ravnopravnost zagarantovana je Ugovorom o EU i Poveljom o osnovnim pravima, ali situacija je još daleko od željene.
Budući da žene čine samo 15 odsto članova upravnih odbora kompanija, strategija razvoja “Evropa 2020” predviđa da u narednih šest godina ta cifra dostigne 40 odsto.
Žene u Evropi i dalje su znatno manje plaćene nego muškarci i rade čak 59 dana godišnje potpuno neplaćeno, odnosno toliko radnih dana više imaju tokom godine da bi zaradile isto koliko i muškarci, saopštila je Evropska komisija povodom Dana jednakih plata (Equal Pay Day), koji se od 2011. obeležava 28. februara.
Prosečna razlika između zarade muškarca i žene za jedan sat radnog vremena u 2013. godini iznosila je 16 odsto, dok je 2012. bila 16,4 odsto.
“Dan jednakih plata podseća nas sa koliko se neravnopravnim uslovima plaćanja žene suočavaju na tržištu rada. Razlika je samo neznatno smanjena poslednjih godina“, izjavila je potpredsednica Evropske komisije i komesarka za pravosuđe Vivijan Reding.
(SEEcult.org)