• Search form

29.11.2017 | 17:03

Priča iz Ferentarija na FAF-u

Priča iz Ferentarija na FAF-u

Rediteljka iz Srbije koja živi i radi u Rumuniji Ivana Mladenović nastavlja da se bavi u svom prvom dugometražnom igranom filmu “Vojnici. Priča iz Ferentarija”, koji učestvuje u glavnom takmičarskom programu 23. Festivala autorskog filma, temom marginalizovanih grupa koju je započela dugometražnim dokumentarnim debijem  “Isključi svetla”, prikazanim pre dve godine u programu FAF-a Hrabri Balkan.

Novi film Ivane Mladenović snimljen je u siromašnom predgrađu Bukurešta Ferentari u kojem živi romska zajednica, a sve uloge igraju naturščici.

“Pošla sam od romana Adrijana Škjopa koji je bestseler u Rumuniji, a ja sam ga čitala i zavolela još u rukopisu. Pisca znam dugo, on i sam živi u Ferentariju i igra glavnu ulogu u filmu. Odmah sam poželela da radim film po njegovoj knjizi, mada nisam verovala da će neko hteti da producira tu priču”, rekla je Ivana Mladenović 29. novembra na konferenciji za novinare FAF-a u Centru za kulturu “Vlada Divljan”.

Kako je ispričala, glavni lik je antropolog koji se seli u geto da bi radio doktorsku studiju o muzici manele - vrsti romske pop muzike. Tamo se upoznaje sa bivšim zatvorenikom i oni ulaze u gej vezu.

“Ovo je prvi film u Rumuniji na tu temu. Inače, manele muzika je veoma popularna u narodu, ali nema pristup zvaničnim medijima, nikada se ne pušta na državnoj radio-televiziji”, rekla je Ivana Mladenović.

Ivana Mladenović je scenario za svoj film pisala sa Škjopom, a onda je dve godine tražila glavnog glumca.

“Na kraju sam uzela njega. I ostale likove igraju ljudi iz tog kvarta. Želela sam da sve deluje što dokumentarnije”, rekla je autorka.

Ivana Mladenović je istakla da joj je čast što učestvuje na FAF-u koji je redovno pratila pre 15-ak godina kao student prava u Beogradu.

“Čak sam falsifikovala propusnice i tako gledala sve novinarske projekcije”, priznala je ona, dodavši da je zatim upisala filmsku školu u Bukureštu i da već 13 godina živi i radi u Rumuniji.

Vojnici. Priča iz Ferentarija” je prva zvanična koprodukcija Rumunije i Srbije, a koproducent je i Belgija.

Srpska producentkinja Jelena Mitrović (Baš čelik) podsetila je da je projekat podržao Filmski centar Srbije na konkursu za manjinske koprodukcije.

“Nije stvar u tome što je Ivana iz Srbije. Scenario je bio odličan. Ponosna sam na ovaj projekat”, rekla je Jelena Mitrović i dodala da je film učestvovao na festivalima u San Sebastijanu i Torontu, a premijera u Rumuniji biće u februaru 2018. godine.

Gosti na konferenciji bili su i autori filmova iz programa Hrabri BalkanIgor Bezinović, koji učestvuje pobedničkim filmom Pulskog filmskog festivalaKratki izlet”, i Katarina Koljević (Život traje tri dana).

Na pitanje voditeljke razgovora, scenaristkinje Maše Seničić, šta je danas hrabro u kinematografijama u regionu, Bezinović je rekao da ne zna odgovor.

“Ne verujem da su autori na Balkanu hrabriji od ostalih. Ipak, drago mi je što neko moj film prepoznaje kao hrabar”, rekao je Bezinović.

Njegov neobični igrano-dokumentarni hibrid o grupi mladih ljudi, čiji izlet u okolini Motovuna prerasta u alegorijsko putovanje u nepoznato, osvojio je Zlatnu arenu u Puli, a u Srbiji je već prikazan na Festivalu evropskog filma na Paliću i na Pančevo film festivalu (PAFF).

Mlada srpska rediteljka i scenaristkinja Katarina Koljević izjavila je da je “na Balkanu danas hrabro zapravo pokazivanje pozitivnih emocija, prihvatanje drugog i uopšte povezivanje sa drugim”.

U njenom kratkometražnom filmu Bogdan i Svetlana dolaze sa dva kraja propalog društvenog sistema, oboje nesrećni svojim životima. Sreću se igrom slučaja i otpočinju složenu vezu koja može da postoji samo u vakuumu koji im pruža njena kuća. Uloge igraju Slaven Došlo, Branka Katić, Miloš Timotijević i drugi.

“Rad sa ovakvim glumcima bio je čast i uživanje. Što se tiče teme, trudila sam se da postavim pitanje kako su i da li su čiste emocije moguće u stvarnosti koju danas živimo”, rekla je Katarina Koljević, čiji je film učestvovao u takmičarskoj studentskoj selekciji na Sarajevo film festivalu.

Festivalska konferencija održana je u bioskopu “Vlada Divljan”, koji je partner FAF-a, a uskoro obeležava prvu godišnjicu rada.

Urednik programa, reditelj Darko Bajić, zahvalio je opštini Palilula što je omogućila rad bioskopa u Centru za kulturu “Vlada Divljan”, u kojem se prikazuju uglavnom evropski i svi oni filmovi kojima komercijalni uspeh nije u prvom planu.

Bajić je istakao da je taj bioskop u proteklih godinu dana bio jedan od domaćina četiri beogradska festivala, a još četiri festivala i revije je sam organizovao.

Član Upravnog odbora Centra za kulturu Đorđe Aleksić, koji je i šef kabineta predsednika Opštine Palilula, izjavio je da pokušaji oživljavanja bioskopa, uz uspone i padove, ipak daju dobre rezultate i da su tokom prve godine imali više od 10.000 gledalaca.

Prva godišnjica biće obeležena 5. decembra projekcijom najboljeg i najgledanijeg filma sa FAF-a, koji se završava 2. decembra.

(SEEcult.org)

Zoran Popović, Performance Axioms, SKC, Belgrade 1972
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.